Politika

Stranci obustavljaju projekte u RS, sindikati spremaju pobunu… Prijeti li slom Dodikovom režimu?

Čeka li Milorada Dodika i njegovu vlast u Republici Srpskoj nemirna jesen?

Hoće li jučerašnju odluku Njemačke da se povuče iz četiri infrastrukturna projekta u RS pratiti i ostale zapadne države i da li će se to "spojiti" sa sve jačim nagovještajima mogućih štrajkova izigranih radnika u manjem bosanskohercegovačkom entitetu?

Secesionistička politika

Podsjetimo, Savezna vlada Njemačke danas je saopćila da će "dopustiti da isteknu četiri infrastrukturna projekta u RS ukupne vrijednosti 105 miliona eura i da se na taj način sukcesivno okončaju".

O odluci o obustavi projekata obaviješteni su Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i projektni partneri.

A razlog povlačenja je jasna - secesionističke politike Milorada Dodika i njegovih saradnika.

“Kao reakcija na odluke Narodne skupštine RS od decembra 2021. godine o vraćanju nadležnosti i stvaranju vlastitih institucija s ciljem slabljenja države Bosne i Hercegovine, Njemačka vlada je u aprilu 2022. godine odlučila da isprva privremeno zaustavi četiri infrastrukturna projekta.

Međutim, nije došlo do povlačenja secesionističkih mjera koje je tražila Njemačka vlada. Umjesto toga, predsjednik i Vlada Republike Srpske nastavili su s eskalacijom političke krize.

Savezna vlada Njemačke je stoga sada donijela odluku da neće ponovo pokretati obustavljene projekte. Projekti će sukcesivno biti okončani u skladu s ugovorom", jasno su poručili njemački zvaničnici.

Sindikati digli glas

Ne bi bilo iznenađenje da njijhov primjer slijede i druge države, koje su također investirale i zapošljavaju značajan broj radnika u RS.

I bez toga, ekonomska kriza osjetna je u ovom bh. entitetu.

Boljeg pokazatelja za to nema od aktivnosti sindikata, onih koji direktno vode brigu o statusu radnika.

A kad sindikat javno objavi da su "prevareni od strane vlasti", što je danas učinio Sindikat uprave RS, jasno je koliko je sati.

“Pet sindikata danas su postigli dogovor da se organizuje sindikalni Sabor koji će se održati početkom septembra.

Saboru će prisustvovati članovi svih organa ovih pet sindikata koji će razmatrati situaciju i donijeti odluku o daljim zajedničkim aktivnostima ovih pet sindikata!

Datum i mjesto održavanja bit će utvrđeni i objavljeni iduće sedmice nakon što održimo još jedan zajednički sastanak na kojem ćemo usaglasiti sve detalje”, objavili su iz Sindikata uprave, potvrdivši da bi Sabor mogao biti i priprema za proteste.

Od ranije je poznato da su ogromna dugovanja RS prouzrokovala kašnjenja plaća u javnom sektoru što izaziva bunt kod građana.

I dok možda većina politički podržava Milorada Dodika, pitanje je da li će podrška rasti sad kad su plaće upitne, a lokalne zajednice im ostaju bez višemilionskih projekata koji su trebali donijeti poslove i lakši život.

A odgovor ja to pitanje mogla donijetinuoravo jesen, kada se u Banjoj Luci sve više priča o masovnim radničkim protestima.