Sjajna Farah Onešćuk slavila kod juniorki, a kod seniorki bolja je bila samo evropska prvakinja

Danas je u Strelištu Zetra u prisustvu velikog broja takmičara i gostiju svečano otvoren 15. međunarodni Šestoaprilski turnir u gađanju zračnim oružjem.

Turnir se održava povodom obilježavanja 6. aprila – Dana grada Sarajeva. Turnir je otvorila dogradonačelnica Grada Sarajeva Anja Margetić.

Prvog dana takmičenja zabilježeno je nekoliko vrhunskih rezultata i jedan državni rekord Bosne i Hercegovine. Najuspješniji su bili domaćini i organizatori ovog turnira takmičari Streljačkog kluba Sarajevo koji su osvojili tri ekipne titule te postavili jedan rekord BiH.

Na turniru je nastupio rekordan broj takmičara iz 11 zemalja, njih oko 150 borilo se za pehare te zlatna, srebrena i bonzana odličja u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji za seniore-ke i juniore-ke.

Tehnički rezultati

Seniori u gađanju puškom Streljačkog kluba Sarajevo u sastavu Nedžad Džanković, Nedžad Fazlija i Benjamin Kurtović su u borbi do zadnjeg ispaljenog hitca uspjeli za samo dva kruga i pogođenih 1.853,9 krugova pobijediti veoma jaku ekipu SD Trzin iz Slovenije.

Treće mjesto je pripalo takođe ekipi iz Slovenije, SD I Pohorski bataljon iz Ruša, objavio je SK Sarajevo.

U pojedinačnoj konkurenciji Mađar Peter Sidi nije dozvolio nikakvo iznenađenje. Uvjerljivo je pobijedio sa odličnih 630,7 krugova.

Peter Sidi je do prije petnaestak dana bio aktuelni svjetski rekorder. Aktuelni je evropski rekorder. Bio je svjetski i sedmerostruki evropski prvak.

Drugo mjesto je osvojio takmičar SD Trzin Luka Lukić sa 628,3 kruga. Najuspješniji takmičar iz BiH Nedžad Džanković je osvojio bronzanu medalju sa 625,1 krugom.

Kod juniora Luka Lukić (Slovenija) je osvojio zlatnu, Kalman Balint (Slovenija) srebrenu, a Martin Angeleski (Makedonija) bronzanu.

Dvije ekipe Sarajeva

Kod seniorki puškom Streljački klub Sarajevo je imao dvije ekipe. Obje ekipe su na današnjem takmičenju bile veoma uspješne.

Ekipa SK Sarajevo 1 za koju su nastupile trenutno najbolja bh takmičarka Farah Onešćuk, zatim Segmedina Bjelošević i Živa Dvoršak je sa pogođenih 1.874 kruga bila bolja od klupskih kolegica SK Sarajevo 2 koje su imale 1.860,8 krugova. Treće mjesto pripalo je SSK Željezničar (1.846,1).

U pojedinačnoj konkurenciji Rumunka Roxana Sidi, bivša evropska prvakinja, sa odličnih 630,3 kruga pobijedila je bh. predstavnicu, sjajnu Farah Onešćuk, koja je imala 627,2 kruga.

Treće mjesto je pripalo reprezentativki Slovenije Urški Hrašovec, članici SD I Pohorski bataljon, koja je imala 625,9 krugova.

Kod juniorki Farah Onešćuk je odnijela sigurnu pobjedu sa pogođenih 627,2 kruga.

Druga je bila Aja Basarić sa pogođenih 621,9 krugova. Obje su takmičarke Streljačkog kluba Sarajevo. Treće mjesto je pripalo Slovenki Hani Strakušek (SD Trzin) koja je imala 618,8 krugova.

Borba do posljednjeg metka

I u disciplini zračni pištolj seniori najupješniji su bili takmičari Streljačkog kluba Sarajevo Ervin Bejdić, Boris Filipovac i Husejn Kofrc. Oni su u borbi do zadnjeg ispaljenog metka uspjeli su sačuvati mirnoću i za 4 kruga biti bolji od takmičara SD Trzin koji su pogodili 1.660 krugova.

Treće mjesto sa samo tri kruga manje imala je reprezentacija Crne Gore.

Pojedinačno najuspješniji je bio Duško Petrov, takmičar SD Kikinda iz Srbije, koji je pogodio solidna 573 kruga.

Drugo mjesto je pripalo reprezentativcu Crne Gore Željku Miličkoviću. On je pogodio 565 krugova. Treće mjesto pripalo je bh. takmičaru Belminu Mešanoviću iz SK Visoko koji je pogodio dva kruga manje.

Kod juniora najbolji je bio domaći takmičar Husejn Kofrc. Drugi je bio Maxim Cuzmiciov iz Moldavije, a treći Marko Balić iz SD Dalmacijacement iz Hrvatske.

Kod seniroki pištoljem najuspješnija je bila reprezentacija Crne Gore sa pogođenih 1.644 kruga.

Popravile državni rekord

Druge su bile takmičarke SK Sarajevo koje su pogodile 1.590 krugova. Za 11 krugova su popravile vlastiti državni rekord. Treće mjesto je pripalo takmičarkama SK Visoko koje su imale pet krugova manje.

U pojedinačnoj konkurenciji najbolja je bila reprezentativka Moldavije Anna Dulce koja je imala odličnih 568 krugova. Pobijedila je aktuelnu evropsku prvakinju Annu Čukušić iz SD Dalamcijacement iz Solina.

Treće mjesto je pripalo Neveni Šaranović (MNE) koja je imala 555 krugova.

Kod juniorki bio je isti poredak. Anna Dulce prva, Anna Čukušić druga, a treće mjesto je osvojila takmičarka SK Visoko Sumeja Ganić sa 536 krugova.

Turnir se već godinama nalazi u Kalendaru takmičenja Evropske streljačke konfederacije. Pokrovitelj ovog turnira je bio Grad Sarajevo, partner Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine.

Prvi dan takmičenja je protekao u vrhunskoj organizaciji Streljačkog kluba Sarajevo. Turnir se nastavlja u nedjelju u pojedinačnoj konkurenciji gdje će takmičari imati prilliku da osvoje i simbolične novčane nagrade.