Šarena planeta

Žene se bolje bore protiv pandemije koronavirusa, posebno ako su na čelu država

Države na čijem su čelu žene ostvarile su najefikasnije odgovore na pandemiju koronavirusa, pišu zapadni mediji.

Novi Zeland, Njemačka, Finska, Belgija, Island i Danska imaju premijerke i one stabilno vode svoje države kroz najnovije izazove.

Uz određene kontroverze, listi ovih država pridružuje se i Tajland. Ova je zemlja imala oštrih neslaganja s Svjetskom zdravstvenom organizacijom. No, njen učinak u borbi protiv pandemije se ne može zanemariti.

Novi Zeland danima je bio na naslovnicama svjetskih medija. Pod vodstvom premijerke Jacinde Ardern, država je imala 1.239 zaraženih i jedno mrtvo.

Sophie Wilmes je na čelo Vlade Belgije došla kao prijelazno rješenje dok se ne oformi novi kabinet. Njen prethodnik, Charles Michell postao je predsjednik Evropske unije. Iako u tehničkom mandatu, osigirala je masovna testiranja i 50 milijardi eura pomoći za privredu. Iako je u Belgini više od 30.000 zaraženih i oko 3.600 mrtvih, mjesta panici nema, a Wilmes prima stalne čestitke za dobru organizaciju i sveobuhvatan odgovor na pandemiju.

O Angeli Merkel ne treba trošiti riječi. Kancelarka Njemačke već je ušla u historiju serijom ranijih odlučnih mjera i koraka kako na unutarnjem, tako i na globalnom planu. Koronavirus zatekao je u detaljnim planovima izlaska iz politike.

Njemačka ima skoro 130.000 inficiranih. I jedna nešto više od 3.000 mrtvih. Izrazito nizak mortalitet izazvao je čuđenje čak i kod stručnjaka.

No, Merkel se nije izgubila u pandemiji. Ekspresno je osigurala masovna testiranja i organizirala da sistem funkcionira besprijekorno. Posebno kada je riječ o brizi o starijima. Već danima, broj novozaraženih u stabilnom je padu.

Finska se uvijek bojala invazije Rusije. A preživjela ih je priličan broj. Kada je komunizam propao, svijet jeste odahnuo, bar na tren. Finci nisu. Nastavili su s politikom gomilanja zaliha. Kada je pandemija buknula, ova se država imala s čime odbraniti.

Premijerka Sanna Marin vodi državu s odlučnošću. Testiranja su rasprostranjena i jednostavna. Zato država jedna da ima 3.000 registriranih slučajeva zaraze i 56 preminulih.

Mette Frederiksen je na čelu Danske već drugu godinu. Izbijanje pandemije dočekala je s jasnim planom. Mjere zabrane, disciplina, pomoć ugroženima... Rezultat – 6.174 zaražena i 273 preminulih. Zaraza pod kontrolom i u opadanju.

Tajvan je, nakon „rata" s WHO svoja iskustva i tehnike borbe protiv koronavirusa počeo „izvoziti".

S 388 zaraženih i svega 6 umrlih, među državama je s najboljim učinkom suzbijanja pandemije.

Odmah po izbijanju pandemije, uvedene su rigorozne mjere zabrane. Karantin je bio obavezan i striktan, kao i praćenje zaraženih kojima je pružena sva neophodna pomoć. Zaraza se nije mogla širiti, uspkos blizini Kine u kojoj je korona svakodnevno uzimala hiljade života.

Predsjednica te države Tsai Ing-wen nije ustuknula. Nakon što je sredila stanje u svom dvorištu, ponudila je pomoć svijetu.

Stručnjaci Tajvana sada, rame uz rame s ekspertima WHO, širom svijeta pomažu u suzbijanju pandemije.