kažu istraživači

Kako je nastao život na Zemlji? Istraživači došli do preliminarnog otkrića

Prašina iz svemira možda je donijela sastojke za život na Zemlju.

Nova analiza pomoću računarskog modela potvrđuje ovu hipotezu. Prema istraživačima s ETH Zurich, rezultati bi mogli ponovno pokrenuti raspravu o porijeklu života.

Hipoteza da je kosmička prašina donijela biološki relevantne elemente kao što su sumpor, fosfor, ugljik i dušik na Zemlju nije neosporna u znanosti, navodi se u priopćenju Švicarskog saveznog instituta za tehnologiju u Zürichu (ETH Zurich) u srijedu. Jedna stvar je jasna: ova prašina nastaje u svemiru, naprimjer kada se asteroidi sudare jedan s drugim.

Međutim, neki istraživači pretpostavljaju da ta prašina pada široko i stoga je prisutna samo u malim količinama lokalno. Kako bi se pokrenule i održale hemijske reakcije za nastanak života, ti su elementi potrebni u izobilju.

Kako bi testirali hipotezu, istraživači s ETH Zurich sada su simulirali ulazak kozmičke prašine u prvih 500 miliona godina Zemljine historije. To je pokazalo da su vjetar, kiša ili rijeke mogli skupiti kosmičku prašinu na velikim područjima i taložiti je koncentriranu na određenim mjestima.

Prema simulacijama, elementi su se mogli akumulirati u rupama od taline na ledenim pločama. Rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Nature Astronomy.

Naučnici su stvorili mehanizam koji sprečava samooplodnju biljaka.

"Ova će studija sigurno potaknuti kontroverznu naučnu raspravu", rekao je voditelj studije Craig Walton, navodi se u priopćenju. "I stvorit će nove ideje o porijeklu života."

Drugi stručnjaci vjeruju da su meteoriti mogli donijeti elemente na Zemlju. Međutim, Walton ovu teoriju smatra malo vjerovatnom. Prema istraživaču, jedan meteorit osigurava prave tvari, ali ne i potrebne zalihe.