KADA POSJETITI DOKTORA

Na šta mogu ukazivati kvržice na različitim dijelovima tijela?

Iako su kvržice u većini slučajeva bezopasne, one mogu biti znak nečeg ozbiljnijeg. Mogu ih uzrokovati ciste, koštane izrasline ili pak rak.

Mogu se pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, od prstiju do unutrašnjosti usta, a evo na što mogu ukazivati.

Kvržica na prstu

Postoji nekoliko mogućih uzroka kvržice na zglobovima prstiju. Jedan od uzroka su ganglijske ciste, otekline ispunjene tekućinom koje se obično razvijaju u blizini zglobova ili tetiva, osobito na zapešćima, šakama i prstima.

Doktor Naveen Puri objašnjava za Daily Mail da te kvržice mogu biti različitih veličina, od zrna graška do loptice za golf. Obično su bezopasne, ali ako osjećate bol, obratite se lijekaru. Ljekar može izvući tekućinu iz kvržice ili ju ukloniti hirurškim zahvatom ako je riječ o cisti.

Uzrok kvržice također mogu biti Heberdenovi čvorovi, male koštane izrasline koje se formiraju na zglobovima blizu vrhova prstiju. Ovi čvorovi su simptom osteoartritisa, gdje se hrskavica u koštanom zglobu troši što dovodi do upale i bola.

Ostale uobičajene kvržice na prstima uključuju bradavičaste izrasline koje mogu biti malene, zrnate te mogu imati crne tačkice na površini. Bradavice se obično mogu liječiti lijekovima koji se izdaju bez recepta.

Kvržica na dojci

Većina kvržica na dojkama nije uzrokovana rakom. Ali ako primijetite bilo kakve kvržice ili promjene na dojkama, trebali biste otići na pregled.

Pripazite na bilo kakvu promjenu teksture, zadebljanje ili nove kvržice u dojkama ili pazuhu, promjene u veličini, obliku ili osjećaju u dojkama ili bradavicama te na promjene boje i iscjedak iz bradavica.

Uobičajena vrsta kvržice u dojci su fibroadenomi. "Te su kvržice često čvrste, glatke i gumene teksture. One nisu razlog za brigu, ali potreban je ljekarski pregled kako bi se utvrdilo o čemu je riječ", dodao je Puri.

Promjene u razinama hormona tokom menstrualnog ciklusa također mogu dovesti do promjena u strukturi dojki pa mogu biti kvrgave, bolne ili natečene. "Ako ove promjene na grudima slijede sličan obrazac pojavljivanja i nestajanja tokom vašeg ciklusa, onda je to za vas vjerojatno normalno, a ne nešto oko čega biste se trebali brinuti", objasnio je doktor.

Međutim, dr. Puri upozorava da svaka kvržica ili promjena teksture koja traje tokom cijelog vašeg menstrualnog ciklusa može biti razlog za zabrinutost.

Dojenje također može uzrokovati kvržice ako se mliječni kanali u dojci začepe tokom dojenja. Osim toga, modrice ili unutrašnje krvarenje mogu uzrokovati kvržice ili promjene u teksturi dojke. "Moglo bi doći do razgradnje masnoće u vašim dojkama, poznate kao masna nekroza. To može dovesti do neujednačenosti u zahvaćenoj dojci, koje mogu izgledati poput kvržica", rekao je ljekar.

Međutim, ako imate kvržicu na dojci zbog koje ste zabrinuti, uvijek biste se trebali što prije obratiti doktoru za savjet.

Kvržica na koži

Ako kvržica na koži ne nestaje nakon dvije sedmice, potražite ljekarsku pomoć. No, ove kvržice mogu često biti bezopasne izrasline koje ne biste trebali sami uklanjati. Ipak, ako te izrasline krvare, bole, postanu veće ili ih se pojavi više, potražite pomoć.

Ako osjećate bol, to bi moglo ukazivati i na apsces (nakupina gnoja) koji može biti duboko u koži i uzrokovati infekcije. Puri je rekao da su apscesi često okrugli, a ako je osoba pretila, ima dijabetes, kožnu bolest poput ekcema ili ima između 15 i 40 godina, ima veći rizik od razvoja apscesa.

Kvržica na vratu ili ispod pazuha

Zbog infekcija ili virusa, oko vrata, brade, pazuha ili prepona mogu se pojaviti otekline ili kvržice. "Ova su područja povezana s vašim limfnim čvorovima, koji pomažu u borbi protiv infekcije. Limfni čvorovi će nateći i mogu se lakše napipati ako imate infekciju", objasnio je Puri.

Ako su vam limfni čvorovi još uvijek natečeni nekoliko sedmica nakon oporavka od infekcije ili ako su natekli čak i ako niste imali infekciju, zatražite ljekarsku pomoć.

Kvržica na testisu

Bilo kakve promjene ili pojava kvržica na testisima zahtijeva pomoć doktora. Iako možda nisu uvijek uzrokovane rakom, liječnik može utvrditi jesu li uzrokovane cistama ili infekcijama.

Kvržica na unutarnjoj strani usta

Obično nestane sama od sebe, pogotovo ako je uzrokovana infekcijom ili upalom. "Ispiranje toplom slanom vodom nekoliko puta dnevno može pomoći u ublažavanju bolova, uz uzimanje lijekova protiv bolova bez recepta i izbjegavanje duhanskih proizvoda, ako ste pušač", rekao je dr. Puri. Konzumacija hladne hrane i izbjegavanje začina i citrusa također može pomoći.

Međutim, ako kvržica ili oteklina ne nestaju ili se povećavaju, potražite pomoć doktora.

Kvržica na stražnjici

Ako uočite bezbolnu kvržicu oko otvora anusa, to obično nije razlog za brigu, jer se najčešće radi o hemoroidu. "U nekim slučajevima hemoroidi mogu postati bolni, pa treba potražiti ljekarsku pomoć. Analne bradavice su još jedna vrsta bezbolne kvržice oko anusa", dodao je.

Ipak, ako vas ta kvržica boli, svrbi, iz nje curi iscjedak ili primijetite krvarenje ili promjene u pražnjenju crijeva, to može biti znak raka anusa ili rektuma pa svakako potražite ljekarsku pomoć.