OČEKUJE SE NASTAVAK

U američkim zračnim udarima na Irak i Siriju skoro 40 ubijenih

U narednim danima očekuje se još američkih vojnih operacija

Sjedinjene Države pokrenule su zračne napade u Iraku i Siriji na više od 85 ciljeva povezanih s iranskom Revolucionarnom gardom (IRGC) i milicijama koje ona podržava, ubijajući više od 30 ljudi, u znak odmazde za smrtonosni napad na američke vojnike.

Udari, koji su uključivali upotrebu dalekometnih bombardera B-1 koji su letjeli iz Sjedinjenih Država, prvi su u višeslojnom odgovoru administracije predsjednika Joea Bidena na napad boraca koje podržava Iran prošlog vikenda.

U narednim danima očekuje se još američkih vojnih operacija.

Udari su intenzivirali sukob koji se proširio na regiju otkako je izbio rat između Izraela i Hamasa nakon smrtonosnog napada palestinske grupe na Izrael 7. oktobra.

Portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani naveo je u saopćenju da američki napadi predstavljaju "još jednu avanturističku i stratešku grešku Sjedinjenih Država koja će rezultirati samo povećanjem napetosti i nestabilnosti u regiji".

Irak je također osudio američke napade, navodeći da je ubijeno 16 ljudi, uključujući civile. U Siriji su u napadima poginule 23 osobe koje su čuvale ciljane lokacije, saopćio je Rami Abdulrahman, direktor Sirijske opservatorije za ljudska prava, organizacije koja izvještava o ratu u Siriji.

Američki general-pukovnik Douglas Sims, načelnik Združenog štaba, rekao je kako se čini da su napadi bili uspješni, izazivajući velike sekundarne eksplozije dok su bombe pogađale oružje militanata. Kazao da su napadi poduzeti znajući da će vjerovatno biti žrtava među onima u objektima.

Uprkos udarima, Pentagon je saopćio kako ne želi rat s Iranom i ne vjeruje da ni Teheran želi rat, čak i kada se pojačao pritisak republikanaca na Bidena da direktno zada udarac.

Iran, koji podržava Hamas, nastojao je da ostane podalje od samog regionalnog sukoba iako podržava grupe koje su ušle u sukob iz Libana, Jemena, Iraka i Sirije - takozvane "osovine otpora" koja je neprijateljska prema Izraelcima i američkim interesima.

Američki ministar odbrane Lloyd Austin rekao je nakon napada da je Biden naredio dodatne akcije protiv IRGC i onih koji su s njim povezani.

"Ovo je početak našeg odgovora . Ne tražimo sukob na Bliskom istoku ili bilo gdje drugdje, ali predsjednik i ja nećemo tolerirati napade na američke snage", kazao je Austin.

U saopćenju iračke vlade navodi se da područja bombardirana od strane američkih aviona uključuju mjesta gdje su iračke snage sigurnosti stacionirane u blizini civilnih lokacija. Također tvrdi da su pored 16 ubijenih ranjene 23 osobe.

Bijela kuća je saopćila da su Sjedinjene Države obavijestile Irak prije napada. Bagdad je kasnije optužio Sjedinjene Države za obmanu, rekavši da je američka tvrdnja o koordinaciji s iračkim vlastima "neosnovana".

Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da Sjedinjene Države potpiruju sukob u regiji na "veoma opasan način".

U petak je iranski predsjednik Ebrahim Raisi rekao da njegova zemlja neće započeti rat, ali će "snažno odgovoriti" svakome ko je maltretira.

Hamas je osudio američke udare i rekao da Washington dolijeva "ulje na vatru".

Britanija je nazvala Sjedinjene Države svojim "postojanim" saveznikom i saopćila je da podržava pravo Washingtona da odgovori na napade.

Udari su pogodili ciljeve uključujući komandne i kontrolne centre, skladišta raketa, projektila i dronova, kao i logistiku i objekte u lancu snabdijevanja municijom, navodi se u saopćenju američke vojske.

U lokalni stanovnici u Iraku saopćili su da je nekoliko napada pogodilo kvart Sikak u Al-Qaimu, stambenoj četvrti za koju su lokalni stanovnici rekli da su je također koristile naoružane grupe za skladištenje velikih količina oružja. Borci su napustili to područje i sakrili se u danima nakon napada u Jordanu, kazali su lokalni izvori.

Američke trupe napadnute su više od 160 puta u Iraku, Siriji i Jordanu od 7. oktobra, obično kombinacijom raketa i jednosmjernih dronova, što je navelo Sjedinjene Države da izvedu nekoliko uzvratnih napada čak i prije najnovijih udara.

Sjedinjene Države ocijenile su da je dron koji je u Jordanu ubio tri vojnika i ranio više od 40 ljudi napravio Iran, kazali su američki zvaničnici Reutersu.

"Naš odgovor je počeo danas. Nastavit će se u vrijeme i na mjestima koje mi izaberemo", rekao je Biden.

Iranski savjetnici pomažu oružanim grupama u Iraku, gdje Sjedinjene Države imaju oko 2.500 vojnika, i Siriji, gdje ih ima 900.​