Zdravlje

Ujutro pijete kafu na ‘prazan želudac’? Evo zašto trebate to prestati raditi

Ako je prva stvar koju učinite kad se ujutro probudite da popijete šolju kafe, niste sami. Procjenjuje se da više od polovine (64%) odraslih popije barem jednu šolju kafe dnevno. No, prema novom istraživanju Univerzitetu Bath u Velikoj Britaniji, pijenje kafe prije doručka može zapravo smanjiti sposobnost tijela da upravlja šećerom u krvi, prenosi MindBodyGreen.

U ovom istraživanju, naučnici su željeli saznati kako loš san i jutarnja kafa utječu na metabolizam. Da bi to učinili, okupili su malu grupu od 29 muškaraca i žena za tri eksperimenta. Prve noći istraživanja ispitanici su normalno spavali i ujutro pili slatko piće. Druge noći istraživači su im svakih sat vremena ometali san na pet minuta i opet su pili slatko piće nakon buđenja. I za posljednji test, sudionike su ispitivači budili tokom noći, ali ovaj put, popili su jaku, crnu kafu, pola sata prije slatkog pića.

Slatko piće kalorijama je odgovaralo prosječnom doručku odrasle osobe. Tokom svakog od testova, istraživači su prikupljali uzorke krvi kako bi pratili metabolizam ispitanika. Istraživanje pokazuje da pijenje kafe prije doručka može negativno utjecati na kontrolu šećera u krvi. Srećom, isto se ne može reći za jednu lošu noć sna.

U prvom testu, jedna loša noć nije bila dovoljna da pogorša nivo glukoze u krvi nakon pijenja slatkog napitka, ali se to dogodilo kad je kafa prethodno konzumirana. Prethodno istraživanje pokazalo je da kafa može rezultirati inzulinskom rezistencijom, pa se ovi novi podaci nadovezuju na to, sugerirajući da bi možda bilo najbolje jesti prije nego što popijete kafu.