sezona gripe

Zašto se simptomi prehlade uvećavaju navečer?

Pošto naše tijelo radi punom brzinom tokom dana i bori se protiv patogena, obično smo iscrpljeni do kasnog poslijepodneva i nemamo više energije

Svi to znamo, ali kako se ovakvo što može dogoditi?
U javnom prevozu, na poslu: virusi vrebaju svuda. Ako je imuni sistem oslabljen, tijelo se ne može od ovih bakterija zaštititi više. Usred zime prehlada hvata većinu. Naš imunološki sistem radi punom brzinom i non-stop. Ali obično su simptomi malo bolji ujutro nego uvečer - kako se to događa?

Budući da se naše energetske rezerve pune tokom dana nakon mirne noći, obično se osjećamo relativno spremni ujutro, mislim da je prošlo. Ali kada dođe večer, često primijetimo da se simptomi ponovo pojačavaju i postaju sve jači. To je zato što se patogeni umnožavaju uvečer. Osim toga, simptomi prehlade se uvijek pogoršavaju kada legnete. Razlog: na mjestu nakupljanja sluzi nastaje postnazalna kap, koja se tokom dana širi kretanjem.

Noću naši organi nisu tako aktivni kao danju jer nisu izloženi tolikom stresu. Dakle, u ovom trenutku je sekrecija mnogih žlijezda veća, srčani minutni volumen je slabiji. Temperatura se obično javlja u večernjim satima, to je pozitivna reakcija organizma – ovdje ne govorimo o izrazito visokoj.

Pošto naše tijelo radi punom brzinom tokom dana i bori se protiv patogena, obično smo iscrpljeni do kasnog poslijepodneva i nemamo više energije. Zaista ste zdravi samo kada uvečer više nemate nikakvih simptoma. Bijela krvna zrnca koja se bore protiv patogena su više koncentrirana u krvi u određeno doba dana.
Dakle, ako se osjećamo bolje uvečer kada smo prehlađeni, to ukazuje da nam je bolje - i tek tada tijelo ponovo može mirno spavati. Odgođena prehlada može imati ozbiljne efekte, kao što je upala srčanog mišića ili druge bolesti. Također ne treba zaboraviti da prehladu prati i začepljen nos. Kao rezultat toga, automatski dišemo na usta.