na pomolu rješenje

Zaposleni u pravosuđu u RS štrajkovali 31 dan. Kažu da ne mogu preživjeti od plaće koja za većinu iznosi 1.170 KM

Foto: Fena

Oko 70 posto od oko 2.700 zaposlenih u pravosudnim institucijama Republike Srpske ima platu svega 1.170 KM, što je neodrživo za pristojan život, ocijenio je za Fenu Siniša Petrović, predsjednik Sindikata pravosuđa RS.

On kaže da su u tu plaću uračunata sva ostala novčana prava zbog čega su zaposleni u pravosuđu nedavno bili u štrajku, pa su sudovi i tužilaštva radili sporijim tempom.

Jedan od uslova za prekid štrajka bio je da administrativno-tehničko osoblje u pravosuđu imaju naknadu na platu zbog prirode posla koji obavljaju, a po ugledu i na zaposlene u drugim djelatnostima, poput zdravstva.

Zato je, kako kaže Petrović, Radna grupa, formirana od predstavnika Sindikata pravosuđa i Ministarstva pravde RS, predložila Vladi način kako da se to uradi kroz izmjene i dopune Zakona o platama o zaposlenih u institucijama pravosuđa.

Vlada RS je na prošloj sjednici utvrdila Prijedlog zakona po hitnom postupku, a Petrović očekuje da će primjena početi 1. jula, a najkasnije od 1. augusta.

Siniša Petrović

"Do tada to pravo na naknadu treba da izdefinišemo kroz Poseban kolektivni ugovor. Da ne bude zabune, to nije povećanje plaća. To je samo utvrđivanje prava na naknadu oko 2.700 zaposlenih u sudovima, tužilaštvima, Pravobranilaštvu, Centru za edukaciju sudija i tužilaca, kazneno-popravnim zavodima i u sudskoj policiji, osim sudija i tužilaca koji imaju primanja po osnovu drugog Zakona", kaže Petrović.

Podsjeća da je utvrđvanjem prava na naknadu nisu ispunjeni svi zahtjevi Sindikata pravosuđa u RS.

"Ostao je zahtjev da se posebno iskazuje naknada za topli obrok i regres. Također, tražili smo da se promjeni odredba koja tretira naknadu po osnovu staža jer nosioci pravosudnih institucija imaju naknadu za staž 0,5 posto za svaku godinu staža, dok administrativno-tehničko osoblje u pravosudnim institucijama imaju do 25 godina staža 0,3 posto. To je diskriminacija jednih radnika u odnosu na druge", navodi Petrović te dodao da su ti zahtjevi predmet pregovora sa predstavnicma Minstarstva pravde RS.

Zaposleni u pravosuđu u RS štrajkovali su 31 dan, od 28. februara do 1. aprila, kada je stavljen moratorijum na štrajk dok Radna grupa ne postigne rješenje.