Pet utakmica u novoj sezoni, a tabela engleske Premijer lige izgleda prepoznatljivo, sa Chelseajem, Liverpoolom i Manchester Unitedom na vrhu sa 13 bodova. Međutim, vidjeti jedan Brighton na četvrtom mjestu, sa samo bodom manje, nekako je čudno s obzirom da su jedva izbjegli ispadanje prošle sezone.
Ipak, uspjeh Brightona ne bi trebao biti toliko iznenađenje. Za vrijeme mandata Grahama Pottera "galebovi" su se gradili zadnjih 12-ak mjeseci. Ovakav razvoj događaja nije bio uvijek jasan prošle sezone, kada se Brighton često mučio pred protivničkim golom, ali izgleda da je sada sve kliknulo.
Potterov Brighton zaslužio je pohvale za svoj fluidan stil igre prošle sezone. Na osnovu statističke mjere koja se zove Očekivani bodovi, a koja se izračunava pomoću očekivanih golova (xG) za i protiv, prošle godine su prema očekivanjima mogli završiti čak i na petom mjestu na tabeli.
U bezbroj utakmica prošle sezone Brighton nije uspio svoj posjed i teritorijalnu superiornost pretočiti u golove i pobjede. Njihovi xG brojevi čak su postali i predmet sprdnje i štap koji su tradicionalisti koristili da šamaraju one koji gledaju izvan samog rezultata za dodatni kontekst.
Jedna od najkorisnijih stvari o xG-u je ta što određuje želju za većinu klubova, a Brighton, sada kada su konačno efikasniji pred protivničkim golom sa sedam golova u pet utakmica, ove sezone je pokazao svoju želju. U stvari, Brighton sada nadmašuje svoj xG, što sugerira da bi mogli malo pasti između sada i maja, ali završiti u gornjoj polovini tabele trebalo bi biti dostižno.
"Radi se o kolektivu, svi smo porasli, pobjeđujete, gubite, uspijevate, ne uspijevate, postajete sve bolji", rekao je Potter poslije pobjede nad Leicesterom. "Uvijek smo bili otvorenog uma, što smo više zajedno, to se bolje razumijete i više napredujete. Ali ne mislimo sada da smo provalili igru fudbala, samo imamo dobar početak."
Koliko god je Potterovo znanje od Brightona napravilo pobjedničku ekipu, razvoj kluba posljednjih godina nadilazi utjecaj 46-godišnjaka. Galebovi igraju na vrhunskom stadionu koji navijačima pruža jedno od najboljih iskustava na utakmicama Premijer lige. Njihovi tereni za treninge i omladinske akademije također su među najboljima u engleskom fudbalu.
Dan Ashworth doveden je iz FA-a na čelo Brightonovog tehničkog odjela 2019. godine i postavio je mnoge principe koji su doveli da reprezentacija Engleske igra polufinale i finale posljednja dva velika turnira na kojima je igrala.
Brighton ima budućnost
Pošteno je reći da je Brighton daleko dogurao od dana u nižim ligama, gdje su domaće utakmice igrali pred samo nekoliko hiljada navijača na trošnom stadionu koji je prvenstveno služio za atletska takmičenja. Iz ovoga je nastao jedan od najnaprednijih klubova engleskog fudbala.
Brighton end the weekend in fourth place with four wins from their first five Premier League games.
Graham Potter is doing an unbelievable job with the club! 🙌 pic.twitter.com/o7hDSZIOmr— 90min (@90min_Football) September 19, 2021
To je evidentno u načinu na koji je Brighton skautirao, doveo i napravio igrače poput Yvesa Bissoume, Leandra Trossarda, Roberta Sancheza i Marca Cucurelle. Ben White je još jedan koji se pronašao na južnoj obali, zaradio mjesto u sastavu Engleske za Euro 2020. nakon čega je za 50 miliona funti otišao u Arsenal.
Ako je Brightonov pristup da zaista uspiju, bit će još slučajeva poput Whitea. Njihov model oslanja se na dobru trenersku struku i oštroumno reinvestiranje sredstava od transfera, a sve bi trebalo kulminirati odličnim nastupima na terenu. Od ovog trenutka prizor Brightona među elitom Premijer lige možda i nije tako neobičan.