stres za tijelo

Zašto lošije spavamo nakon promjene vremena?

Prelazak na ljetno računanje vremena posebno je stresan za tijelo. S jedne strane, sat vremena sna je „oduzet“, što je mnogima dovoljno loše. Osim toga, poremećeno je i oslobađanje hormona spavanja melatonina. Uvečer duže ostaje lagan, što signalizira tijelu da treba ostati budno.

Promjena vremena uzrokuje da trpimo neku vrstu „mini jet laga“ i tjelu treba neko vrijeme da se navikne na novi ritam. Interni sat je bio poremećen.

Ali prelazak na zimu također opterećuje organizam. Sat vremena je „besplatno“, što teoretski može značiti da se sutradan osjećate spremnim i osvježenim – spavali ste sat duže. Međutim, u narednim noćima mogu nastati problemi.

Svako ko ide na spavanje u 22 sata i umori se u to vrijeme sada očekuje da će njihovo tijelo biti pospano u 21 sat, prema njihovom unutrašnjem satu. I nažalost, unutrašnji sat se ne može tako lako promijeniti.

Žene posebno često pate od promjene vremena. Prema reprezentativnom istraživanju Forsa koje je naručio DAK, 37 posto žena pati od zdravstvenih problema nakon promjene vremena, dok je kod muškaraca 22 posto. Glavni simptom je umor.

Za takozvane sove, odnosno ljude koji vole da spavaju do kasno i aktivniji su uvečer, prelazak na ljetno računanje vremena je posebno težak.

Ljudi koji rano ujutru iskaču iz kreveta i spavaju ranije uvečer, ionako počnu oslobađati melatonin nešto ranije. Ljeti se osjećate spremnije, ali patite od prelaska na zimsko računanje vremena. Sove se malo bolje nose s tim.