utjecaj hrane

Smiju li osobe s dijabetesom jesti banane? Ovo morate znati prije nego što posegnete za ovim voćem

Foto: Freepik

Dok neki od njih mogu povremeno da ih uzimaju, drugima se preporučuje da ih izbjegavaju. Ključno je znati kada, koliko i koje banane su sigurne.

Prvi korak u kontroli dijabetesa je pravilna ishrana, jer izbor odgovarajućih namirnica može značajno da pomogne u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Dok su mnoge vrste voća, poput narandži, jabuka ili jagoda, igurne za osobe sa dijabetesom, često se postavlja pitanje - šta je sa bananama?

Odgovor nije jednostavan, objašnjava nutricionistkinja Garima Gojal. Dok neki od njih mogu povremeno da ih uzimaju, drugima se preporučuje da ih izbjegavaju. Ključno je znati kada, koliko i koje banane su sigurne.

"Iako sadrže prirodne šećere, njihov efekt zavisi od stepena zrelosti, veličine porcije i opšte kontrole glikemije. Istraživanja pokazuju da zrele banane sadrže i do 16 posti više šećera u odnosu na nedozrele, što može da izazove nagli skok glukoze. Zbog toga je važno znati koje banane su bolji izbor", navodi nutricionistkinja.

Kada bi trebalo izbegavati banane?

Da li osobe s dijabetesom mogu da jedu banane zavisi od njihovog nivoa šećera u krvi, odnosno vrijednosti HbA1c (prosječnog nivoa šećera u posljednja dva do tri mjeseca).

Ako je HbA1c visok - to znači da dijabetes nije dobro kontrolisan. U tom slučaju, najbolje je potpuno izbjegavati banane jer mogu dodatno da povise nivo šećera.

Ako je šećer pod kontrolom - osobe koje vode računa o ishrani i fizički su aktivne mogu povremeno da uzimaju banane, ali u strogo kontrolisanim porcijama.

Kod insulinske rezistencije ili predijabetesa - nezrele (zelene) banane mogu da budu bolji izbor jer sadrže više rezistentnog skroba, koji se sporije vari i ne izaziva nagle skokove šećera.

Zrele ili zelene banane - šta je bolji izbor?

Uticaj banana na nivo šećera zavisi od njihove zrelosti.

  • Zrele banane (žute ili prezrele) - imaju viši glikemijski indeks (GI) i više prostih šećera (glukoza, fruktoza, saharoza), što znači da brže podižu šećer u krvi. Istraživanja pokazuju da skrob u nezrelim bananama čini 80-90 posto ukupnih ugljenih hidrata, ali kako banana sazrijeva, taj skrob se pretvara u šećere.
  • Nezrele (zelene) banane - imaju niži GI jer sadrže više rezistentnog skroba, koji se sporije vari i dovodi do postepenog porasta šećera u krvi. Neka istraživanja pokazuju da povremeno unošenje zelenih banana može čak da poboljša osjetljivost na inzulin.

Koje su prednosti banana za osobe s dijabetesom?

Osobe sa dobro kontrolisanim dijabetesom mogu da imaju koristi od banana, pod uslovom da ih uzimaju na pravi način. Banane sadrže vlakna koja usporavaju apsorpciju šećera, a nezrele banane mogu da pomognu u poboljšanju inzulinske osjetljivosti. Osim toga, bogate su kalijem, vitaminom B6 i vitaminom C, a prebiotska vlakna iz ovog voća mogu da doprinesu zdravlju crijeva, što je važno za metabolizam.

Kako bi trebalo jesti banane?

Da bi smanjili rizik od naglih skokova šećera u krvi, osobe sa dijabetesom bi trebalo da prate nekoliko pravila:

  • Birajte male ili srednje banane, izbjegavajte velike.
  • Preferirajte polu dozrele, odnosno blago zelene plodove jer imaju niži glikemijski indeks.
  • Kombinujte ih sa proteinima ili zdravim mastima (npr. orašasti plodovi, sjemenke, jogurt) kako biste usporili varenje.
  • Najbolje je jesti ih ujutro ili prije fizičke aktivnosti, kada tijelo bolje koristi glukozu.

"Sve osobe s dijabetesom koje vode računa o ishrani i fizički su aktivne mogu ih jedu umjereno, ali je poželjno da biraju manje zrele banane ili da ih kombinuju sa proteinima kako bi smanjili nagle skokove šećera. Ključ je u kontroli porcija i pravilnom odabiru banana. Ipak, prije bilo kakvih promjena u ishrani, najbolje je posavjetovati se sa ljekarom ili nutricionistom", zaključuje Garima Gojal.