preporuke

12 savjeta za zdrav život: Ovo su tajne dugovječnosti

Foto: Freepik

Briga o svom zdravlju nedvojbeno je najvažnija stvar koju možete učiniti za sebe (i svoje najmilije). Bez obzira na to jedete li više voća i povrća ili izlazite u svakodnevnu šetnju, ne postoji samo jedan način za održavanje zdravog načina života.

Kako biste sredili zdravlje i blagostanje u svom životu, pokušajte uključiti neke ili svih 12 savjeta. Prihvatanje samo nekoliko ovih preporuka može znatno poboljšati vaše fizičko i mentalno blagostanje, piše Healthline.

Održavajte zdravu tjelesnu težinu

Održavanje vaše težine u zdravom rasponu može vas zaštititi od stvari poput visokog krvnog pritiska, visokog holesterola, bolesti srca, moždanog udara i dijabetesa tipa 2.

Ali šta je zapravo zdrav raspon?

Indeks tjelesne mase (BMI) i obim struka dvije su mjere koje vam mogu pomoći u određivanju imate li zdravu težinu, prema pouzdanom izvoru Nacionalnog instituta za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti (NIDDK). Ljekar će također uzeti u obzir druge faktore kao što su vaša dob, etnička pripadnost, sastav tijela i historija zdravlja kada vam preporučuje zdrav raspon težine.

dobijate kilograme

Zapamtite, težina nije samo broj na vagi. Svako je drugačiji, stoga je najbolje sarađivati ​​s ljekarom kako bi odredio zdravu težinu za vas.

Jedite hranjivu hranu

Naše tijelo treba raznoliku hranu kako bi nam dalo energiju i omogućilo mu da radi. To znači uravnoteženu prehranu koja sadrži vitamine, minerale i vlakna, koja se mogu pronaći u voću i povrću (s naglaskom na zelenom lišću), cjelovitim žitaricama, mahunarkama, orašastim plodovima, nemasnim proteinima i mliječnim proizvodima s niskim udjelom masti, prema NIDDKTrusted Izvor.

Naravno, u redu je počastiti se s vremena na vrijeme, ali najbolje je ako većina vaših svakodnevnih obroka i međuobroka sadrži neke od tih vitalnih nutrijenata.

Ograničite prerađenu hranu i šećer

Najbolje je jesti uglavnom hranu bogatu hranjivim tvarima. To znači ograničavanje visoko prerađene hrane, poput pakirane i smrznute hrane, koja obično ima manje hranjivih tvari, ali više kalorija, masti, soli i dodatih šećera. Također biste trebali ograničiti unos gaziranih pića, pakiranih kolačića i čipsa, slatkiša i zaslađenih žitarica.

Ako vam je teško odreći se zapakiranih grickalica ili brze hrane, možete pokušati polako zamijeniti te prerađene obroke i grickalice cjelovitom hranom. To nije savršena znanost, a neuspjesi su normalan dio velikih promjena u vašem životu.

Pijte vodu i ostanite hidrirani

Održavanje hidratacije ne znači samo utažiti žeđ, već i održavati rad vašeg tijela i mozga. Ne samo da pijenje dovoljno vode može poboljšati vaše sposobnosti razmišljanja, već može pomoći i u:

  • poboljšati probavu
  • povećajte svoju energiju
  • smanjiti bolove u zglobovima
  • poboljšati zdravlje srca

Savjeti o tome koliko vode dnevno popiti variraju, ali između 8 i 13 čaša dnevno dobar je cilj.

Vježbajte redovno

Kretanje tijela ima niz zdravstvenih dobrobiti, uključujući:

  • podizanje vašeg raspoloženja
  • dajući vam više energije
  • izgradnja mišića
  • štiteći vaše kosti
  • gubitak ili održavanje težine
  • pomaže vam da bolje spavate

Redovna tjelovježba također može pomoći u prevenciji hroničnih stanja poput bolesti srca, dijabetesa tipa 2 i nekih vrsta raka.

Htjet ćete ciljati na 150-300 minuta aerobne vježbe umjerenog intenziteta ili 75 minuta energične vježbe sedmično, prema Odjelu za zdravstvo i socijalne usluge.

Smanjite sjedenje i vrijeme ispred ekrana

Osim što ubrzavate rad srca, provođenje manje vremena sjedeći može poboljšati vaše cjelokupno zdravlje.

Dugotrajno sjedenje i sjedilački način ponašanja povezani su s povećanom vjerojatnošću srčanih bolesti, debljanjem i ranom smrću. Međutim, redovna tjelovježba ne uravnotežuje te učinke u potpunosti. Stoga je dobra ideja da počnete s vježbanjem i napravite pauze od sjedenja tokom dana. Osim toga, ni smanjenje vremena ispred ekrana neće škoditi.

Svakodnevno izlazite napolje

Boravak u prirodi ima način da stvari sagledate iz perspektive, ali također ima dokazane dobrobiti za vaše mentalno zdravlje. Ne samo da upijanje sunca može ublažiti simptome depresije, već može učiniti da se osjećate opuštenije i usredotočenije, osobito kada obratite pažnju na svoju okolinu.

Broj koraka, koliko koraka je potrebno dnevno

Izlazak vani također može ublažiti osjećaje poput brige i tuge te potaknuti sreću, optimizam i osjećaj povezanosti sa svijetom. Sunčeva svjetlost je također najbolji izvor vitamina D.

Puno spavajte

Svi znamo da je san važan, ali dobar san je zaista ključan za vaše cjelokupno zdravlje. Dok spavate, vaše tijelo zapravo obavlja niz bitnih zadataka, kao što su:

  • održavanje tjelesnih funkcija
  • obnavljanje mišićnog tkiva
  • obnavljanje energije
  • obrada novih sjećanja i informacija u mozgu

Kada ne spavate dovoljno, možete biti razdražljivi, emocionalni i imati problema s fokusiranjem. Ako nedostatak sna postane hroničan, može čak povećati mogućnost kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i depresije.

Foto: Freepik

Zbog svih ovih razloga, za većinu odraslih je važno da spavaju između 7 i 9 sati svake noći.

Polako s alkoholom

Tu i tamo popiti piće sasvim je u redu, ali svakako ograničite alkohol na ne više od jednog pića dnevno za žene i jedno do dva pića dnevno za muškarce, prema prehrambenim smjernicama Ministarstva poljoprivrede.

Imati više od toga moglo bi imati negativan učinak na vaše zdravlje. U slučaju da ste znatiželjni, jedno piće obično se definira kao 0,3 l piva, 0,15 l vina ili jedan shot žestokih pića poput džina ili votke.

Postoji nekoliko studija koje sugeriraju da bi neki alkohol mogao imati zdravstvene prednosti, prema Harvardskoj školi javnog zdravlja. Međutim, novija istraživanja sugeriraju da nijedna količina alkohola nije stvarno "sigurna" za konzumiranje." Ako ipak pijete, najbolje je da to činite umjereno.

Prestanite pušiti (ako pušite)

Pušenje oslobađa štetne hemikalije u vaše tijelo i može oštetiti plućno tkivo, zdravlje srca i još mnogo toga. Nije iznenađenje da je pušenje također faktor rizika broj jedan za rak pluća.

Zato je prestanak pušenja jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje, bez obzira na godine ili koliko dugo pušite. Zapravo, prestanak pušenja može produžiti vaš životni vijek do 10 godina, prema pouzdanom izvoru Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Jedna je stvar znati da je za vaše zdravlje najbolje prestati pušiti, ali zapravo učiniti to može biti prilično teško. Dobra vijest je da postoji mnogo izvora i lijekova koji mogu pomoći.

Razmislite o uzimanju multivitaminskog dodatka

Multivitamini mogu biti važan dio vaše rutine, posebno ako imate nedostatak u prehrani zbog:

  • starije životne dobi
  • trudnoća
  • problema s malapsorpcijom
  • određene lijekove
Najviše su poskupjeli suplementi, vitamini, dodaci prehrani, a potom i lijekovi

Izvan toga, istraživanja su još uvijek mješovita o tome jesu li multivitamini učinkoviti u poboljšanju zdravlja, prema Harvardskoj školi javnog zdravlja. Ipak, svakodnevno uzimanje multivitamina unutar preporučene dnevne doze vjerojatno vam neće naškoditi.

Ostanite u toku sa zdravstvenim pregledima i pregledima

Kad život postane užurban, godišnji liječnički pregledi i čišćenje zuba svake dvije godine mogu pasti na stranu, ali ovi su pregledi važni kako biste bili u tijeku sa svojim zdravljem, prema CDCT pouzdanom izvoru.

Također je važno ići na zdravstvene preglede za koje ste dužni - poput mamografije dojke ili kolonoskopije. Oni mogu rano otkriti bolest, što olakšava njezino liječenje. Vakcinacija također može pomoći u sprečavanju određenih infekcija ili bolesti.

Bez obzira na to, zakazivanje redovnih pregleda kod ljekara i stomatologa odličan je način za održavanje zdravog načina života.

Važno

Obraćanje pažnje na vaš životni stil i dnevne navike prvi je korak prema promjenama koje mogu dugoročno koristiti vašem zdravlju. Razmislite o ovim savjetima kao o početnoj točki za održavanje zdravog načina života i život što je duže moguće.