Sarajlija Hamza Muharemović peti na Evropskom prvenstvu u bacanju kugle

Bacač kugle i član Atletskog kluba Sarajevo Hamza Muharemović osvojio je danas 5. mjesto na Evropskom prvenstvu za juniore i juniorke do 20 godina (U20). EP se od 7. augusta održava u Izraelu.

Muharemović je u finalu, u kojem je nastupilo 12 takmičara, ostvario i rezultat novog ličnog rekorda. Njegov rekord sada iznosi 19,10 metara.

Pezerova titula

Hamzin je plasman ujedno i jedan od najboljih plasmana u ovom uzrastu (6 kg).

Mesud Pezer je, sa hicem od 20,44 metra, u istoj disciplini u ovom uzrastu, 2013. godine osvojio naslov evropskog prvaka u talijanskom Rijetiju. To je do sada i najveći uspjeh bh. juniorske atletike.

U današnjem finalu u Jerusalemu, s dužinom od 20,21 metar, pobijedio je Lasse Schulz iz Njemačke.

Drugi je bio njegov sunarodnjak Lukas Schober s 19,76. Treći je bio Grk Dimitros Antonatos s 19,31. Četvrti je bio Nijemac Georg Harpf s 19,17.

U borbi za finale, Muharemović je jučer s dužinom od 18,58 metara bio sedmi u kvalifikacijama. Norma za finale bila je 19,50 metara.

Nastupili Šuković i Garić

Tu su normu uspjeli ostvariti samo Schulz (20,00) i Schober (19,74). Preostalih 10 natjecatelja u finale je ušlo na temelju plasmana.

Marko Šuković iz Trebinja, s preskočenih 2,07 metara, nije se sinoć uspio plasirati u finale. On je zauzeo ukupno 18. mjesto.

Zanimljivo je da niko nije preskočio zadatu normu od 2,16 metara. Tako je svih 12 finalista u borbi za medalju ušlo na temelju plasmana.

Maša Garić, članica AK Novi Grad Sarajevo, koja je bila i jedina bh. atletičarka na ovom natjecanju, s vremenom 1:04.31 zauzela je 31. mjesto u kvalifikacijama na 400 metara te 30. mjesto u kvalifikacijama na 100 metara. Svi naši predstavnici okončali su svoje nastupe na ovom natjecanju, prenosi FENA.