donosimo detalje

Šta su tačno radili Karišik i Hadžibajrić i kakva je uloga misterioznog Al Murde? Sarajevski krak je tek kap u moru kriminala

U jutrošnjoj akciji MUP-a KS kodnog naziva 'Start II', a koja se odvija po nalogu Tužilaštva KS, pretresena je imovina Elmedina Karišika, a on je zajedno sa sinom bivšeg načelnika Općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića - Seidom Hadžibajrićem - priveden u prostorije MUP-a.

A šta je zapravo meta ove akcije, posebno kada se zna da su njih dvojica već bili hapšeni i da su bili u pritvori, ali tad po nalogu Tužilaštva BiH?

Iako se pojavljuju informacije o navodnom preklapanju nadležnosti, prema informacijama Raporta - dva tužilaštva vode dvije odvojene istrage koje su razvrstane po nadležnostima.

Krenimo od jutrošnje akcije koju provodi Tužilaštvo Kantona Sarajevo.

Prema našim informacijama, upravo je Tužilaštvo BiH proslijedilo predmet odnosno spis koji se tiče Karišika i Hadžibajrića sarajevskim tužiocima jer su oni nadležni za ovaj dio istrage.

Karišik i Hadžibajrići raskrinkani su kroz Sky aplikaciju, a sumnjiče se za pranje para i zloupotrebe kada su u pitanju općinski organi.

Šta se desilo?

Karišik je vlasnik nekoliko firmi u Sarajevu koje su se uglavnom bavile nekretninama. Cilj je bio da Karišik preko tih firmi pere pare za sarajevskog mafijaša Sanija Al Murdu.

Karišik se uvezuje sa Seidom Hadžibajrićem te preko njega utječe na tadašnjeg načelnika Ibrahima Hadžibajrića.

Hadžibajrić stariji koristi svoj položaj kako bi Karišiku nezakonito davao dozvole za gradnju objekata u Starom Gradu, ali i parkinge.

Hadžibarići su, što je vidljivo iz Sky poruka, uzimali čak 80 posto zarade, dok je Karišik ostavljao sebi 20 posto.

Upravo zbog toga je Hadžibajrić i uhapšen. Kako se moglo vidjeti i čuti na ročištu. Kao i to da je Hadžibajrić zajedno sa sekretarkom Općine Almom Destanović potpisivao nelegalne dozvole Karišiku za objekte.

Ibrahim Hadžibajrić i Alma Destanović

I taj dio istražuje Tužilaštvo KS.

Tužilaštvo BiH pak se bavi širim kontekstom ove kriminalne grupe, prije svega poslovima Al Murde.

Murda je inače povezan sa kartelom Tito i Dino, ali je značajna figura i u Škaljarskom klanu.

Tužilaštvo BiH ga je identificiralo kroz kritpovane poruke iz Sky aplikacije. Tokom analize Sky poruka provlačilo Al Murdino ime i to u kontekstu ogromnih količina droge koje se uvoze iz Južne Amerike u Evropu preko luka u Belgiji. Nema mnogo informacija o samom 'poslovnom putu' Al Murde, a nezvanične informacije govore da je odrastao u sarajevskom domu za djecu bez roditelja, te da se kao dijete uputio u Belgiju. Tu je došao u kontakt s raznim kriminalnim grupama, kroz koje se vrlo brzo probio do respektabilne pozicije. Dio poslovanja prebacuje i u Sarajevo.

I Tužilaštvo raspisuje potjernicu za njim prošle godine u februaru.

I to ne samo za njim.

Kako se vidi iz naredbe Suda BiH koja je u posjedu Raporta, potjernica se raspisala i za Ognjena Orašanina, Radoje Todorovića te Filipa Koraća - jednog od šefova balkanskog podzemlja i jednog od glavnih ljudi Zemunskog klana. Oni se traže zbog oraniziranog kriminala, prodaje droge i pranja para.

Raspisivanje potjernice tražio je tužilac Dubravko Čampara.

Predmet protiv Kariša i Hadžibajrića mlađeg u Tužilaštvu BiH vodi tužilac Džermin Pašić i to za pranje para i orgnanizirani kriminal, a paralaleno se vode istrage o poslovima mafijaša Al Murde. Po Pašićevoj naredbi je dvojac i uhapšen te im je određen pritvor. Oni su bili u pritvoru šest mjeseci dok nije istekao zakonski rok pa su pušteni uz mjere zabrane. Istraga se nastavlja.

A, Al Murda je imao širok krug poslovanja u Sarajevu preko kojeg je prao pare.

U Sarajevu je bila i njegova sestra Barbara Pekić (zajedno s bratom je u bjekstvu), koja je držala sarajevski restoran Dos Hermanos i jednu rent-a-car agenciju. Navodno su upravo vozila iz ove agencije korištena za prevoz ogromnih količina keša koje je Karišik prao uz pomoć Hadžibjarića.