šokantne informacije

Šef NASA-e šokirao američki Kongres: Kina u svemiru ima tajne vojne aktivnost. Ovo bi moglo biti jako opasno

Kina skriva tajne vojne aktivnosti u svemiru, tvrdi šef NASA-e Bill Nelson.

"Vjerujemo da je veliki dio njihovog takozvanog civilnog svemirskog programa vojni program", rekao je u srijedu Komitetu Predstavničkog doma SAD.

"Kina je napravila izvanredne korake, posebno u posljednjih 10 godina, ali oni su vrlo, vrlo tajnoviti", rekao je.

NASA-in administrator svjedočio je tokom saslušanja odbora za potpisivanje budžetskog zahtjeva američke svemirske agencije od 25,4 milijardi dolara za 2025. godinu.

Predsjednik odbora Hal Rogers upitao ga je o "vrlo značajnim ulaganjima" Kine u njihove svemirske programe i kako će NASA održati svoju "prednost" nad Kinom.

"U utrci smo", odgovorio je Nelson.

“Zadnji datum za koji su rekli da će sletjeti na Mjesec je 2030., ali to se stalno povećava.

Na nama je da prvi stignemo tamo i iskoristimo naše istraživačke napore u miroljubive svrhe", rekao je Nelson.

Zatim je rekao članovima odbora da bi Kina mogla zatražiti dijelove svemira kao svoj teritorij ako prva sleti na Mjesec.

"Brinem se da je Kina prva stigla tamo i rekla: 'Ovo je naš teritorij, ostanite vani'.

Očito je da se ne želite miješati jedni s drugima, ali nemojte proglašavati da je cijeli ovaj teritorij odjednom vaš", rekao je.

Iskoristio je kontinuirano kinesko polaganje prava na otočje Spratly, sporni arhipelag u Južnom kineskom moru , kao primjer velesile koja polaže pravo na teritorij.

Artemis Accords je sporazum koji zahtijeva da se svemirske aktivnosti provode u miroljubive svrhe, a potpisalo ga je više od 40 zemalja.

Kina nije potpisala ove sporazume.

"Nadam se da će se kineski svemirski program urazumiti i shvatiti da je civilni svemir za miroljubivu upotrebu, ali nismo vidjeli da je to pokazano", rekao je Nelson.

Kina sada ima 499 satelita u orbiti, prema američkoj odbrambenoj obavještajnoj agenciji. To je više nego dvostruko u odnosu na broj u 2019.

Također razvija svoje špijunske balone i hipersonične projektile.

"Moramo biti realni da Kina baca mnogo novca na svoj svemirski program i da imaju puno prostora za rast", rekao je Nelson.

"Njihova nauka je dobra, njihovo inženjerstvo je dobro, a dokaz je u pudingu. Oni sada gore imaju svemirsku stanicu."

Kineska svemirska postaja Tiangong ima stalnu posadu i izgrađena je tokom tri misije 2021. i 2022. Dovršena je 5. novembra 2022.

Peking se nada da će poslati misiju s ljudskom posadom na Mjesec i planira izgraditi bazu na površini Mjeseca.

U maju prošle godine kineska svemirska letjelica vratila se na Zemlju nakon gotovo cijele godine u orbiti, provodeći 276 dana u svemiru.

Državni mediji rekli su da se svemirska letjelica bez posade vratila u lansirni centar Jiuquan na sjeverozapadu Kine prema planu.

Prvi put je lansirana početkom augusta 2022. - međutim, nisu navedeni detalji o tome što je letjelica bila, koje su tehnologije testirane i koliko je visoko letjela u svemir.