Magazin

Skupa ili jeftina tava? Stručnjaci su otkrili šta čini važnu razliku

Tražeći zamjenu za svoju staru tavu, vjerovatno ste se zapitali u čemu je razlika između jeftinije i skupe, piše HuffPost.

Nekoliko stručnjaka istaknulo je da osim boljeg dizajna koji balansira između estetskog dojma i funkcionalnosti, skuplje tave imaju neprianjajući premaz bolje kvalitete koji se opreznije nanosi, no te karakteristike neće nadživjeti one kod jeftinijih tava. Ukratko, skuplje ne znači nužno da će potrajati duže.

To ne znači da trebati odabrati najjeftiniju tavu koju možete naći.

„Treba pronaći tavu koja je dobrog dizajna, prihvatljive cijene i izdržljivosti. Ne treba uzimati najskuplje jer ćete nedvojbeno vrlo brzo plakati kako morate kupiti novu“, savjetuje Lisa McManos, izvršna urednica America’s Test Kitchen Reviews.

Dizajn je ključan

„Kad kupujete tavu, sa neprianjajućim premazom ili bez njega, na tržištu postoje razne mogućnosti. Tave s debelim dnom odlično zadržavaju toplinu u odnosu na alternative tanjeg dna koje koštaju manje“, kaže Romeo Stivaletti, chef u restoranu The Langham u New Yorku.

Ističe kako cijena ovisi i o snazi drške i koliko je dobro pričvršćena za tavu.

„Skuplje tave obično imaju vidljiv kvalitet dizajna“, kaže on.

Kod kupovine valja pripaziti i na oblik te veličinu tave u odnosu na površinu za kuhanje.

„Tave se mjere od ruba do ruba, i ovisno o debljini zidova, dolaze u raznim veličinama. No čak i razlika od samo pola centimetra u odnosu na površinu za kuhanje mijenja način kako se tava ponaša u radu“, ističe McManos.

Ona preferira veće površine za kuhanje s nižim zidovima tave za razliku od onih koje nalikuju na zdjele.

„Ako pržite, ne želite pretrpati tavu jer to potiče isparavanje i hrana postaje mekana, spužvasta i siva umjesto smeđa.

Naučite nešto o neprianjajućem premazu

U svijetu tava za premaz se najčešće koristi politetrafluoretilen (PTFE), odnosno teflon. Postoje i tave s keramičkim premazom, tave od lijevanog željeza te od čelika. Čini se da nema poveznice između cijene i vrste materijala, no oko teflona u svijetu se javlja dosta kontroverzi. No keramika, željezo i čelik s druge strane ne pružaju jednako glatku neljepljivu površinu.

Pripazite na oštećenja

Testirajući keramičke tave,  America’s Test Kitchen ustanovio je da su samo dvije od sedam tava koje su ispitivali prošle njihove standarde. Među njima je i tava američkog proizvođača koji je tvrdio da može ispržiti jaja bez dodavanja masnoća, a tokom testa uspjeli su za redom ispržiti 50 jaja prije nego što su se počela lijepiti za podlogu. Pobjednička je keramička tava koja je osvojila simpatije žirija u usporednom pečenju s teflonskom tavom.

„Ako želite izbjeći teflon i njegove potencijalne zdravstvene rizike zbog otrovnih sadržaja, morate promijeniti dobavljača tava. No ako vas oduševljava glatka neljepljiva površina tradicionalnih tava te je ne zagrijavate praznu niti dopuštate da temperatura prijeđe 260 stepeni, vjerovatno ćete je koristiti i dalje. Iako se kvaliteta keramičkih tava drastično poboljšala od našeg prvog ispitivanja koje smo radili prije više od 10 godina, jednostavno se ne mogu uporediti sa teflonskim tavama, piše u njihovoj recenziji.

Adrienne Cheatham je chefica u Institute of Culinary Education i preferira tave od lijevanog željeza.

„Ako je jelo dobro začinjeno i kuha se ispravno, tave od lijevanog željeza su dobar izbor. Volim i tave od čelika jer se hrana ne lijepi, a površina je glađa nego kod željeza. Stoga ako kuhate delikatnu hranu ovakve su tave dobar izbor. Ako mi pak treba neprianjajuća podloga, uzimam anodiziranu aluminijsku tavu. Držim se podalje od svega što sadrži kemijske slojeve jer iskreno, niti jedan od njih ne podnosi temperature više od 260 stepeni. Na taj temperaturi spojevi premaza se raspadaju i otpuštaju toksine, kazala je.

Stvari u kuhinji koje ispuštaju otrove u hranu i štete zdravlju

Osim neprijanjajuće površine, cijenu tave mogu uvjetovati i ostali materijali koje su koristili pri njihovoj izradi. Pojedine tave imaju teflonski sloj, no izradili su ih od tri sloja različitih vrsta metala te pružaju glatku površinu i trajne su uz odgovarajuću veličinu površine za kuhanje te nježno zakrivljene zidove tave.

„Jeftino nije uvijek u istom odnosu s novcem, postoje skupe tave koje su po kvaliteti jeftine. Umjesto cijene, sugeriram ljudima da kod svake tave gledaju iste stvari. To su konstrukcija tave, njihovi slojevi i slično. Kvalitetna neprijanjajuća tava može imati bazu od bakra ili nehrđajućeg čelika kako bi se toplina ravnomjerno rasporedila, a zbog teškog dna zadržava toplinu, kazala je ona.

Ne izrađuju ih na isti način

Neprijanjajući slojevi nanose se na površinu tave bez obzira je li riječ o keramici ili teflonu te se taj sloj s vremenom troši bez obzira na kvalitet ili trajanje nanošenja sloja.

„Razmišljajte o tome kao o bojenju zidova u kući. Možete na brzinu nabaciti boju u jednom sloju, pustiti da se osuši pa nanijeti još jedan sloj i tako dalje. Što više slojeva stavite i što pažljivije nanosite boju ostavljajući da se prethodni sloj dobro osuši, to je bolji kvalitet. Isto vrijedi i za tave“, kaže McManos.

Slučajna otkrića

Objasnila je da firme koje proizvođače posuđa opskrbljuju neprijanjajućim površinama nude raznoliki splet mogućnosti i kvalitete.

„Postoje zlatne, titanijske, platinaste i dijamantne kategorije. To su sve imena koja zvuče napuhano i sjajno, no za proizvođača postoje štedljivije te premium opcije“, pojasnila je.

Ključna je razlika između premium kategorija u odnosu na finansijski jeftinije premaze iste vrste u broju slojeva i tome koliko se oni temeljito nanose. Birajući premium kategoriju, dolazite do skuplje cijene posuđa. U nedavnom testu prijanjanja hrane tokom kuhanja, America’s Test Kitchen’s navodi kako teflonske tave sadrže tri do pet temeljnih slojeva premaza. McManos smatra da iako je dobro imati više slojeva, to nije uvijek slučaj.

„Postoje i druge varijable, uključujući kvalitet same tave te činjenicu na koji se način ti slojevi nanose. Broj slojeva samo je jedan od važnih faktora“, kazala je.

Kvalitetna briga za dulji vijek trajanja

Koliko god novca potrošili za tavu, postoji način kako ćete produljiti njezin životni vijek.

„Dno tave nikad ne biste trebali tretirati abrazivnim sredstvima“, ističe chef Gerald Sombright iz restorana Knife & Spoon na Floridi.

To znači da metalni pribor za kuhanje nikad ne bi trebao biti u doticaju s teflonskim i keramičkim tavama.

Sombright kaže da su neprijanjajuće tave važne u svakoj kuhinji.

„To je ključni dio svake kuhinje i nema načina da određena jela pripremite ispravno i učinkovito bez neprijanjajuće tave. Zato trebate o njima dobro brinuti“, kazao je.

Koje je posuđe toksično

Spremajući posuđe, savjetuje da između neprijanjajućih tava stavite kuhinjsku krpu kako biste spriječili ogrebotine na površini.

Stivaletti se slaže s tom preporukom i dodaje da takve tave valja čistiti mekom spužvom s malo deterdženta.

McManos pak navodi da je dobro takve tave prije kuhanja premazati tankim slojem biljnog ulja, osobito ako površina djeluje vrlo suho.

„Kao da dodajete malo začina. Naravno, nećete ulje jako zagrijati nego vrlo malo, a potom ćete ga obrisati papirnatim kuhinjskim ručnikom natopljenim s malo ulja, pa ponovo obrisati suhim ručnikom. To će pomoći da površina ostane glatka i da se hrana ne lijepi, ali i da tava malo više traje“, zaključila je McManos dodajući kako je upravo to ono što svi želimo od tave, bez obzira koliko je platili.