RIJEČ DOKTORA

Šta je najopasnija stvar kod trbušnih viroza koje haraju, a nije im sezona?

Koji trbušni virusi trenutno haraju, koji su im simptomi i zašto mogu biti vrlo opasni, objašnjava doktor.

Zima je u pravilu vrijeme kada se borimo s prehladom i gripom, ali u posljednje vrijeme sve je više i onih koji se žale na trbušne viruse. Zašto je tako, koji su simptomi noro, rota i adeno virusa i kako si pomoći, za Nova.rs objasnio je doktor Danilo Bulatović.

Iako trbušne viruse obično povezujemo s ljetom, proljev i povraćanje mogu se javiti i zimi – to je doba godine koje voli norovoris. Doktor kaže da se klice tada lakše šire jer dosta vremena provodimo u zatvorenom prostoru. Uz to, tu su i rota i adenovirusi pa ne čudi da se mnogi i zimi žale na probavne tegobe. Bulatović kaže kako ove godine zaista ima više slučajeva gastrointestinalnih tegoba nego što je bilo prethodnih godina. Objašnjava kako se mikroorganizmi brže razmnožavaju u vodi i pri višim temperaturama. Bez obzira koji virus vam stvara tegobe, terapija će biti vrlo slična, kaže doktor

Dakle, ako dobijete trbušni virus, nije od ključne važnosti otkriti koji je tačno u pitanju, već kako da ga se riješite.

Ipak, neke razlike postoje.

Što se tiče adenovirusa, inkubacija traje obično osam do 10 dana, duže nego kod rota i norovirusa, a sama bolest može trajati i do dvije sedmice.

S druge strane, rota i norovirus se razlikuju po tome što prvi uglavnom napada djecu, a noro sve uzraste. Simptomi norovirusa obično traju od jednog do tri dana, dok rotavirus obično traje od tri do osam dana.

Lako se prenose

Liječnik Bulatović ističe da put prenošenja ovih virusnih infekcija mogu biti kapljice koje zaraženi širi u okolinu.

"To se događa kada kišete, kašljete, govorite ili izravnim kontaktom – rukovanjem, dodirivanjem zaraženog, kao i indirektnim kontaktom – preko zaraženih predmeta, poput rukohvata u autobusima, kvaka, tipkovnica…, kada nakon kontakta sa zaraženim dodirujemo nos, usta i oči”, govori.

Koji su simptomi trbušnih virusa?

Bulatović kaže da gastrointestinalne infekcije karakteriziraju mučnina, povraćanje, proljev, grčevi u trbuhu, gubitak apetita…

"Često su praćene i općim simptomima kao što su malaksalost, temperatura, drhtavica, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima… Početak bolesti je nagal i simptomi se obično razvijaju u par sati, traju najčešće nekoliko dana, a u rijeđim i ozbiljnijim slučajevima – i duže od sedam dana.“

Mogu biti opasni po život

Iako adenovirus može trajati i dvije sedmice, rotavirus je posebno opasan jer obično napada bebe i malu djecu na koje gubitak tekućine utječe mnogo jače nego na odrasle i može biti jako opasan u pojedinim slučajevima.

Generalno sa svim ovim virusima treba biti oprezan jer tijelo gubi važne tvari i to zaista može ugroziti život.

"Treba voditi računa da se proljevom, a posebno povraćanjem – ne gubi samo voda već i elektroliti (kalij, kloridi, bikarbonati…). Oni su vrlo važni za pravilno funkcioniranje organizma i njihovim ozbiljnijim disbalansom mogu nastati životno ugrožavajuća stanja kao što su poremećaj rada srca, bubrega, mozga… Zbog toga je neophodna hidratacija ne samo vodom već i glukozno-elektrolitnim rastvorima u vidu komercijalno dostupnih prašaka ili šumećih tableta.“

Pored toga, kaže doktor, postoje brojni lijekovi koji smanjuju mučninu i sprječavaju povraćanje – antiemetici, ali ih je najbolje ne uzimati na svoju ruku, već nakon pregleda i konzultacije s doktorom.

"S druge strane, probiotike (dva puta dnevno po jednu tabletu) uvijek možete uzeti kako bi se spriječio ili ublažio proljev, kao i lijekove za spuštanje temperature i protiv bolova.“

Nećete pogriješiti ako se uvijek javite doktoru ako imate slične tegobe, ali posebnu pažnju trebaju obratiti stariji, zatim hronični bolesnici, trudnice i djeca, kaže Bulatović.

"Ako bolest traje duže od sedam dana ili su simptomi izuzetno izraženi (i preko 10 vodenastih stolica i povraćanja dnevno), odmah se javite doktoru. Također, ako je nemoguća rehidratacija na usta zbog povraćanja, neophodno je doći na pregled kako bi se rehidratacija učinila parenteralno, tj. u vidu infuzije.“