teška odluka

Uprkos ogromnim proruskim i prosrpskim pritiscima, Crna Gora ipak podržala rezoluciju

U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Za su glasale 84 zemlje, protiv je bilo 19, a onih koje nisu digle ruke ni za, ni protiv bilo je 68.

Među ove 84 zemlje koje su dale podršku rezoluciji nalazi se i Crna Gora. Ova mala komšijska zemlja podigla je ruku za pomenutu rezoluciju uprkos pritiscima i prijetnjama s kojima se suočavala.

Još početkom ovog mjeseca premijer Crne Gore Milojko Spajić najavio je da će Crna Gora glasati za rezoluciju. I tu je već nastao prvi problem.

"Glasat ćemo za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije", rekao je Spajić na sjednici Skupštine Crne Gore.

Odmah je dobio odgovor od predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, koji se pobunio i najavio je da će koalicija Za budućnost Crne Gore predložiti parlamentu da izglasa rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

Potim su isplivala dva amandmana koja su trebala biti uvrštena u konačan tekst rezolucije, što je bio pokušaj prosrpskih i proruskih aktivista sabotaže, u slučaju da ne budu uvršteni, ali i ti amandmani utoplili su se u konačan tekst rezolucije.

Prvi amandman Vlade glasio je "ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizirana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini".

Drugi amandman kaže da se "potvrđujući nepovredivost Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama".

Ono što treba naglasiti jeste da su oba amandmana Crne Gore uvrštena u rezoluciju, ali da su napravljene određene izmjene. Konačnim tekstom rezolucije prihvaćen je prvi amandman Crne Gore, ali je dorađen.

Sinoć su se prosrpske i proruske organizacije nadigle u Podgorici i glasno protestirale zbog najave da će Crna Gora u Ujedinjenim nacijama podržati rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

Skupili su se ispred zgrade Skupštine i prozivali premijera da ne usvoji rezoluciju, jer su, u suprotnom, najavili mogućnost novih protesta ukoliko crnogorski predstavnik u UN glasa za rezoluciju.

Kao što su najavili, to su i obećali danas te su se skupili ponovo u glavnim gradu ove zemlje sve s trobojkama, ruskim i crkvenim zastavama podignutim visoko.ž

Crnogorski predstavnik je, ipak, glasao za rezoluciju.

S druge strane, pritisaka, ni prijetnji nije nedostajalo ni iz Srbije, što od zvaničnika, što 'nezvaničnih' osoba.