Dok sjeverna hemisfera gori pod rekordnim ljetnim toplotnim talasom, mnogo južnije, u dubinama zime, ruši se još jedan zastrašujući klimatski rekord - Morski led na Antarktiku pao je na neviđeno niske nivoe za ovo doba godine, piše CNN.
Svake godine, antarktički morski led se smanjuje na najniže nivoe krajem februara, tokom ljeta na kontinentu. Morski led se zatim ponovo nakuplja tokom zime.
Ali ove godine naučnici su uočili nešto drugačije.
Morski led se nije vratio ni blizu očekivanog nivoa. U stvari, to je na najnižem nivou za ovo doba godine otkako su počeli zapisi prije 45 godina. Led je oko 1,6 miliona kvadratnih kilometara ispod prethodnog zimskog rekorda postavljenog 2022. godine, prema podacima Nacionalnog centra za podatke o snijegu i ledu (NSIDC).
Sredinom jula, morski led na Antarktiku bio je 2,6 miliona kvadratnih kilometara ispod prosjeka od 1981. do 2010. godine. To je područje skoro jednako veliko kao Argentina ili kombinovana područja Teksasa, Kalifornije, Novog Meksika, Arizone, Nevade, Jute i Kolorada.
Neki naučnici su ovu pojavu opisali kao neobičnu izuzetnu – nešto što je tako rijetko, velika je vjerovatnoća da se dešava samo jednom u milionima godina.
Ali Ted Scambos, glaciolog sa Univerziteta Colorado Boulder, rekao je da govorenje ovim terminima možda neće biti od pomoći.
"Igra se promijenila", rekao je za CNN. “Nema smisla govoriti o izgledima da se to dogodi onako kako je sistem nekada bio, to nam jasno govori da se sistem promijenio.”
Naučnici se sada trude da otkriju zašto.
Antarktik je udaljen, složen kontinent. Za razliku od Arktika, gdje se morski led konstantno spušta kako se klimatska kriza ubrzava, morski led na Antarktiku se u posljednjih nekoliko decenija pomakao s rekordno visokih na rekordno niske, što otežava naučnicima da shvate kako reaguje. do globalnog grijanja.
Ali od 2016. godine, naučnici su počeli da primećuju strmoglavi opadajući trend. Dok prirodna klimatska varijabilnost utječe na morski led, mnogi naučnici kažu da bi klimatske promjene mogle biti glavni pokretač nestajanja leda.
"Sistem Antarktika je oduvijek bio vrlo varijabilan", rekao je Scambos. „Ovaj trenutni nivo varijacija je, međutim, toliko ekstreman da se nešto radikalno promijenilo u protekle dvije godine, a posebno ove godine, u odnosu na sve prethodne godine koje sežu prije najmanje 45 godina.”
Nekoliko faktora utiče na gubitak morskog leda, rekao je Scambos, uključujući snagu zapadnih vjetrova oko Antarktika, koji su povezani s povećanjem zagađenja planeta koje zagrijava.
"Toplije temperature okeana sjeverno od granice Antarktičkog oceana miješanje u vodu koja je tipično donekle izolirana od ostatka svjetskih okeana također je dio ove ideje o tome kako to objasniti", rekao je Scambos.
Krajem februara ove godine, antarktički morski led dostigao je najniži obim od kada se evidentiraju.
Neviđena pojava ove zime mogla bi ukazivati na dugoročnu promjenu za izolirani kontinent, rekao je Scambos.
“Vjerovatnije je nego ne da nećemo vidjeti kako se antarktički sistem oporavlja na način na koji je bio prije, recimo, prije 15 godina, u veoma dugom periodu u budućnosti, a možda i 'ikad'.”
Drugi su oprezniji. "To je veliko odstupanje od prosjeka, ali znamo da antarktički morski led pokazuje veliku varijabilnost iz godine u godinu", rekla je za CNN Julienne Stroeve, viši naučnik u Nacionalnom centru za podatke o snijegu i ledu, dodajući da je "prerano reći da li je to novo normalno ili ne.”
Morski led igra vitalnu ulogu. Iako ne utiče direktno na porast nivoa mora, pošto već pluta u okeanu, ima indirektne efekte. Njegov nestanak ostavlja obalne ledene ploče i glečere izložene talasima i toplim okeanskim vodama, što ih čini ranjivijim na otapanje i lomljenje.
Nedostatak morskog leda također bi mogao imati značajan utjecaj na divlje životinje, uključujući kril kojim se hrane mnogi kitovi u regiji, te pingvine i foke koji se oslanjaju na morski led za ishranu i odmor.
U širem smislu, morski led na Antarktiku doprinosi regulaciji temperature planete, što znači da bi njegov nestanak mogao imati kaskadne efekte daleko izvan kontinenta.
Morski led reflektuje dolaznu sunčevu energiju nazad u svemir, kada se topi, izlaže tamnije vode okeana ispod koje apsorbuju sunčevu energiju.
Dijelovi Antarktika već neko vrijeme doživljavaju alarmantne promjene. Antarktičko poluostrvo, vretenasti lanac ledenih planina koji se strši sa zapadne strane kontinenta, jedno je od najbrže zagrijavajućih mjesta na južnoj hemisferi.
Prošle godine, naučnici su rekli da ogromni glečer Thwaites na Zapadnom Antarktiku - poznat i kao "Glečer Sudnjeg dana" - "visi za nokte" dok se planeta zagrijava.
Naučnici su procijenili da bi globalni porast nivoa mora mogao porasti za oko 10 stopa ako se Thwaites potpuno uruši, razarajući obalne zajednice širom svijeta.
Scambos je rekao da je rekordno nizak nivo leda ove zime veoma alarmantan signal.
“U 2016. godini, Antarktički morski led doživio je prvi veliki pad. Od 2016. je ostao nizak, a sada je dno otpalo. Nešto veliko u velikom dijelu planete odjednom se ponaša drugačije od onoga što smo vidjeli u proteklih 45 godina.”