nestanak struje

Senzacija Japana pada u sjenu: Tri sata nakon slijetanja na Mjesec svemirska letjelica počela gubiti snagu

Japan je postao peta zemlja koja je uspješno putovala na Mjesec nakon što je njegov takozvani "mjesečev snajper" postigao neobično precizan "tačan" dodir. Ali nestanak struje ostavio je kameru namijenjenu proučavanju lunarnog kamenja sposobnom generirati samo slike niske rezolucije.

Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), poznat i kao "mjesečev snajper", sletio je unutar 100 m od svoje mete, nadmašivši mete konvencionalne tačnosti, objavljeno je u četvrtak.

No letjelica, lansirana ovog vikenda, izgubila je snagu u roku od samo dva sata i 37 minuta - što znači da je njena kamera, namijenjena za snimanje sastava mjesečevog kamenja, mogla generirati samo slike niske rezolucije, piše Sky.

Niska rezolucija

Međutim, lender je imao dovoljno vremena da Japanskoj agenciji za istraživanje svemira (JAXA) pošalje sve podatke o slijetanju.

SLIM koristi navigaciju "temeljenu na viziji" koja bi mogla biti moćan alat za buduća istraživanja brdovitih mjesečevih polova za prepoznavanje potencijalnih izvora goriva, vode koja daje život i kisika, navodi JAXA.

Svemirska letjelica mogla je sletjeti čak 3 m od svoje mete, ali je bila spriječena nakon što se smatra da je jedan od njena dva glavna motora stao u završnoj fazi dodira, uzrokujući da zanese.

Slika koju je objavila JAXA, snimljena roverom SLIM na kotačima, prikazuje lender prevrnut na padini kratera na površini Mjeseca.

Pri padu se letjelica okrenula prema zapadu - spriječivši solarne ploče da proizvode električnu energiju.

Promjena smjera sunčeve svjetlosti mogla bi omogućiti letjelici da povrati snagu prije nego što sljedeći zalazak sunca 1. februara donese niske temperature.

SLIM "nije dizajniran da preživi lunarnu noć", rekao je voditelj projekta Shinichiro Sakai na konferenciji za novinare.

Nestanak struje dolazi samo nekoliko dana nakon što je iz svemirske letjelice Peregrine, koju je lansirala privatna firma u prvoj američkoj misiji slijetanja na Mjesec u više od pola stoljeća, došlo do "kritičnog" curenja goriva.

Američki proizvođač Astrobotic rekao je da će lenderu biti dopušteno da "izgori" tokom ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu, nakon što je donesena "teška odluka" da nema "nikakve šanse" za slijetanje na Mjesec.

Međutim, nada se da bi uspješno slijetanje SLIM-a moglo dovesti do daljnjeg istraživanja Mjeseca i pomoći u revitalizaciji tokijskog svemirskog programa.

"Dokazali smo da možete sletjeti gdje god želite, a ne gdje možete", dodao je gospodin Sakai.

"Ovo će nadahnuti sve više i više ljudi, po mogućnosti japanskih misija, da pokušaju sletjeti na neistražena mjesta na Mjesecu."

Japan, koji je dom niza privatnih svemirskih start-upa, namjerava poslati astronauta na Mjesec u sklopu NASA-inog programa Artemis.

No, borila se s nizom zastoja u razvoju svoje rakete, uključujući neuspjeh lansiranja svoje rakete H3 u martu.

JAXA je bila prisiljena poslati naredbu za samouništenje H3, čiji je razvoj koštao 1,22 milijarde funti (200 milijardi jena), nekoliko minuta nakon polijetanja.

Brojni neuspjesi

Samo tri sedemice ranije, tokijski svemirski program morao je prekinuti lansiranje u svemirskom centru Tanegashima u južnom Japanu zbog zasebnog kvara.

Neuspjeh u lansiranju H3 odgodio je nekoliko svemirskih misija, uključujući SLIM i LUPEX, zajednički projekt istraživanja Mjeseca s Indijom, koji je u augustu napravio historijski dodir s Mjesečevim južnim polom.

Potaknuta svojim uspjehom, Indija je lansirala svoju prvu raketu za proučavanje Sunca deset dana nakon slijetanja na Mjesec.

Američki start-up, Intuitive Machines, namjerava lansirati svoj lender IM-1 sljedeći mjesec.

U međuvremenu Kina namjerava poslati svoju letjelicu Chang'e-6 na suprotnu stranu Mjeseca u prvoj polovici ove godine.

NASA-ino lansiranje svog rovera za polarna istraživanja Mjeseca VIPER trenutno se očekuje u novembru.