Svijet

Vapaj iz bunkera: ‘Dok ovo pišem, Zelenskij je pored mene’

Pokrenuvši rat protiv naše zemlje, predsjednik Vladimir Putin tvrdio je da će Rusija "denacificirati" i osloboditi Ukrajinu. Ali Ukrajina - nacija koja je izgubila čak osam miliona života u Drugom svjetskom ratu, zemlja koja ima jevrejskog predsjednika - ne treba biti oslobođena puta slobode koji je odabrala.

Od kraja Drugog svjetskog rata Evropa nije vidjela nasilje i ogoljene teritorijalne ambicije u takvim razmjerima, za The New York Times piše Andrij Jermak, predstojnik ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Jermakov apel za NYT prenosimo u cijelosti.

"Pišem ovaj apel iz bunkera u glavnom gradu, a pored mene je predsjednik Volodimir Zelenskij. Sedam dana su ruske bombe padale iznad naših glava. Unatoč stalnoj baražnoj ruskoj vatri, mi stojimo čvrsto i ujedinjeno u svojoj odlučnosti da porazimo osvajače. Borit ćemo se do posljednjeg daha da zaštitimo svoju zemlju.

Poslušajte šta Putin govori

No nemojte imati iluzija, drugi autokrati gledaju što se događa i izvlače pouke. Oni mogu stvoriti štetnu koaliciju - pogledajte samo kako nekoć miroljubiva Bjelorusija sada služi kao polazište za ruske trupe.

Poslušajte što Putin govori. Godinama je Zapad slušao Putina, ali ga nije čuo. Sada Zapad napokon shvata egzistencijalni izazov koji Putin postavlja svjetskom poretku. Ukrajina nikada nije podcijenila njegove namjere - ni otkako je ruska agresija na našu zemlju ozbiljno počela 2014. godine - ni njegovu spremnost da ostvari dominaciju na bilo koji način. Zato što znamo da se ovaj rat ne odnosi samo na Ukrajinu. Kremlj želi stvoriti novo Rusko Carstvo.

Mi Ukrajinci dokazali smo da smo sami u stanju učinkovito odbiti invazijsku silu. Koristili smo oružje koje nam je omogućio Zapad. Zahvalni smo našim američkim i evropskim prijateljima, demokratijama diljem svijeta, uključujući Australiju i Japan, na njihovim brzim odlukama da nam pomognu, na njihovim sankcijama protiv ruskog gospodarstva, na naoružanju i opremi za odbijanje agresora.

U pitanju je naša sloboda, ali i vaša

Ali to nije dovoljno. Trebamo više. I, molim vas, prestanite nam govoriti da je vojna pomoć na putu. U pitanju je naša sloboda, ali i vaša.

U razgovoru predsjednika Zelenskog s američkim predsjednikom Joeom Bidenom u utorak ponovno smo apelirali na veću sigurnosnu, vojnu i humanitarnu pomoć.

Od 2014. kritična sigurnosna pomoć Zapada pomogla je transformaciji ukrajinske vojske koja je sada sposobna postaviti odbranu i nanijeti velike žrtve ruskim osvajačima. Ukrajina ne traži od svojih saveznika da pošalju svoje vojnike. Ali trebamo Zapad da nas podupire kako bismo nastavili braniti svoje porodice i svoju zemlju. Moramo ukazati Rusiji - u bolnom smislu - na pogrešku koju je napravila.

Rusi su potcijenili našu odlučnost

Rusi su potcijenili našu odlučnost i mi smo ih dosad zaustavljali. Ali dok ovo pišem, 64 kilometra dugačak konvoj ruskih vojnika i opreme približava se Kijevu. Protutenkovsko i protuzračno oružje i ostalo streljivo potrebno je odmah isporučiti našim hrabrim vojnicima.

Pozivamo Zapad da uvede zonu zabrane letova iznad Ukrajine. Svjesni smo da bi to bila ozbiljna eskalacija rata i da bi to moglo dovesti NATO u izravan sukob s Rusijom. Ali čvrsto vjerujemo da se Rusija neće zaustaviti samo na Ukrajini, što bi ionako potencijalno uvuklo NATO u ovaj sukob. Zona zabrane letova barem bi malo zaustavila Putina.

Izbacite Rusiju iz Vijeća sigurnosti UN-a

Također tražimo od Zapada da nametne nevojne troškove za Rusiju. Pozdravljamo dosadašnje koordinirane mjere, ali trebamo više. Svaka ruska banka - ne samo nekolicina odabranih - mora biti odsječena od SWIFT bankarskog sistema, a svaki ruski oligarh mora biti sankcioniran.

Također pozivamo na potpuni embargo na rusku naftu i sav ruski izvoz u Sjedinjene Američke Države i Europu. Ove mjere ne bi bile bez troškova za svjetsko gospodarstvo, ali alternativa je daleko gora. Međunarodna zajednica bi trebala razmotriti izbacivanje Rusije iz Ujedinjenih naroda ili u najmanju ruku isključenje iz Vijeća sigurnosti, gdje ima pravo veta.

Rusija vodi rat protiv Ukrajine kako bi uništila njezinu demokraciju, njenu saradnju sa Zapadom i duh ukrajinskog naroda. Ne zadovoljavajući se gušenjem većine političke oporbe i oblika građanskog izražavanja unutar Rusije, bivša KGB-ova klika koja sada upravlja zemljom, koristi svoju poziciju za promicanje revizionističke ideologije - one koja želi ponovno uvesti kontrolu Moskve nad zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza i diskreditirati demokratski svijet zbog neuspjeha da ostane ujedinjen i reagira. Opet, nemojte imati iluzija, Putin ima za cilj unaprijediti ovu ideologiju tražeći krv izvan Ukrajine. On mora biti zaustavljen.

Bombardiranje po Ukrajini ne jenjava. Ovdje u Kijevu je postalo još gore, žene, djeca i drugi neborci sklanjaju se u bunkere i stanice podzemne željeznice, dok ruske invazijske snage neselektivno napadaju po stambenim zgradama i civilima.

Ovo je ratovanje na moskovski način

Pogođena je visoka stambena zgrada, a oštećena je najmanje jedna bolnica. Ispalili su rakete na centar drugog najvećeg grada Ukrajine Harkiva i napali nuklearnu elektranu u Černobilu.

Ovo je ratovanje na moskovski način. Putinove snage nastavit će terorizirati zemlju kako bi potaknule predaju. Ako ne uspiju, sve će spaliti. Dakle, podčinjavanje ili nestajanje; nije dopuštena treća opcija.

Međutim, za Rusiju to ne ide kako je planirano. Ukrajinci se svakodnevno suprotstavljaju ruskim vojnicima blokirajući tenkove svojim tijelima. Ruske snage doživljavaju žestok otpor kako oružanih snaga Ukrajine, tako i ukrajinskih građana koji bacaju molotovljeve koktele domaće izrade, na što ih potiče ukrajinska vlada. Ukrajinci brane svoje ulice, svoje zajednice, svoju zemlju i svoj identitet. U isto vrijeme, ruski vojnici se masovno predaju ili sabotiraju vlastita vozila kako bi izbjegli borbu, navodi Pentagon. Oni moraju znati da je ovaj rat nepravedan.

Svaki dan donosi mogućnost da naše riječi budu posljednje

Molimo naše zapadne saveznike i partnere da sada troškove za Rusiju učine nepodnošljivima.

Članak 4. Budimpeštanskog memoranduma o sigurnosnim jamstvima iz 1994. jamčio je da će Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Rusija zatražiti "neposrednu" akciju od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda "za pružanje pomoći" ako Ukrajina "postane žrtva čina agresije ili predmet prijetnje agresije u kojoj se koristi nuklearno oružje". Samo zato što je agresor - Rusija - stavio veto na akciju Vijeća sigurnosti UN-a, druge strane nisu oslobođene obećanja koje su dale Ukrajini.

Iako predsjednik Zelenskij i ja ne možemo fizički biti uz svakog hrabrog Ukrajinca koji se bori za ovu zemlju, naš je duh s njima.

Svaki dan donosi mogućnost da naše riječi budu posljednje. Pa neka onda budu molba za podršku slobodnoj Ukrajini.

Ima li smisla 80 godina govoriti "nikad više" ako svijet šuti?

Uspjeli smo izdržati intenzivne borbe posljednjih dana unatoč opakoj brutalnosti ruskih agresora i nastavit ćemo se boriti čak i ako Rusija postane okupatorska sila u Ukrajini. Ujedinjeni smo oko ukrajinske zastave, simbola našeg identiteta, naše odlučnosti i naše volje, ali budućnost i opstanak naše države uvelike ovisi o Zapadu.

Ovaj bi rat mogao biti prolog većeg europskog ili čak globalnog masakra. Kao što je predsjednik Zelenskij napisao na Twitteru nakon napada u blizini ukrajinskog svetog spomenika Jevrejima masakriranima u Drugom svjetskom ratu: "Ima li smisla već 80 godina govoriti 'nikad više', ako svijet šuti?"

Biti uz nas danas i pomoći nam jedini je način da postignemo mir za sve i osiguramo da se historija ne ponovi - tako da naša budućnost ne bude poput najmračnijeg evropskog perioda."