Svijet

Sedam decenija u “željeznim plućima”. Napustio ih na nekoliko minuta, postao uspješan advokat

Vjeruje se da je Paul Alexander jedno od dvoje ljudi na planeti koji još uvijek žive u "željeznim plućima".

On i Amerikanka Martha Lillard trebaju pomoć mašine za disanje nakon što su prije sedam decenija oboljeli od dječje paralize.

Život u "željeznim plućima"

"Ne bi trebao biti živ", primijetili su ljekari dok je šestogodišnji Paul Alexander ležao u svojim željeznim plućima.

No unatoč svim izgledima, 70 godina kasnije, on još uvijek diše.

Paul je ostao paraliziran nakon što ga je 1952. godine pogodila dječja paraliza, ozbiljna virusna infekcija koja može zahvatiti kičmenu moždinu.

Mogao je pomicati samo glavu, vrat i usta. Gotovo je umro prije nego što su ga ljekari stavili u "željezna pluća", prenosi Daily Star.

Aparat ga održava na životu sedam decenija. Smatra se da je on jedna od dvije osobe koje još uvijek žive unutar jednog od aparata, dugačkih oko dva metra.

Druga, Martha Lillard, provela je 69 godina sa svojom "dragom prijateljicom" nakon što je također dobila dječju paralizu kao dijete.

Paraliza je prilično iskorijenjena na Zapadu. Međutim, 1950-ih godina došlo je do razornih posljedica. Paul i Martha bili su među rijetkima koji su preživjeli.

Aparat je hermetički zatvorena kapsula koja usisava kisik kroz negativni pritisak, dopuštajući plućima da se šire kako bi pacijent mogao disati.

Ušao u Guinnessovu knjigu rekorda

Sa šest godina, Paul je obolio u predgrađu Dallasa u Teksasu. Bio je paraliziran i hitno je prebačen u bolnicu.

“Izgubio sam sve. Sposobnost kretanja, noge me nisu držale. Onda nisam mogao disati”, rekao je on.

Međutim, Paul nije dopustio da ga bolest omete u ostvarenju sna da postane advokat.

Pošto nije mogao hvatati bilješke, naučio je pamtiti stvari i 1967. diplomirao je kao drugi u razredu. Postao je prva osoba koja je to učinila u srednjoj školi u Dallasu, a da je nikada fizički nije pohađala.

Diplomirao je na Univerzitetu Texas 1978., a zatim kao doktor prava 1984. godine. Od tada je proveo decenije radeći u advokaturi, stvarajući uspješnu karijeru.

Na kraju je uspio napustiti "željezna pluća" nekoliko minuta nakon što je naučio kako "žablje disati". Tehnika uključuje gutanje zraka poput "reptila".

“Radim isto što i svi drugi. Probudim se, umijem lice, operem zube, obrijem se, doručkujem. Samo mi treba malo više pomoći u tome”, rekao je on.

Paul je 2020. objavio svoju biografiju "Three Minutes for a Dog: My Life in an Iron Lung".

Pet godina je nastajala. Svaka riječ knjige ispisana je olovkom pričvršćenom na štap koji je držao u ustima.

Sada ima 76 godina. Guinnessova knjiga rekorda ga je prepoznala kao osobu koja je provela najduže vrijeme u "željeznim plućima".