ovisnost o društvenim mrežama

Stiže pandemija kakvu svijet još nije vidio. Puna je algoritama

TikTok

Liječnici širom svijeta upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije riječ o novoj varijanti koronavirusa (iako su respiratorni virusi još uvijek veliki problem u mnogim azijskim zemljama).

Ovoga puta riječ je o digitalnoj ovisnosti, a kao ni kod virusa COVID-19, ni ova epidemija ne bira dob, materijalno stanje pojedinca ili državu.

Društvene mreže izravno su odgovorne za krizu mentalnog zdravlja, posebice među mladima. Ovo upozorenje stiglo je sredinom prošle godine od američkog glavnog hirurga, dr. Vivek Murthy.

"Iako društvene mreže imaju svoje prednosti, niz je pokazatelja da uzrokuju brojne psihičke probleme, posebno među tinejdžerima i mlađima od 14 godina", dodaje se u službenoj prezentaciji američkog Ministarstva zdravstva (HHS).

Prema istraživanjima, više od 90 posto američkih kućanstava koristi društvene mreže ili online sadržaje za komunikaciju. To je preko 302 milijuna građana i predstavlja vodeću "online populaciju" u svijetu (na drugom mjestu je Kina sa 'samo' 68 posto kućanstava u "online svijetu").

Slično je i u Evropskoj uniji. Eurostat procjenjuje da je u nekim članicama EU-a čak 96 posto djece mlađe od 15 godina na internetu i društvenim mrežama.

Također, u najvećim ekonomijama EU, Njemačkoj i Francuskoj, oko 84 posto kućanstava koristi internet i neku od društvenih mreža. Facebook je dominantna mreža unutar EU s oko 79 posto korisnika, a slijede je TikTok i Instagram.