Vijesti

30. godišnjica Odreda policije ‘Bosna’: Htjeli su da nas unište, ali su hrabri specijalci stali na branik grada i ostali tu do kraja

U Narodnom pozorištu u Sarajevu organiziran je svečani program povodom obilježavanja 30 godina od osnivanja specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine, Odred policije "Bosna“.

Kultura sjećanja na dan odreda Bosna, ima za cilj da javnost nauči kako njegovati svijest o herojskoj borbi i otporu tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, te očuva sjećanje na najhrabrije i najbolje.

Kemal Ademović, ratni komandant specijalne jedinice odreda Bosna od 1994. godine, kazao je kako je 5. aprila 1992. godine Specijalna jedinica MUP-a prvi put upotrijebljena kao borbena jedinica prema Vracama, kada su tzv. srpski specijalci napali Školu unutrašnjih poslova na Vracama zbog čega je jedinica upućena u odbranu.

Prisjetio se kako su prošli preko područja gdje su ubijene sugrađanke Suada Dilberović i Olga Sučić. Tada je specijalac ove jedinice ispalio zolju na snajpersko gnijezdo.

”Tog 5. aprila blokirali su Sarajevo. Htjeli su da nas unište. Hrabri specijalci, organizovana jedinica, zajedno s momcima i djevojkama iz teritorijalne odbrane, stali su na branik odbrane grada i branili su svih 1.425 dana taj grad, i odbranili ga“, rekao je Ademović.

Ademović: Tokom opsade poginuo 81 specijalac, među njima i jedna žena

Dodao je kako je tokom opsade poginuo 81 specijalac, a među njima je i žena.

Podsjetio je kako nije bilo pripreme za takvu vrstu oružane borbe i agresije.

“Specijalna jedinica pripremana je za uništavanje neprijateljskih, terorističkih grupa i kriminalnih grupa. To je oficijelno bio njen zadatak i tako je obučavana. Međutim, '92. godine prinuđeni smo bili da se branimo, organizovani jesmo bili, organizovaniji od ostalih građana. Psihološki efekat našeg dolaska, uspostavljanje linije odbrane i dolaska na liniju odbrane je bio ogroman”, rekao je Ademović.

Omer Osmanović, predsjednik organizacionog odbora Udruženja Odred policije ”Bosna“ i ministar za boračka pitanja u Vladi KS, kazao je kako uvijek ističe da je bio ponosni član ove jedinice.

Prisjetio se 81 poginulog specijalca i jedne specijalke, koji su kako je dodao “mogli danas biti možda na njegovom mjestu i obavljati dužnost ministra ili biti doktori, očevi“.

”Tako da mi imamo jednu zadaću koju baštinimo tokom svih ovih godina, da ih ne smijemo zaboraviti, da ih se moramo sjećati, da gajimo kulturu sjećanja i da je to jedan od prioritetnih zadataka“, rekao je Osmanović.

Dodao je kako je za oko 300 članova šehidskih porodica obezbijeđen posao putem Službe za zapošljavanje, čime se nastoji na sistemski način pružiti podrška ovim porodicama, naročito pripadnicima ove ”multinacionalne jedinice, koja nema mrlje na sebi, a koja će biti ponos i radi koje je vrijedilo živjeti“.

Aidin Smailbegović, predsjednik Udruženja veterana Odreda policije ”Bosna“ KS, kazao je kako njegovanje svijetle tradicije sjećanja i značajnih datuma jedan je od ciljeva udruženja što je definisano i statutom.

”Tako i ovaj današnji dan jeste podsjetnik našim sugrađankama i sugrađanima, našoj djeci o teškim danima agresije i o našim herojima i heroinama koji su položili svoje živote da bismo mi danas bili ovdje“, rekao je Smailbegović.

Dodao je kako današnji dan posvećen je herojima, šehidima i poginulim borcima koji su dali najvrednije – svoje živote.

”To treba da bude putokaz svim budućim generacijama da to gaje, njeguju i da prenose na druge generacije“, rekao je Smailbegović koji je podsjetio građane na teške dane agresije kada su ubijani građani Sarajeva, uništavan grad, ali i na dane prkosa, ponosa i herojsku odbranu.