EFEKAT SVJETLOSTI

Astronomi na zloglasnom planetu ugledali jedan od najljepših fenomena poznatih na Zemlji

Na jednom od najzloglasnijih svjetova poznatih po paklenim uvjetima, možda je upravo viđen jedan od najljepših fenomena koji je ikada krasio atmosferu Zemlje.

Visoko u metalom ispunjenom nebu svijeta nazvanog WASP-76b, astronomi su pronašli dokaze o sjajnom, višeslojnom halo efektu svjetlosti poznatom kao 'glory'. Ovaj prizor nikada prije nije viđen izvan Sunčevog sistema, a unutar njega, samo na dva svijeta: Zemlji i Veneri. Sastoji se od niza koncentričnih prstenova oko sjajnog središta, ovi prekrasni prikazi boja zahtijevaju specifične uvjete da se formiraju. Svjetlost mora sjati na maglu sfernih kapi koje su sve više manje iste veličine.

Njegovo pojavljivanje na WASP-76b stoga nam može reći nešto o misterioznoj atmosferi ovog vrlo stranog svijeta. "Postoji razlog zašto glory nije viđen izvan našeg Sunčevog sistema - potrebni su vrlo posebni uvjeti", kaže astronom Olivier Demangeon sa Instituta za astrofiziku i svemirske znanosti u Portugalu, prenosi Science Alert. "Prvo, potrebne su atmosferske čestice koje su gotovo savršeno sfernog oblika, potpuno uniformne i dovoljno stabilne da ih se može promatrati tokom dugog vremena. Zvijezda mora direktno sjati na njih i to u pravom položaju", naglašava još.

Vrlo dobro promatran planet

WASP-76b je favorit među planetarnim naučnicima. Orbitira oko žuto-bijele zvijezde nešto veće od Sunca u sazvježđu Riba, otprilike 640 svjetlosnih godina od Zemlje. Njegova orbita oko zvijezde izuzetno je uska, okreće se u samo 1,8 dana. Ta blizina znači da je također izuzetno vruć, s dnevnom temperaturom koja prelazi 2.400 stepeni Celzijevih i dovoljno je vruć da ispari željezo.

I željeza ima. Doslovno postoje oblaci tog elementa u pahuljastoj atmosferi egzoplaneta. WASP-76b je 90 posto mase Jupitera, ali oko 185 posto njegove veličine. Dok planet prolazi ispred svoje zvijezde, astronomi mogu zaviriti u njegovu atmosferu. Do sada, osim željeza, identificirali su natrij, kalcij, krom, litij, vodik, vanadij, magnezij, dušik, mangan, kalij i barij.

To je jedan od najviše promatranih svjetova u galaksiji. I tokom svih tih promatranja, astronomi su primijetili nešto čudno u vezi svjetline egzoplaneta. U podacima prikupljenim od strane Evropske svemirske agencije ESA-inog Satelita za karakterizaciju egzoplaneta (Cheops), istraživači su primijetili višak svjetline na istočnom terminatoru, liniji koja označava granicu između noći i dana. "Ovo je prvi put da je takva oštra promjena detektirana u svjetlini egzoplaneta", kaže Olivier. "Ovo otkriće nas navodi na pretpostavku da bi taj neočekivani sjaj mogao biti uzrokovan snažnim, lokaliziranim i anizotropnim odrazom - efektom glory."

Šire implikacije

Signal je vrlo slab, i trebat će daljnji rad kako bi se potvrdilo da je glory doista ono što promatramo na WASP-76b. Međutim, ako jest, to će otkriti nešto novo o sastavu gornje atmosfere egzoplaneta.

S obzirom da se efekt analizira tijekom 23 promatranja u tri godine, jasno je da sfernih aerosolnih kapi mora biti stalno prisutno u oblaku egzoplaneta ili ih se mora stalno obnavljati. To pak zahtijeva stabilne dugoročne temperaturne uvjete u atmosferi WASP-76b. Ako se fenomen pokaže kao ogroman glory, naučnici će morati modelirati atmosferu svijeta kako bi utvrdili koji uvjeti podržavaju njegovo postojanje.

Otkriće bi moglo imati i šire implikacije. Pozitivno identificiranje gloryja na WASP-76b dalo bi naučnicima predložak za pretraživanje istog fenomena na drugim egzoplanetima. I mogućnost sužavanja promjena u svjetlu mogla bi dovesti do otkrića drugih funkcija, poput sjaja zvijezda na tekućim oceanima i jezerima, načinom na koji sunčeva svjetlost sja na okeanima Zemlje.