Nauka

Zemlja se približava novoj epohi, naučnici tvrde: Nema povratka, za ovo je krivo čovječanstvo

Sada je međunarodni tim stručnjaka zaključio da je antropocen vidljiv globalno u gornjem sloju sedimenta Zemljine površine

Naučnici su korak bliže službenom proglašenju novog geološkog vremenskog razdoblja koje označava početak nepovratnog utjecaja čovječanstva na planet.

Kako definirati početak antropocenske epohe (epoha obilježena trajnim utjecajima čovjeka), koja bi trebala biti vidljiva u slojevima stijena kroz milione godina, pokazalo se kontroverznim.

Iako su ljudi počeli imati veliki utjecaj na planet s usponom raširene poljoprivrede, a kasnije i industrijskom revolucijom, nijedno se nije dogodilo u svakom dijelu svijeta u isto vrijeme, piše Sky News.

Sada je međunarodni tim stručnjaka zaključio da je antropocen vidljiv globalno u gornjem sloju sedimenta Zemljine površine, počevši od 1950-ih.

Kažu da je to razdoblje obilježeno pojavom plutonija, radioaktivnog elementa koji se koristi u nuklearnom oružju, kao i drugim pokazateljima porasta ljudske aktivnosti, nazvanog "veliko ubrzanje".

Profesor Colin Waters, predsjednik Radne grupe za antropocen (AWG), rekao je da su iznenadne promjene neizbrisiv potpis ljudskog utjecaja, takozvani "zlatni šiljak".

Rekao je: "Prisutnost plutonijeve oznake vrlo je koristan alat koji vam omogućuje da definirate tu granicu.

"Imate [također] sve te druge markere koji odražavaju velike promjene na planeti koje su se dogodile u velikom ubrzanju - povećanje potrošnje fosilnih goriva, veća upotreba dušičnih gnojiva, vrsta povećane trgovine na globalnom nivou koja širi vrste planetom i homogeniziranje biote [životinja biljaka i životinja] planeta.

"Sve se te stvari mijenjaju vrlo brzo u tom trenutku. To je kritična stvar u vezi s antropocenom."

Naučnici iz AWG-a nominirali su jezero Crawford, u blizini Toronta u Kanadi, kao službeno globalno mjesto za praćenje antropocena.

Odabran je iz užeg izbora koji je uključivao tresetište u Poljskoj i koraljni greben u Australiji.

Jezero Crawford duboko je 24 metra, ali ima malu površinu, što znači da je muljevito dno neometano.

Profesorica Francine McCarthy, koja proučava jezero i članica je AWG-a, rekla je: "Dno jezera potpuno je izolirano od ostatka planeta, osim onoga što lagano tone na dno i nakuplja se u sedimentu."

Zapravo, dno jezera je vremenski zapis ekoloških promjena na planetu tokom hiljada godina.

Plutonij iz testiranja nuklearnog oružja u atmosferi iznenada se pojavljuje u sedimentu sredinom 20. stoljeća.