Šarena planeta

Zvijer iz vode ščepala ženu: Poslije 90 minuta borbe se dogodio nevjerovatan obrt

Zvijer krokodil

Radnica na plantaži palminog ulja Falmira de Hesus (38) skupljala je vodu iz potoka prekrivenog korovom u pokrajini Ketapang u provinciji Zapadni Kalimantan u Indoneziji nesvjesna da zvijer vreba ispod lišća. Žena je prišla da natoči malo vode, međutim, krokodil je skočio i odvukao je u potok. Majka dvoje djece vrisnula je za pomoć, a ostali zaposleni su joj pritrčali u pomoć.

Snimak prikazuje nesretnu ženu kako pluta dok joj se vidi samo glava.

Također se vidi kako žena polako tone dok krokodil pokušava da je odvuče, a izbezemljeni radnici motkama udaraju po vodi. Mještani kažu da je krokodil držao preplašenu Falmiru oko 90 minuta. Kolege su se previše plašile da uđu u vodu da ih zvijer ne napadne, međutim, pomoć je stigla i na kraju su uspjeli da zgrabe Falmiru i da je izvuku iz močvare.

Hitno je prevezena u bolnicu sa teškim povredama po udovima.

"Boli me mjesto gdje me je krokodil držao. Nisam mogla da se oslobodim i postajala sam sve slabija. Mislila sam da ću umrijeti jer sam padala ispod vode. Ležim u bolnici i još vidim krokodila i osjećam ga na svom tijelu. Veoma sam zahvalna ljudima koji su mi pomogli da pobjegnem. Spasili su mi život", navodi Falmira.

Policija je saopštila da je Falmira zadobila duboke ubodne rane na desnoj ruci i nogama.

"Žrtva se spremala da napuni rezervoar za vodu. Odjednom ju je napao krokodil. Drugi radnici su odmah prišli i pokušali da joj pomognu. Žrtva je preživjela i odmah je evakuisana u bolnicu. Pozivamo radnike i stanovnike oko plantaže da budu oprezniji", navode iz policije Ketapanga.

Ljekari prate stanje povrijeđene žene jer strahuju da bi teški ujedi mogli da dovedu do infekcije.

Indonežanski arhipelag je dom za 14 vrsta krokodila. Veoma je brojna i populacija izuzetno velikih i nasilnih estuarskih krokodila. Zaštitnici prirode vjeruju da su krokodili otjerani u unutrašnjost bliže selima zbog prekomjernog izlova koji smanjuje prirodne zalihe hrane krokodila u kombinaciji sa gubitkom staništa zbog razvoja obalnih područja.

Mještani još koriste rijeke za kupanje i primitivni ribolov i to je dovelo do porasta broja napada krokodila.