BHDoktor

Volite se kupati u bazenu? Budite pažljivi

kupati u bazenu

Nema boljeg osjećaja nego kupati se u bazenu i rashladiti se, tokom vrućeg ljetnog dana. No, ako se u bazenu nalazi hlor, možda biste trebali dvaput razmisliti koliko često biste se trebali u njemu kupati. Naime, poznato je da hlorirana voda ubija mikrobe u bazenu, osigurava bolju higijenu i štiti od mogućih infekcija, međutim hlor ipak može izazvati i određene neželjene efekte. Ovo su neki od njih, piše Health.

Suha i iritirana koža: Suha koža često može biti posljedica prisustva hlora i drugih tvari u vodi. Do sada nema poznatih slučajeva alergije na hlor, međutim koža ipak može biti vrlo osjetljiva, što dovodi do reakcija poput: suhe kože, svrbeža, akni i osipa. Ako imate osjetljivu i problematičnu kožu, izbjegavajte kupanje u gradskim bazenima i redovno se mažite zaštitnim faktorom.

Suha kosa: Osim što može štetiti koži, klor nije dobar ni za kosu. Hlorirana voda uklanja ulja koja štite kožu glave, što može učiniti vašu kosu suhom i sklonom pucanju. Također, hlor razgrađuje proteine u kosi, što uzrokuje lakše lomljenje kose. Isto tako je može i dodatno posvijetliti.

Problemi s disanjem: Hlor koji se oslobađa u zraku može biti štetan i za dišni sistem. Visoka koncentracija hlora na bazenima i neprovjetreni zatvoreni prostori mogu dovesti do problema kao što su: kašalj, napad astme, curenje iz nosa, iritacija očiju. Zato je važno da obratite pažnju na neželjene efekte i da obavezno reagirate na promjene. Ako ih primijetite, odmah se javite ljekaru.

Može izazvati iritaciju očiju: Hlor i druge hemikalije za bazen mogu isprati tanak sloj suza koji prekriva vaše oči. Kao rezultat toga, hlor može izazvati nuspojave na očima kao što su: svrbež, crvenilo, suhe oči i zamagljen vid. Plivači u bazenu s nakupljenim kloraminom mogu osjetiti iritaciju očiju poput crvenila i svrbeža očiju. Američka akademija za oftalmologiju predlaže ispiranje očiju slatkom vodom nakon plivanja kako biste lakše uklonili kloriranu vodu iz očiju. Kapi za oči također mogu pomoći u uspostavljanju ravnoteže suza, a nošenje zaštitnih naočala sprječava ulazak hlorirane vode u oči.

Može dovesti do žutih zuba: Hlor i druge hemikalije za bazene mogu uzrokovati stvaranje žutih i smeđih mrlja na zubima, poznatih kao plivački kamenac. To se bojenje događa jer je pH hloriranih bazena viši od vaše sline, koja razgrađuje proteine ​​koji štite zube od naprezanja i nakupljanja kamenca. Hlorirani bazeni također mogu nagrizati caklinu, što povećava vjerovatnost da ćete se suočiti s mrljama. Međutim, malo je vjerovatno da će vam zubi požutjeti nakon posjeta lokalnom bazenu nekoliko puta sedmično. Istraživanja pokazuju da natjecateljski plivači i ronioci - posebno oni koji provode više od šest sati sedmično u bazenu - imaju veću vjerovatnost da će nakon nekog vremena razviti žute zube.

U.S. Masters Swimming preporučuje pranje zuba prije plivanja kako bi se spriječilo nakupljanje hemikalija iz bazena na plaku. Nakon plivanja, isperite usta slatkom vodom ili vodicom za ispiranje usta s fluorom kako biste vratili pH u ustima. Četkanje može biti prestrogo za vašu caklinu nakon plivanja.