Vijesti

Žene borci Armije BiH će dobiti punu podršku Općine Stari Grad. Hadžibajrić: Njihove zasluge moraju se poštovati

U redovima Armije RBiH, u periodu agresije na našu zemlju od 1992-1995. godine borilo je 5.360 žena. Mnoge od njih dale su živote za ovu zemlju, neke su teško ranjene i stekle statuse ratnih vojnih invalida, a veliki je broj i onih koje se danas bore sa PTSP-jem. Iako su dobrovoljno pristupile Armiji RBiH, spremno stale u prve redove i branile zemlju, nažalost institucionalno nisu zbrinute i nalaze se na marginama društva.

Kako bi se to promijenilo, prije godinu dana u Kantonu Sarajevo pokrenule su Udruženje “Žene borci 92-95” koje danas broji 75 članica. Ipak, naišle su na brojne poteškoće u radu, počevši od finansiranja, ali i samih prostorija za rad, te su se za podršku obratile općinskim načelnicima.

Jedini koji ih je primio i odmah ponudio konkretnu pomoć i podršku je općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić.
Na sastanku održanom danas u Općini Stari Grad načelnik Hadžibajrić ugostio je Nerminu Pizović-Muratbegović članicu Upravnog odbora udruženja koja se Prvom korpusu Armije RBiH pridružila kada je imala svega 24 godine i teško je ranjena 1992. godine, zatim Samiru Mešević – Šetkić koja je bila maloljetni borac i sa 17 godina se pridružila Drugoj viteškoj brigadi, te članicu udruženja Dževadu Trešnjo dobitnicu najvišeg ratnog priznanja Zlatnog ljiljana i pripadnicu IV motorizovane brigade koja je u ratu izgubila ruku.

Želimo da se zna za nas zbog naše djece

Članice udruženja istakle su da je bilo krajnje vrijeme da pokrenu ovakvo udruženje, a najbolja potvrda toga je što im se svakodnevno javlja sve više žena koje su bile borci Armije RBiH i učlanjuju se. Ove žene, osim ratnog horora koji im je odnio najljepše godine, u životu su se suočile i sa brojnim oboljenjima, nemogućnošću zaposlenja, pa i borbom za preživljavanje. Udruženje stoga ima za cilj ne samo da ih okupi, nego i da radi na projektima njihovog osnaživanja i zapošljavanja.

“Mi želimo da se zna za nas, da nismo više na margini društva, ako ne zbog nas samih, onda zbog naše djece koja moraju znati ko su bile njihove majke i šta smo dale za ovu zemlju. Obratili smo se svima za podršku, a vi ste prvi od načelnika koji nas je primio i velika vam hvala za to,” kazala je članica Upravnog odbora udruženja Nermina Pizović-Muratbegović. Istakla je da su društvu potrebna finansijska sredstva da bi opstali, te da su već pripremili nekoliko projekata kojim će aplicirati prema svim nivoima vlasti u nadi da će biti prihvaćeni.

U planu i spomen soba

Ipak, ono što im u ovom momentu najviše treba je prostor u kojem bi udruženje djelovalo. “Prinuđene smo da radimo od kuće i da se sastajemo sa članicama udruženja na raznim mjestima. Pristupnice nekada ispunjavamo na ulici ili autobuskoj stanici jer nemamo svoje prostorije,” ispričala je dobitnica Zlatnog ljiljana Dževada Trešnjo.

Nakon što je saslušao ove hrabre žene, načelnik Hadžibajrić je spremno ponudio punu podršku Općine Stari Grad. “Njihove zasluge ne smiju biti zaboravljene niti smiju ostati na marginama društva. U što kraćem roku nastojat ćemo da osiguramo kancelarijski prostor za djelovanje ovog udruženja u općini Stari Grad, kao i finansijsku podršku. Nastojat ćemo im pomoći i kroz projekte koje rade, a dogovorili smo i održavanje tribine Udruženja žene borci 92-95 u našim prostorijama,” kazao je načelnik Hadžibajrić. Istakao je da je svjestan ogromnog doprinosa koji su žene borci dale za odbranu zemlje i da je obaveza svih da ta žrtva nikada ne bude zaboravljena i da budu zbrinute, te da su u prethodnim godinama u samoj Općini Stari Grad zaposlene dvije žene borci Armije RBiH.

Udruženje “Žene borci 92-95 KS” imaju u planu i otvaranje spomen-sobe koju će činiti uspomene, fotografije i biografije svih žena boraca, te su u tom smjeru već ostvareni kontakti sa upravom Spomen sobe „Zelenih beretki“ u ulici Obala Kulina bana broj 32, kako bi se ova ideja realizovala u prostorijama koje oni koriste.