Izbori u Sad

Sve manje dileme: Vraća se Trump i nastaje haos

Više od dvije desetine amertičkih saveznih država podnijelo je podnesak amikusa Vrhovnom sudu, pozivajući najviši sud nacije da zadrži bivšeg predsjednika Donalda Trumpa na glasačkim listićima u Koloradu i upozoravajući da bi neuspjeh u tome mogao da dovede predsjedničke izbore 2024. u "haos".

Državni tužioci Indijane, Zapadne Virdžinije i 25 drugih država upozoravaju Vrhovni sud SAD da potez Vrhovnog suda Kolorada da Trumpa proglasi "ustanikom" prema Četrnaestom amandmanu "ima ogromne posljedice koje sežu daleko izvan Kolorada".

Najviši državni sud saslušaće argumente 8. februara i odrediti 18. januar kao rok za slične podneske. Sudije su izdale administrativnu suspenziju kojom se državnom sekretaru Kolorada nalaže da stavi ime bivšeg predsjednika na primarni glasački listić Republikanske stranke, barem do odluke suda.

Državni sud je presudio da je Trump učestvovao u pobuni zbog svoje uloge u neredima u Kapitolu 6. januara 2021. Četrnaesti amandman, usvojen 1868. nakon građanskog rata, zabranjuje ljudima koji su se "upustili u pobunu" da obavljaju javne funkcije.

Savezne države tvrde da ograničenja koje je nametnula država imaju nacionalne posljedice u ovom slučaju i da presuda "prijeti da će izbore 2024. baciti u haos".

"Birači koji bi možda željeli da glasaju za bivšeg predsjednika Donalda Trumpa ne mogu da znaju da li će on na kraju biti isključen iz glasanja u njihovoj državi ili drugim", kažu oni.

Oni takođe tvrde da je odluka suda o tome šta predstavlja pobunu "nestandardna i nejasna" i uskratila je bivšem predsjedniku priliku za odgovarajući postupak, uključujući pozivanje svjedoka i čitav proces.

"Vrhovni sud Kolorada se bacio u 'političku gustiš'… i sada je na ovom sudu da povuče tu odluku", kažu oni.

Države upozoravaju da će, ako se dozvoli da odluka iz Kolorada opstane, povjerenje u integritet izbornog procesa biti narušeno.

"Mnogi Amerikanci će se uvjeriti da je nekoliko stranačkih aktera uspjelo da preuzme političku odluku iz ruku običnih birača", upozoravaju oni.

U podnesku se takođe zalaže za hitnu akciju jer sud "ne bi trebalo da dozvoli da neizvjesnost opstane" i upozorava da bi se mogla stvoriti dodatna konfuzija ako više država ukloni Trumpa sa glasačkih listića dok se bliže predizbori.

"Svaka šteta je možda već napravljena do trenutka kada se drugi slučaj koji pokreće slična pitanja vratio ovom sudu. I što duže traje parnica oko podobnosti nacionalnog kandidata, to će se više širiti nesigurnost i konfuzija. Biračima je potreban odgovor na vrijeme da razborito odmjere zasluge kandidata koji se takmiče prije nego što glasaju, a ne nakon što je glasanje počelo", navodi se.

U podnesku se takođe tvrdi da bi, ako mu se dozvoli da se kandiduje, u budućnosti moglo doći do drugih potencijalnih diskvalifikacija.

"Sud bi trebalo da djeluje sada kako bi spriječio da svi ovi čudni, dalekosežni i štetni rezultati izmaknu kontroli", navode države.

Konačno, u podnesku se tvrdi da je odluka o tome ko je kvalifikovan da bude predsjednik na biračima, a ne na sudovima.

"Ako birači smatraju da je bivši predsjednik Trump kvalifikovan, a Kongres se s tim složi, onda Ustav ne predviđa vrijeme kada pravosuđe preispituje taj poziv. Umjesto toga, Ustav daje Kongresu jedino i konačno ovlašćenje da odredi da li predsjednik može da nastavi da služi, kako su rekli mnogi sudovi", prenosi "Telegraf".