ukrajina na cjedilu

Zapad ima snagu da zaustavi brutalnu agresiju Putina – ali ima li volje da to učini?

Putin zna da Rusija nije dorasla NATO-u ili usklađenoj i odlučnoj zapadnoj kampanji vojne podrške predsjedniku Zelenskom

Dotok zapadne vojne pomoći Ukrajini jenjava.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin će se ohrabriti. Međutim, vojni ekspert Sean Bell objašnjava da postoje mogućnosti za promjenu ravnoteže u korist Ukrajine za Zapad - ako su njegovi čelnici voljni prepoznati ruski blef.

Prošlog proljeća raspoloženje u Ukrajini bilo je optimistično.

Zapad se okupio na poziv predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog za vojnu podršku kako bi se omogućila proljetna ofanziva.

Osjećao se optimizam da će ruska brutalna invazija na susjednu državu biti poražena.

Razočaravajuća ofanziva

Međutim, godinu kasnije, toliko iščekivana ukrajinska proljetna ofanziva nije uspjela donijeti nikakve značajne promjene na frontu, a 2024. je počela s pritiskom Rusije u regiji Donbas.

Vitalna zaliha zapadne vojne pomoći Ukrajini jenjava, a Putin će se osjećati ohrabrenim svojim nedavnim izbornim rezultatom i sve većom vojnom prednošću nad Ukrajinom.

Iako su se ukrajinske snage pokazale hrabrim i žilavim na bojištu, Rusija ima prednost "masovnosti".

Zelenskij: Budućnost ne izgleda svijetla

Zapadno visokotehnološko precizno oružje osiguralo je ukrajinskoj vojsci ključnu prednost protiv ruskih osvajača. Međutim, nakon dvije godine rata, zapadni ratni kovčezi su ispražnjeni, a budućnost sada izgleda sve mračnija za predsjednika Zelenskog i njegove zemljake.

Je li ovo početak kraja Ukrajine?

Vrhunsko ratovanje troši ogromne količine oružja i zahtijeva brzu mobilizaciju vojne industrijske baze kako bi se osigurala i količina i kvalitet municije.

Iako odbrambena industrijska baza Zapada ima značajno veći potencijal od Rusije, Zapad je sporo ulagao.

Za razliku od toga, ruska industrija sada je tri puta veća nego na početku rata, a ruski prihodi od nafte održavaju dotok oružja iz Sjeverne Koreje i Irana.

Uprkos snažnoj zapadnoj političkoj retorici u podršci Ukrajini, djela govore više od riječi, a Putin će se osjećati ohrabrenim oklijevanjem Zapada oko nivoa predanosti borbi protiv ruske agresije.

Putin dobro zna da Rusija ima značajnu vojnu i ekonomsku prednost nad Ukrajinom.

Međutim, on također zna da Rusija nije dorasla NATO-u ili usklađenoj i odlučnoj zapadnoj kampanji vojne podrške predsjedniku Zelenskom.

Prijetnje eskalacijom

Pitanje je hoće li se podrška Zapada nastaviti na potrebnom nivou? Putin je stalno prijetio eskalacijom kao odgovor na zapadnu vojnu pomoć Ukrajini.

Na početku rata, Zapad je oklijevao oko pružanja protutenkovskog oružja zbog Putinovih prijetnji. Zapad je na kraju ipak pristao poslati moderne tenkove, a potom i projektile dugog dometa – kao što je Storm Shadow – unatoč rastućoj prijetnji Putina.

Ukrajincima neophodna pomoć Zapada

Čak i sada, ruske prijetnje odmazdom Njemačkoj odgađaju isporuku projektila Taurus.

Iako Putin zna da sebi ne može priuštiti rata s NATO-om ili Zapadom, njegove prijetnje odjekuju među nervoznim zapadnim čelnicima.

U konačnici, nasilnici poput Putina poštuju samo snagu i odlučnost.

Kad bi pokorio Ukrajinu – na kraju – njegova bitkama prekaljena vojska, potpomognuta snažnom i održivom odbrambenom industrijskom bazom, imala bi značajnu vojnu prednost nad bilo kojim ruskim susjedom.

Osim ako Zapad ne pređe s popuštanja na čvrstu odbranu Ukrajine, zašto bi Putin stao? Iako nema brzog rješenja za krizu s oružjem, Zapad ima druge mogućnosti.

"Čizme na zemlju"

Predsjednik Francuske Emmanuel Macron dosljedno je tvrdio da ne bi trebalo isključiti mogućnost da Zapad spusti "čizme na zemlju" u Ukrajini.

Ovdje se ne radi samo o zapadnom vojnom osoblju - takav bi potez također omogućio Zapadu da rasporedi moderno oružje koje se ne može predati Ukrajini iz sigurnosnih razloga.

Također, ako bi Zapad uveo zonu zabrane leta nad cijelom ili dijelom Ukrajine, to bi predstavljalo ogromnu prijetnju ruskom vojnom napredovanju i značajno preokrenulo ravnotežu snaga na ratištu.

Macron: Ne isključuje trupe na terenu

Putin bi prepoznao značaj takvog poteza i pojačao bi svoju prijeteću retoriku, ali zna da je Rusija ta koja je odgovorna za rat i invaziju na ranjivog susjeda.

Rusija ne može riskirati eskalaciju - njena vojska je desetkovana ratom, a nuklearno oružje je vjerodostojna opcija samo ako je sama Rusija ugrožena.

U konačnici, ovdje se radi o odlučnosti zapadnih političkih vođa. Niko se ne želi uplesti u brutalni rat, ali historija sugerira da agresori poput Putina neće odustati ako ne budu snažno izazvani.

Zapad ima sposobnost zaustaviti Putinov brutalni rat u Ukrajini, ali ima li političku odlučnost?, pita Bell u analizi za Sky News.