Politika

SDA optužuje SNSD i HDZ za političku krizu. Dodik i Čović im odgovorili da vode BiH u nepoznato i huškaju

Stranka demokratske akcije (SDA) pripremila je dokument pod naslovom "Stav SDA o aktualnoj krizi u Bosni i Hercegovini i prijedlozi za njeno rješenje", u kojoj iznosi svoje viđenje trenutne političke situacije u BiH i nudi rješenja za prevazilaženje problema.

SDA u dokumentu optuže SNSD i HDZ za krizu, kao i Hrvatsku i Srbiju za, kako ističu, nepoštivanje odredbe Daytonskog sporazuma.

U dokumentu se navodi kako je najveći problem u BiH blokada rada državnih tijela vlasti i osporavanje dosegnutih reformi kombiniranih s otvorenim secesionističkim tendencijama koje provodi SNSD na čelu s Miloradom Dodikom te zahtjevima za dodatnim etničkim podjelama koje provodi HDZ BiH na čelu s Draganom Čovićem što se opet, kako navode, ne može promatrati izolirano od geopolitičkih događaja u svijetu, prenosi Hina.

"Odnosi Srbije, Hrvatske i BiH kao strana potpisnica Daytonskog sporazuma dodatno su usložnjeni zbog toga i neminovno se reflektiraju na unutarnju krizu u BiH, ocijenili su u SDA. Tvrde kako Srbija kao i Hrvatska ne poštuju dejtonsku obvezu poštivanja suvereniteta BiH, a dokaz za to vide u činjenici da još nije riješeno pitanje međudržavnih granica, povrata imovine i procesuiranja ratnih zločina", navodi se u dokumentu..

Hrvatskoj SDA prigovara zbog gradnje Pelješkog mosta te je optužuje za probleme s pristupom BiH luci Ploče, no najvećim problemom u SDA smatraju to što i Srbija i Hrvatska podupiru politike u BiH "koje imaju destruktivnu ulogu i teže dodatnim teritorijalnim i etničkim podjelama u zemlji".

"Iz Republike Hrvatske se otvoreno miješaju u unutrašnje stvari BiH, posebno u vezi s izbornim zakonom. Pritom se koriste svi mehanizmi, a posebno zloupotreba članstva u Evropskoj uniji i NATO savezu", stoji u dokumentu.

Iz SDA optužuju HDZ BiH da neutemeljeno insistira na promjenama izbornog zakona pozivajući se na presudu Ustavnog suda BiH u slučaju "Ljubić" i tvrde kako je ona zapravo već provedena jer su brisane odredbe izbornog zakona BiH koje su ocijenjene neustavnima, a odnose se na način popune Doma naroda parlamenta Federacije BiH.

Traže iste ovlasti za predsjednike dva entiteta, jednaku ulogu predstavnika konstitutivnih naroda…

"Ako unutrašnji akteri u BiH ne budu dobivali podršku Beograda i Zagreba, vratit će se poštivanju važećih zakona i odluka međunarodnih i domaćih sudova. Ovo treba biti startna pozicija iz koje se treba krenuti u rješavanje odnosa kako u BiH tako i u regiji", stoji u dokumentu SDA koji je očito namijenjen i vladama zapadnih država.

Ustavnu i izbornu reformu sada SDA vidi uz uspostavu simetričnih rješenja koja bi vrijedila kako u Federaciji BiH tako i u RS. Tako traže iste ovlasti za predsjednike dva entiteta, jednaku ulogu predstavnika konstitutivnih naroda pri uspostavi izvršne vlasti, uspostavu Doma naroda u parlamentu RS te reduciranje ovlasti tog zakonodavnog tijela u entitetima odnosno ograničenje mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

Lider SNSD-a Milorad Dodik još je sinoć odbacio zahtjeve iz SDA te je na svom Instagram profilu istaknuo kako bi se Srbija, ali i Rusija zapravo trebale više baviti stanjem u BiH. Odbacio je zahtjeve za uvođenjem Doma naroda u RS te je ustvrdio kako je za neriješena granična pitanja odgovorna isključivo bošnjačka strana.

"S politikom kakvu vodi SDA teško je naći tačku kompromisa, posebno ako se uzmu u obzir i sve učestalije ratnohuškačke izjave šega te partije", napisao je Dodik.

Na dokument SDA reagiralo je i Hrvatski narodni sabor, koji je navode SDA nazvao neistinitim te ih je osudio i odbacio, kao i, kako su istakli u saopćenju, relativiziranje o stanju i ulogama unutar BiH, po viđenju Stranke demokratske akcije (SDA).

"SDA i njihov predsjednik Izetbegović, umjesto da zagovaraju stabilnost i traže rješenja u Bosni i Hercegovini, oni, kako se približava izborna kampanja sve više, bez konkretnog povoda zatežu odnose između konstitutivnih naroda u BiH, „prebrojavaju se“, a neke bi slali u „vagone“, što već u zadnje vrijeme javno zagovara i predstavlja ustaljeno ponašanje političkog Sarajeva.

Pored kleveta, na račun određenih stabilizirajućih politika, pismo je puno apsolutnih neistina i autorskih osobnih političkih stavova o stanju u Bosni i Hercegovini. Njihove laži svi su uvidjeli i razotkrili, stoga je nervoza još veća", saopćio je HNS.

Dalje dodaju da, nesvjesni promašenog, apsurdnog i neutemeljenog ponavljanja promašenih političkih stavova, zapravo, sami sebe prikazuju kao glavnog destabilizirajućeg faktora u BiH, s čime su dužnosnici diljem EU i svijeta sada ponovno upoznati.

"SDA uporno reklamira pohod u neizvjesno stanje, ne samo u okviru institucija i vladavine prava, nego i političkog i institucionalnog okvira kroz neskrivene pokušaje bošnjačkog ovladavanja Federacijom BiH, što im je glavni cilj.

Također, SDA kroz svoje opasne namjere želi srušiti Daytonski mirovni sporazum koji je stvorio nužne preduvjete mira i temelje za multinacionalnu državu triju ravnopravnih konstitutivnih naroda.

U okolnostima najveće postdaytonske političke krize u BiH, ovakvo radikaliziranje javnosti i nastup prema institucijama EU, nastavak je unitarističke propagande koja želi uništiti duh i tradiciju multinacionalne Bosne i Hercegovine. Nastavljaju politiku dominacije brojnijeg naroda i sustavnu diskriminaciju Hrvata, ali i svih drugih nebošnjaka. Unatoč činjenici da je ovakvo djelovanje izravno rušenje ustavnopravnog poretka, dužnosnici SDA svjesno i beskrupulozno nastavljaju svoje antidaytonsko djelovanje", navodi se u saopćenju HNS-a.

HNS BiH je pozvao na politički dijalog u cilju, kako kažu, postizanja potrebnih iskoraka Bosne i Hercegovine prema euroatlantskoj budućnosti zasnovanoj na uzajamnom poštovanju, uvažavanju i ravnopravnosti.

"Potrebno nam je uključivanje svih relevantnih institucija EU, kao naših istinskih partnera i prijatelja, da spasimo ovu državu od invazije radikalnih ideologija", piše u saopćenju HNS-a.