Svijet

Sirijski spasioci očajni: Posljedice su katastrofalne, fali nam opreme

Spasilački timovi u Siriji, koji u ledenim vremenskim uvjetima poduzimaju nadljudske napore u potrazi za stradalima u razornom zemljotresu, pozivaju na upućivanje hitno potrebne teške opreme kako bi spasili živote. Sirijski spasioci očajni jer im nedostaje opreme.

Čelnik sirijskog Crvenog polumjeseca Khaled Hboubati naglasio je da su im potrebni "teška oprema, vozila hitne pomoći i vatrogasna vozila" kako bi mogli nastaviti operacije spašavanja i uklanjanja ruševina.

Sirijski spasioci: Katastrofalne posljedice, nedostaje opreme

"Posljedice potresa su katastrofalne. Naši volonteri su spremni, ali nedostaje nam opreme", rekao je.

Rami Abdel Rahman, voditelj Sirijskog opservatorija za ljudska prava, rekao je da spasioci u područjima pod kontrolom vlade i opozicije nemaju odgovarajuće teške strojeve za raščišćavanje goleme količine ruševina.

Ibrahim al-Ajam, volonter u dobrovoljnoj spasilačkoj službi Bijelih kaciga, rekao je da je situacija "katastrofalna". "Mnogo je zgrada uništeno", rekao je.

"Spasilački timovi pokušavaju svim mogućim sredstvima izvući unesrećene ispod ruševina. Radovi se nastavljaju do ove minute. Ali pozivamo sve organizacije da ubrzaju svoje napore. I stupe u stanje pripravnosti kako bi pomogli u spašavanju ljudi koji su još zaglavljeni ispod ruševina", poruka je spasilaca iz Sirije.

Do sada su zemlje širom svijeta uglavnom obećale podršku direktnoj potrazi za preživjelima. Poput timova za potragu i pasa tragača, kao i hitno medicinsko osoblje. Te zalihe šatora, hrane, deka i lijekova. 

Rula Amin, glasnogovornica Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) za Bliski istok i Sjevernu Afriku, također je pozvala na slanje hitno potrebne pomoći.

"Najjača snježna oluja također pogađa regiju"

"Predmeti za hitnu pomoć kao što su deke, termo i zimska odjeća". I higijenski artikli prijeko su potrebni u pogođenim područjima.

Dodala je da su neka od područja koja je pogodio potres udaljena. I teško dostupna tako da se opseg gubitaka u ljudskim životima i šteta tek trebaju utvrditi.

"Najjača snježna oluja također pogađa regiju i mnogi su cijelu noć ostali vani na snijegu i kiši i niskim temperaturama. Hitno im je potrebna podrška", rekla je Amin. 

Dvadeset i sedam spasilačkih timova mobilizirano je u potrazi za preživjelima nakon razornog potresa u Turskoj, objavio je u utorak povjerenik Evropske unije za krizne situacije Janez Lenarčič.  

EU šalje 1150 spasilaca i 70 potražnih pasa, UAE 100 miliona dolara pomoći 

"Solidarnost Evropske unije na najbolji način", napisao je Lenarčič na Twitteru.

Spasilačke ekipe dolaze iz 19 zemalja Evropske unije, uključujući i dvije nečlanice, Crnu Goru i Albaniju, i u njih je uključeno 1150 spasilaca i 70 pasa obučenih za potragu u ruševinama.

Njihovo raspoređivanje koordinirano je u sklopu tzv. Mehanizma civilne zaštite Evropske unije, kroz koji zemlje koje to trebaju traže hitnu pomoć Evropske unije i drugih zemalja koje participiraju u tom mehanizmu. 

Čelnik Ujedinjenih Arapskih Emirata šeik Mohammed bin Zayed al-Nahyan naložio je upućivanje 100 miliona dolara pomoći Siriji i Turskoj u spasilačkim naporima nakon razornog potresa. Objavila je ovo u utorak državna agencija WAM.