Vijesti

Vijeće ministara donijelo Odluku o uspostavi Programa olakšica u civilnom zračnom prometu BiH

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je na sjednici, na prijedlog Direkcije za evropske integracije, donijelo je Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o postupku usklađivanja zakonodavstva Bosne i Hercegovine s pravnom stečevinom Evropske unije.

Cilj odluke je unaprijediti proces usklađivanja zakonodavstva i prilagoditi ga stupnju pristupanja EU-u, nakon što je BiH dobila status kandidata.

Na taj se način želi omogućiti veća transparentnost postupka usklađivanja zakonodavstva i informiranja javnosti te ova odluka uskladiti s izmjenama i dopunama Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine.

Vijeće ministara BiH zaključilo je na sjednici kako razmatrati naknadno prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), о sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora te o vanjskim poslovima Bosne i Hercegovine.

U međuvremenu će se obaviti političkih konzultacije, kako bi se na sjednici Vijeća ministara BiH jednoglasno utvrdili ovi prijedlozi zakona i na taj način omogućilo njihovo usvajanje u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o uspostavi Programa olakšica u civilnom zračnom prometu Bosne i Hercegovine, kojim se olakšava obavljanje međunarodnog javnog avioprijevoza u BiH i ubrzava protok putnika, prtljage, robe i pošte.

Donošenjem ove odluke omogućava se mjerodavnim institucijama usklađivanje s međunarodnim standardima, koji su u zakonodavstvo BiH inkorporirani putem zakona i podzakonskih akata.

Istodobno se omogućava uspostavljanje učinkovite koordinacije između institucija koje čine sustav olakšica u Bosni i Hercegovini, kao što su državna tijela, organizacije, pravne osobe, operatori aerodroma, avioprijevoznici i drugi subjekti koji sudjeluju u njegovoj provedbi.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva pravde o izradi Nacrta strategije za reformu sektora pravde u Bosni i Hercegovini, akcijskog plana i indikatora provedbe.

Informaciju prati set zaključaka usmjerenih na jačanje komunikacije i suradnje s nadležnim entitetskim ministarstvima kako bi se nastavile aktivnosti na izradi ove strategije i ponovno aktivirao rad Radne skupine zadužene za njezinu izradu, koji je u zastoju od 2021. godine.

Očekuje se da državni ministar pravde prijedlog strategije za reformu sektora pravde u BiH i akcijskog plana početkom juna 2023. godine uputi Vijeću ministara BiH, Federalnom ministarstvu pravde, Ministarstvu pravde Republike Srpske i Pravosudnom povjerenstvu Brčko distrikta BiH, s ciljem usvajanja na sjednicama Vijeća ministara BiH, vlada Federacije BiH i Republike Srpske i Pravosudnog povjerenstva Brčko distrikta BiH.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Pravobraniteljstva BiH o pokrenutom arbitražnom postupku tužitelja Pramod Mittal i drugi protiv Bosne i Hercegovine u skladu s arbitražnim pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovinsko pravo („UNICITRAL“ pravila).

Vijeće ministara BiH pozvalo je vlade Federacije BiH i Tuzlanskog kantona da se odmah aktivno uključe i poduzmu potrebne aktivnosti zajedno s Pravobraniteljstvom BiH radi zaštite pravnog i finacijskog interesa.

Pravobraniteljstvo BiH ovlašteno je i zaduženo da pripremi prijedlog sporazuma o međusobnim pravima i obvezama, po uzoru na ranije potpisane sporazume u vezi s arbitražnim postupcima, i dostavi ga vladama Federacije i Tuzlanskog kantona na potpisivanje, uz prethodnu suglasnost Vijeća ministara BiH.

Pravobraniteljstvo Bosne i Hercegovine poduzelo je sve nužne radnje kako bi u ovoj fazi postupka bila maksimalno zaštićena imovina i imovinski interesi Bosne i Hercegovine, uključujući i ranije informiranje vlada Federacije BiH i Tuzlanskog kantona.

Riječ je arbitražnom sporu koji su pokrenuli tužitelji Pramod Mittal, Sangeeta Mittal, Vartika Mittal, Shristi Mittal i Divyesh Mittal protiv tužene Bosne i Hercegovine, u vezi s ulaganjem tužitelja u poduzeće Global Ispat Koksnu Industriju d.o.o. Lukavac i radnjama nadležnih vlasti Tuzlanskog kantona za koje tužitelji ističu da su u suprotnosti s odredbama Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Indije о unaprjeđenju i zаštiti investicija.

U navedenoj obavijesti tužitelji nisu naveli vrijednost odštetnog zahtjeva protiv Bosne i Hercegovine već je njegovo preciziranje ostavljeno zа nastavak postupka.

Na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova data je suglasnost za imenovanje kapetana bojnog broda Zbigniewa Romanowskog na dužnost vojnog, pomorskog i zrakoplovnog atašea Republike Poljske za Bosnu i Hercegovini, sa sjedištem u Zagrebu, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.