Svijet

Skandal u Izraelu: Šta se desi kada koristite zloglasni Pegasus protiv vlastitog naroda?

Izraelski parlament tražit će objašnjenje od policije zbog navodne upotrebe kontroverznog hakerskog alata protiv građana te zemlje, rekao je u utorak visoki zakonodavac.

Bez citiranja izvora, financijski dnevnik Calcalist rekao je da policija posjeduje špijunski softver Pegasus koji je izradila izraelska grupa NSO - koji je sada na crnoj listi američke vlade - od 2013. godine, piše Reuters.

Calcalist je rekao da ga je policija koristila protiv meta uključujući vođe antivladinih protesta ponekad bez potrebnih sudskih naloga.

Izvještaj je izazvao novi val globalnog pritiska na Izrael nakon navoda da su Pegasus zloupotrijebile neke strane vlade kako bi špijunirale aktiviste za ljudska prava, novinare i političare.

Odgovarajući na izvješće Calcalist-a, policijski komesar Kobi Shabtai rekao je da su snage nabavile kibernetičku tehnologiju treće strane, ali nije potvrdio ili demantirao bilo kakvu upotrebu Pegasus-a.

Sve takve aktivnosti praćenja, rekao je u priopćenju, "provode se prema zakonu… (i) na primjer, u slučaju tajnog prisluškivanja podnosi se zahtjev sudu koji ispituje stvar".

Zanijekao je pisanje medija da je policija koristila špijunski softver protiv, među ostalim, vođa takozvanih protesta "Crne zastave" prošle godine koji su zahtijevali ostavku tadašnjeg premijera Benjamina Netanyahua, kojemu se sudi po optužbama za korupciju koje on poriče.

Na izraelskim TV vijestima Channel 12, zakonodavac Meirav Ben Ari rekao je da će se parlamentarni odbor za javnu sigurnost kojim predsjedava sastati već sljedeće sedmice kako bi ispitao policiju o izvješću Calcalista.

"Mnogi zastupnici u parlamentu danas su mi se obratili. Ovo je vrlo uznemirujući incident koji izaziva zabrinutost zbog kršenja privatnosti i demokratije u cjelini", rekao je Ben Ari. – Policija će mi, kao i kad god dođe na saslušanja, objasniti.

KLIJENTI KOJI KORISTE PEGASUS

NSO je rekao da ne može potvrditi ili demantirati postojeće ili potencijalne kupce. Rečeno je da ne upravlja sistemom nakon što je prodan svojim državnim korisnicima niti je na bilo koji način uključen u rad sistema.

"NSO prodaje svoje proizvode pod licencom i propisima obavještajnim službama i agencijama za provođenje zakona kako bi spriječio teror i kriminal, u skladu sa sudskim nalozima i lokalnim zakonima svojih zemalja", navodi se.

Prošlog mjeseca grupa američkih zakonodavaca zatražila je od Ministarstva financija i State Departmenta da sankcioniraju NSO i tri druge strane nadzorne tvrtke za koje kažu da su pomogle autoritarnim vladama u kršenju ljudskih prava.

U studenom je Apple tužio NSO, rekavši da je prekršio američke zakone provalom u softver instaliran na iPhone uređajima.

NSO se također suočio s pravnim tužbama ili kritikama od strane Microsofta,Facebooka, Googlea i Cisco Systems korporacije.