Politika

Tabaković: Klub Bošnjaka će vjerovatno podnijeti zahtjev za pokretanje vitalnog nacionalnog interesa

Predsjednik Kluba bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske Alija Tabaković izjavio je Feni da će taj klub do petka, 28. jula imati zvaničan stav u vezi s Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, koji je nedavno usvojila Narodna skupština RS.

On je podsjetio da su klubovi delegata u petak, 21. jula dobili materijale u vezi s tim zakonom.

Kaže da je rok sedam dana da se svi izjasne da li navedeni zakon vrijeđa vitalni nacionalni interes naroda koji predstavljaju.

Rok do petka

"Nama je rok do petka, 28. jula da damo, svako od nas delegata, a onda i klubovi da donesemo odluku da li ćemo ili ne pokretati vitalni nacionalni interes.

Ukoliko se pokrene vitalni nacionalni interes, onda se održava Kolegij Vijeća, pa onda zakazuje sjednica Vijeća naroda RS.

Pretpostavljam, kako sada stvari stoje, da će Klub Bošnjaka podnijeti zahtjev za pokretanje vitalnog nacionalnog interesa. Dakle, u ovom momentu nema ništa od stupanja zakona na snagu. Ići će se na Vijeće, pa na zajedničku komisiju, pa tek onda na Ustavni sud entiteta RS", kazao je Tabaković.

Dodao je da je zakazao sjednicu Kluba bošnjačkog naroda, da će biti održana elektronska sjednica i da će do petka imati zvaničan stav.      

Protestna šetnja

Podsjećanja radi, Narodna skupština RS je 20. jula usvojila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, kojim se kriminalizira kleveta.

Od 63 prisutna poslanika, ovaj zakon podržalo je 47, protiv je bilo njih 16, dok niko nije bio suzdržan.       

Narodna skupština RS-a je krajem marta usvojila nacrt ovog zakona, koji je nakon toga upućen u javnu raspravu u trajanju od 60 dana.

Prije početka sjednice, NSRS na kojoj je razmatran predloženi zakon, održana je i mirna protestna šetnja tokom koje su građani i predstavnici medija poručili poslanicima da ne podignu ruku za ovakav sraman zakon. Protestnoj šetnji pridružili su se i pojedini opozicioni poslanici.

Od kada je Vlada RS utvrdila ovakav nacrt zakona, a i nakon što je usvojen u NSRS, uslijedile su kritike i negativne reakcije novinara, domaće javnosti, ali i međunarodnih organizacija.