LIGA NACIJA “Zmajevi” pobijedili Crnu Goru: Idemo u najviši rang, imamo u džepu i baraž za Euro

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu Bilino Polje u Zenici pobijedila je Crnu Goru sa 1:0 u susretu petog kola grupe 3 Lige nacija u okviru Lige B.

Igrači selektora Ivayla Peteva su time kolo prije kraja osigurali prvo mjesto u grupi i plasman u najviši rang Lige nacija, Ligu A, među 16 najboljih ekipa Starog kontinenta.

Također, u džepu imamo i baraž za Evropsko prvenstvo 2024. godine ako ga ne izborimo kroz redovne kvalifikacije. Žrijeb kvalifikacija za Euro je 9. oktobra, a BiH će biti u visokoj, drugoj jakosnoj grupi.

U prvom dijelu takmičenja, „Zmajevi“ su kao gosti Crne Gore u Podgorici remizirali rezultatom 1:1.

U drugom meču 5. kola grupe 3, večeras je u istom terminu igran duel Finska – Rumunija (rezultat 1:1).

Poredak grupe 3: BiH 11 bodova, Crna Gora 7, Finska 5, Rumunija 4.

U posljednjem kolu grupe 3, BiH će 26. septembra gostovati Rumuniji, dok će Crna Goru dočekati Finsku. Utakmice se igraju od 20.45 sati.

TOK UTAKMICE

Selektor Petev je u svojoj 20. utakmici postigao 6. pobjedu na klupi BiH. Susret protiv Crne Gore smo završili sa većim posjedom lopte (54/46%), sa 44 napada (gosti 29) i više udaraca na gol (13/7).

90+4 - Kraj. Velika pobjeda BiH!

90+3 - Živci su popustili. Koškanje igrača ispred našeg gola. Sudija je pokazao kartone Marušiću, Vukčeviću i Saničaninu. Požutio i Janković na klupi.

90+2 - Držimo loptu na polovini gostiju.

90 - Igrat će se 4 minute sudačke nadoknade.

89 - Sušić mijenja mladog Dedića koji dobija ovacije sa tribina.

89 - Demirović pokušava iz daljine. Bitno je da je lopta što dalje od našeg gola.

88 - Šehić čuva loptu, sve smo bliži velikoj pobjedi.

86 - Posljednjih nekoliko minuta lopta ne izlazi sa naše polovine.

84 - Crnogorci "kruže" oko našeg kaznenog prostora, no nemaju prostora za udarac.

82 - Camaj je u prvoj akciji izborio korner. Gosti prave prekršaj u napadu.

81 - Gostujući selektor Radulović sve karte baca na napad. Umjesto Jankovića ušao je Camaj.

79 - Cimirot "siječe" kontru protivnika. Dobio je žuti karton.

(Foto: AA)

78 - Hakšabanhović je pobjegao po lijevom krilu, ubacio za Đurđevića, koji, srećom, slabo šutira iz blizine.

78 - Džeko sada dobija žuti karton.

76 - Dobar pokušaj Demirovića, brani Mijatović. Uspjeli smo goste odgurati od našeg šesnaesterca.

75 - Džeko je rukama zaustavio Hakšabanovića, ali se izvukao bez kartona.

72 - Mijenjaju i "Zmajevi". Kodro umjesto Bešića, Gojak mijenja Stevanovića.

(Foto: AA)

70 - Nove izmjene kod Crne Gore. Đurđević umjesto Šćekića, Hakšabanović umjesto Jovetića.

69 - Jovetić je iz slobodnog udarca uspio zaobići naš živi zid, ali je Šehić bio siguran.

68 - Crnogorci sve više napadaju i sve češće pred našim šesnaestercem.

67 - Pjanić ne može nastaviti igru. Mijenja ga Cimirot.

66 - Gosti traže penal zbog navodnog igranja rukom u našem šesnaestercu, sudac nije reagirao.

65 - Uprkos tome što su gosti nešto otvorenije krenuli u nastavku, posjed lopte je značajno u korist BiH (61/39%). Omjer napada 36/16.

(Foto: AA)

62 - Žestoka borba na sredini terena. Nema mnogo prostora za kreativce ni jednog ni drugog tima. Uglavnom se pokušava dugačkim ubacivanjima napraviti nešto više.

60 - Moglo je biti opasno pred golom Šehića, ali je naša odbrana uspjela blokirati dva šuta Crnogoraca u samo nekoliko sekundi.

57 - Džeko je još jednom pokazao klasu. "Okrenuo" je svog čuvara, povukao kontru, ali kada se spremao da uposli jednog od bolje postavljenih saigrač, protivnički defanzivac izbio mu je loptu.

54 - Posjed na strani gostiju posljednjih nekoliko minuta, čak je i Džeko na našoj polovini.

52 - "Zmajevi" kontrolišu igru, ne dozvoljavaju gostima da se razmašu.

(Foto: AA)

50 - Primjetno je da su gosti krenuli s mnogo većim napadačkim ambicijama u nastavku. Za sada, bez uspjeha.

49 - Objavljena zvanična informacija. Na tribinama Bilinog polja je tačno 12.010 gledalaca. Među njima je blizu 700 navijača iz Crne Gore.

48 - Sjajna intervencija Šehića, ali je sudija svirao i ofsajd.

47 - Crnogorci bi morali igrati mnogo ofanzivnije u nastavku. Možemo li to iskoristiti?

46 - Počelo je drugo poluvrijeme. Crnogori mijenjaju: Ulaze Mugoša i Vukčević, izlaze Osmajić i Savićević.

Zasluženo vodimo nakon prvog poluvremena. Potvrđuje to i statistika, imali smo veći posjed lopte (59/41%), više napada (29/8) i udaraca na gol (7/1). Omjer dodavanja 244/116.

45+1 - "Zmajevi" su poveli u sudačkoj nadoknadi! Demirović ponovo pogađa mrežu gostiju, ovog puta nije bilo ofsajda. Sjajno mu je asistirao Džeko.

(Foto: AA)

43 - Hadžikadunić je uspio šutirati glavom, ali lopta je prošla pored lijeve stative u gol-aut.

42 - Peti korner za "Zmajeve". Pogađate, sa desne strane.

41 - Imponuje borbenost Kolašinca po lijevom boku. Naš reprezentativac igra svoj 50. meč u dresu BiH.

40 - "Zmajevi" dominiraju - posjed lopte 59/41%, odnos napada 24/7, udaraca 5/1. Ali šta vrijedi kad nema gola.

(Foto: AA)

38 - Pjanić po četvrti put izvodi korner. Sva četiri sa desne strane. Bez rezultata.

38 - Džeko je oprobao šut. Pored gola.

36 - Nastavljamo sa napadima.

34 - Ništa od gola. Sudija je nakon pregleda akcije, na sugestiju VAR-a, poništio pogodak zbog ofsajda. Lijeva noga Demirovića bila je centimetrima ispred posljednjeg igrača gostiju.

I UEFA je na svojoj web stranici upisala gol Demiroviću, koji je naknadno poništen

32 - "Zmajevi" vode! Pjanić je ukrao loptu, preko Džeke i Stevanovića lopta je stigla do Demirovića koji je u padu matirao Mijatovića.

31 - Džeko je majstorski pronašao na desnoj strani slobodnog Stevanovića, ali nakon centaršuta gosti su izbili loptu.

30 - Ubacujemo loptu u kazneni prostor Rumuna, ali crnogorska odbrana za sada besprijekorna.

28 - "Požurio" je i Pjanić. Sudija mu nije zaboravio onaj raniji oštriji start. Pjanića neće biti u narednom meču u Rumuniji.

(Foto: AA)

27 - Šut je oprobao i Hadžiahmetović. Lopta odlazi pored gola.

27 - Napadamo uglavnom po lijevoj strani, preko Kolašinca, za sada bez uspjeha.

25 - Treći korner za BiH, ali rezultat se ne mijenja.

23 - Džeko je snažno šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali tačno u ruke golmana Mijatovića.

22 - Savićević je dobio žuti karton nakon prekršaja na Pjaniću.

21 - Već postaje jasno da će "Zmajevi" diktirati tempo, a gosti pokušavati ugroziti naš gol dugačkim loptama na Jovetića, Marušića i Osmajića.

19 - Omjer u kompletiranim pasovima 85/34 za "Zmajeve".

17 - Opasno pred našim golom. Osmajić je šutirao, lopta je zakačila nekog od naših igrača, ali je Šehić uspio nezgodnu loptu skrenuti u korner.

15 - Janović je "izbacio" Marušića u kontri, ali je Šehić na vrijeme istrčao i izbio loptu. To bi mogla biti crnogorska taktika većim dijelom meča, da nas pokušaju ugroziti kontranapadima.

14 - Napravili smo devet napada, Crnogorci i dalje na samo jednom.

13 - Džeko se majstorski oslobodio trojice igrača i ubacio na lijevo krilo za Kolašinca, no lopta je bila prebrza.

13 - Posjed lopte 60/40 % u korist BiH.

12 - Imamo drugi korner. Prekršaj u napadu.

(Foto: AA)

11 - Imamo inicijativu, no nema pravih akcija.

10 - Demirović pravi još jedan oštar start i dobija žuti karton.

8 - Omjer napada 5/1 u korist BiH.

7 - Svi crnogorski igrači na svojoj polovini. Još nisu izveli nijednu akciju prema našem golu.

5 - "Zmajevi" veoma ofanzivni i agresivni. Crnogorci još nisu prešli na našu polovinu.

4 - Oštar start Demirovića na Vešoviću.

3 - Prvi udarac. Džeko je na centaršut Pjanića šutirao preko gola.

3 - Korner za "Zmajeve".

(Foto: AA)

2 - Naš tim drži posjed gotovo cijele dvije minute, no uglavnom je lopta na našoj polovini.

20:45 - Počeo je meč na Bilinom polju. Sretno, "Zmajevi"!

20:44 - Na klupi za rezerve "Zmajeva" su Vasilj, Pirić (golmani), Šerbečić, Sušić, Danilović, Prevljak, Cimirot, Gojak, Duljević, Miličević, Kodro i Šarić.

20:43 - Himne obje države ispraćene su aplauzima.

20:40 - Bilino polje kao u najboljim danima. Zenički stadion je gotovo ispunjen do posljednjeg mjesta, približno 13.000 gledalaca je na tribinama.

20:37 - Pobjeda nam donosi ne samo viši rang, Ligu A, nego i plasman u baraž za Evropsko prvenstvo 2024. godine ako ga ne izborimo kroz redovne kvalifikacije.

(Foto: AA)

20.35 - Utakmicu sude arbitri iz Poljske. Glavni je Szymon Marciniak, pomoćnici su Pawel Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz.

20.32 - Reprezentacije BiH i Crne Gore do sada su igrale tri puta (dva prijateljska meča) i sva tri puta je bilo neriješeno.

20.30 – Reprezentacije igraju u sastavima:

BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić – Kolašinac, Saničanin, Hadžikadunić, Dedić – Hadžiahmetović, Bešić, Pjanić – Demirović, Džeko, Stevanović. Selektor: Ivaylo Petev.

CRNA GORA: Mijatović – Radunović, Tomašević, Vujačić, Vešović – Savičević, Šćekić, Janković, Marušić – Osmajić, Jovetić. Selektor: Miodrag Radulović.