senzacija

Velika Britanija sprema revoluciju u autonomnoj vožnji

Kompanija iz Ujedinjenog Kraljevstva koja razvija tehnologiju umjetne inteligencije (AI) za pogon autonomnih automobila prikupila je 1.05 milijardi dolara. Microsoft i vodeći proizvođač čipova Nvidia pridružili su se u posljednjih krug finansiranja Wayvea, koji je vodila investicijska tvrtka SoftBank.

To je dosad najveće ulaganje u jednu evropsku kompaniju za umjetnu inteligenciju. Wayve je objavio da će mu finansiranje pomoći u izgradnji autonomnih automobila budućnosti.

Premijer Rishi Sunak rekao je da to učvršćuje poziciju Ujedinjenog Kraljevstva kao velesile umjetne inteligencije: "Činjenica da je domaća tvrtka osigurala najveće ulaganje dosad u AI start-up u Velikoj Britaniji dokaz je naše liderske pozicije u ovoj industriji."

"Ovo ulaganje šalje ključni signal tržištu o snazi ekosustava umjetne inteligencije u Ujedinjenom Kraljevstvu i radujemo se što ćemo vidjeti kako više AI tvrtki ovdje napreduje i širi poslovanje", rekao je direktor Wayvea Alex Kendall.

Uprkos ovom optimističnom tonu, sve najvrednije svjetske tvrtke za umjetnu inteligenciju imaju sjedište u Sjedinjenim Američkim Državama ili Kini. Britansko nadzorno tijelo za tržišno takmičenje istražuje hoće li nekoliko velikih tehnoloških tvrtki dominirati velikim dijelom tržišta.

Wayve razvija tehnologiju namijenjenu pokretanju budućih autonomnih vozila korištenjem onoga što naziva "utjelovljenom umjetnom inteligencijom".

Za razliku od modela umjetne inteligencije koji obavljaju kognitivne ili generativne zadatke kao što je odgovaranje na pitanja ili stvaranje slika, ova nova tehnologija stupa u interakciju i uči iz stvarnog okruženja.

Britanski ministar saobraćaja Mark Harper rekao je za BBC u novembru da bi se autonomna vozila mogla naći na britanskim cestama do 2026. godine. Očekuje se da će vladina pravila prometa za automatizirana vozila - koja bi trebala pokrenuti revoluciju u saobraćaju - uskoro biti usvojena u parlamentu.

Njegov prijedlog zakona o automatiziranim vozilima uspostavlja regulatorni okvir za automobile koji imaju značajke za pomoć ili autonomnu vožnju kako bi se mogli sigurno koristiti na cestama u Velikoj Britaniji.

Tehnologija autonomnih automobila ipak se suočila s preprekama na svom putu međunarodnog širenja. Američka regulatorna tijela nastavljaju ispitivati sigurnost značajki za pomoć pri vožnji s umjetnom inteligencijom nakon nekoliko smrtonosnih nesreća.

Ford je posljednji proizvođač automobila koji se suočio s istragom Nacionalne uprave za sigurnost u prometu (NHTSA) zbog svoje tehnologije vožnje BlueCruise ugrađene u automobile Mustang Mach-E. Tesla je opozvao više od dva miliona svojih vozila u prosincu nakon istrage NHTSA-e o sigurnosti pomoćnog sistema za vožnju Autopilot.

Regulatorno tijelo je u utorak zatražilo od Tesle da preda informacije koje se odnose na rješavanje ovog problema jer želi istražiti je li to dovoljno za otklanjanje zabrinutosti, piše Index.