Svijet

Upozorenje glavnog američkog generala: Globalni sigurnosni poredak je u opasnosti. On je sprečavao rat velikih sila

Predsjedavajući Združenog načelnika štabova vojske SAD general Mark Milley rekao je za CNN da je cjelokupni "globalni međunarodni sigurnosni poredak" uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata opasnosti ako se Rusija izvuče bez posljedica nakon invazije na Ukrajinu .

Najviši američki general za CNN je govorio na kraju sastanka kojem je domaćin bio ministar odbrane SAD Lloyd Austin sa savezničkim zemljama u zračnoj bazi Ramstein u Njemačkoj.

„Ako ovo ostane ovako, ako nema odgovora na ovu agresiju, ako se Rusija izvuče bez troškova, onda ulazimo u eru ozbiljno povećane nestabilnosti“, rekao je Milley.

"U pitanju je globalni međunarodni sigurnosni poredak koji je uspostavljen 1945.. Taj međunarodni poredak traje 78 godina, spriječio je rat velikih sila, a podvlačenje cijelog koncepta je ideja da velike nacije neće sprovoditi vojnu agresiju na manje nacije, a upravo se to dogodilo ovdje, ničim izazvana vojna agresija Rusije protiv manjeg naroda", dodao je.

Milleyjevo upozorenje o potencijalnim globalnim implikacijama ruskih akcija u Ukrajini također naglašava trenutni osjećaj hitnosti koji osjećaju SAD i njihovi saveznici dok rat ulazi u ono što kažu da je kritična tačka.

'Nemamo vremena za gubljenje'

Ubrzo nakon Milleyjevog intervjua, Austin je također naglasio važnost brzog djelovanja kako bi se Ukrajini pružila potrebna vojna pomoć, rekavši tokom konferencije za novinare da SAD i drugi saveznici i partneri "nemaju vremena za gubljenje" kada je riječ o pružanje ključne pomoći za suprotstavljanje Rusiji dok se njihova invazija nastavlja.

„Nemamo vremena za gubljenje. Današnji brifinzi su jasno izložili zašto će naredne sedmice biti tako ključne za Ukrajinu, tako da se moramo kretati brzinom rata. I znam da svi lideri danas odlaze odlučniji nego ikad da podrži Ukrajinu u njenoj borbi protiv ruske agresije i zločina", rekao je Austin.

Ostin je ukazao na predanost Njemačke da pošalje 50 protivvazdušnih sistema Geparda u Ukrajinu, što su objavili u utorak.

Britanska vlada je najavila da će pružiti dodatne protivvazdušne mogućnosti i Ukrajini, a Kanada je najavila da će Ukrajini obezbijediti osam oklopnih vozila, rekao je Austin.

"Pozdravljam sve zemlje koje su se podigle i koje se dižu kako bi ispunile ovaj zahtjev", dodao je Austin.

Ostin je također rekao da misli da će Ukrajina "pokušati da se još jednom prijavi za članstvo u NATO-u" u budućnosti.

"Mislim da će NATO uvijek ostati pri svojim principima održavanja otvorenih vrata. Tako da ne želim da spekulišem o tome šta bi moglo doći", rekao je on na konferenciji za novinare.

Ostin je ponovio da je jedan od ciljeva SAD "otežati Rusiji da prijeti svojim susjedima i ostaviti ih manje sposobnim za to".

"Njihove kopnene snage su oštećena na veoma značajan način. Žrtve su prilično značajne. Izgubili su mnogo opreme. Koristili su mnogo precizno vođene municije. Izgubili su velikog površinskog borca. I tako, oni su, zapravo, u smislu vojnih sposobnosti, slabiji nego kada su počeli”, rekao je Ostin.

Ostin je također istakao kako bi međunarodne sankcije Rusiji otežale Moskvi da zamijeni izgubljeni vojni kapacitet.

'Potpuno neodgovorno' zveckanje nuklearnom sabljom

Milley je u utorak također kritizirao ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova zbog njegovih nedavnih komentara o opasnosti od nuklearnog rata, rekavši da je "potpuno neodgovorno" da bilo koji visoki čelnik nuklearne sile počne "zveckati nuklearnom sabljom".

"Svaki put kada visoki vođa nacionalne države počne zveckati nuklearnom sabljom, onda to svi shvate ozbiljno", rekao je Milley tokom intervjua za CNN.

Lavrov je u ponedjeljak rekao da je nuklearno odvraćanje "principijelni stav" Rusije, ali je dodao: "Opasnost je ozbiljna, stvarna je, ne može se potcijeniti".

Milley je rekao da američka vojska prati nuklearnu prijetnju iz Rusije zajedno sa "prijateljima i saveznicima".