Kriminal

Sumorni izvještaj Evropske komisije ukazao na nelogičnosti u procesu protiv Novalića i dr.

Sumorni izvještaj Evropske komisije o BiH koji je jutros objavljen razobličio je i u potpunosti razotkrio političku ovisnost, netransparentnst kao i nerad bh. pravosuđa.

"Tokom izvještajnog perioda nije postignut napredak. Nastavljeno je ometanje reforme pravosuđa od strane političkih aktera i pravosuđa iznutra. Loše funkcioniranje pravosudnog sistema potkopava građansko da uživa prava, te borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala", navodi se u početku dijela o pravosuđu.

Kritika je krenula od VSTV-a.

"U izvještajnom periodu očitovali su se brojni nedostaci u neovisnosti, odgovornosti i učinkovitosti Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV), što je dodatno pogoršalo povjerenje u pravosuđe. Navodi o korupciji protiv predsjednika VSTV-a nisu pravilno istraženi. Uz to, predsjednik se nije ograđivao od političkog miješanja drugih grana vlasti i učestvovao je na političkim sastancima na visokom nivou. To značajno podriva neovisnost i nepristranost pravosuđa i kako ga javnost doživljava", ističe se u izjveštaju uz konstataciju "da to izaziva zabrinutost".

Međutim, ništa bolji njisu ni drugi dijelovi pravosuđa.

"Reforme integriteta koje je pokrenulo VSTV naišlo je na otpor unutar pravosuđa, posebno u pogledu prijavljivanja i provjere imovine nositelja pravosudnih funkcija. Ovo je zabrinjavajuće. U januaru 2020. godine, Sud Bosne i Hercegovine poništio je VSTV-ov pravilnik o provjeri izjava imovine nositelja pravosudnih funkcija. Ova odluka ozbiljno podriva ciljeve integriteta reforme pravosuđa i postavlja pitanja nepristranosti", kaže se u izvještaju.

Jedan od zanimljivijih dijelova jeste onaj koji se odnosi na slučaj nabavke 100 respiratora iz Kine. Iako se u izvještaju ne navodi precizno o kojem predmetu je riječ, opisno je to upravo afera "Respiratori".

U tom dijelu izvještaja jasno se navodi kako se vršen ogroman pritisak na pravosuđe te da je Sud BiH, kojim predsjedavaja Ranako Debevec, donosio odluke koje nisu u skladu s praksom.

Dio izvještaja koji otkriva zašto je Debevec važan za SDA

"Državno tužilaštvo započelo je istragu u jednom slučaju navodne povezanosti s prevarom koja se odnosi na javnu nabavku medicinske opreme za COVID-19, o kojoj se uglavnom izvještava u medijima. Istraga je još u toku. Ovaj slučaj pokrenuo je neviđeno miješanje u
istragu. Takav neprimjeren pritisak na neovisnost pravosuđa zabrinjava. Sud Bosne i Hercegovine odbio je zahtjev tužitelja za nadzor nad osumnjičenima, i naložio preventivnu mjeru zabrane kontaktiranja drugih osumnjičenih ili svjedoka. Suprotno svojoj prethodnoj praksi, Sud nije naložio nadzor nad njima, niti preventivne mjere agencije za provođenje zakona", piše u izvještaju.

Poznato je da je nakon hapšenja premijera FBiH Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Fikreta Hodžića, zbog nabavke 100 raspiratora iz Kine, najglasnija bila SDA.

Sve stranačke organizacije, kao i organizacije koje su pod kontrolom te stranke (kao što su određena boračka), regirala se u zahtjevale od Suda i Tužilaštva BiH da se Novalić odmah pusti na slobodu.

Nakon što je Sud donio odluku o puštanju na slobodu ovog trojca, postalo je jasno da je podlegao pritisku, a posebno nakon što su mjere zabrane toliko ublažene da ih faktički nije ni bilo.

Poznato je također, da postoje ozbiljne optužbe na račun predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, u kojima se on direktno povezuje sa SDA, a blizak je sa šefom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), Osmanom Mehmedagićem. Kako je Raport pisao Debevec je važan čovjek za SDA upravo zbog ove istrage, ali i još jedne - diplome Osmana Mehmedagića.

Inače i Debevec je pod provjerama pravosudnih institucija. Kako je Raport objavio, istražuje se njegov dvojni identitet u Španiji, kao i nekretnine. Nijedno nije prijavio prilikom imenovanja.