Evropljani su ponovo doživjeli određeno olakšanje, jer je inflacija pala na 2,4 posto u novembru, što je najniža stopa u posljednje dvije godine.
Pad troškova energije ublažio je krizu troškova života, ali više kamatne stope smanjuju sposobnost ekonomije da raste.
Inflacija u 20 zemalja koje koriste euro je pala sa 2,9 posto na godišnjem nivou u oktobru, prema podacima koje je u četvrtak objavio Eurostat, statistička agencija Evropske unije.
To je daleko od vrha od 10,6 posto u oktobru 2022. godine, jer je energetska kriza dovela do toga da se evropska domaćinstva i preduzeća bore da sastave kraj s krajem.
Nova brojka je blizu ciljane inflacije Evropske centralne banke od dva posto nakon brzog niza povećanja kamatnih stopa od ljeta 2022. Ali kompromis je zaustavio ekonomski rast.
To podiže očekivanja da će ECB drugi put zaredom održati stope stabilnim na svom sljedećem sastanku 14. decembra.
Predsjednica ECB-a Christine Lagarde ponovila je ove sedmice da će banka donositi odluke na osnovu najnovijih podataka i držati stope visokim dokle god bude potrebno za postizanje cilja inflacije. Ključna stopa ECB-a dostigla je rekordnih četiri posto.
"Ovo nije vrijeme da počnemo proglašavati pobjedu", rekla je Lagarde u Evropskom parlamentu.
To je jasno vidljivo u Njemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, u kojoj je godišnja inflacija pala na 2,3 posto ovog mjeseca s tri posto u oktobru. Ali sada se suočava s budžetskom krizom - povrh toga što je najveća svjetska ekonomija s najlošijim rezultatima.
Energetska kriza posebno je bila teška za Njemačku, koja se oslanjala na jeftin prirodni plin iz Rusije za napajanje svojih tvornica.
Moskva je uglavnom prekinula isporuke Evropi nakon zapadnih sankcija zbog invazije na Ukrajinu, a kompanije se i dalje suočavaju s posljedicama.