Na Wall Streetu su cijene dionica oštro pale jer su nakon podatka o neočekivanom rastu inflacije u SAD-u splasnule nade ulagača da će američka centralna banka smanjiti kamate u maju.
Dow Jones oslabio je 1,36 posto, na 38.275 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,37 posto, na 4.953 boda, a Nasdaq indeks 1,79 posto, na 15.659 bodova.
Oštar pad indeksa posljedica je podatka da su u januaru potrošačke cijene porasle 0,3 posto na mjesečnoj, a 3,1 posto na godišnjoj razini, više nego što su analitičari očekivali.
Posljednjih mjeseci cijene dionica snažno su rasle jer se na tržištu procjenjivalo da će inflacija slabiti, a da će zbog toga Fed već u martu početi smanjivati kamatne stope.
No, s obzirom na to da se inflacija i dalje kreće znatno iznad Fedovog ciljanog nivoa od 2 posto, rez u martu više se na tržištu ni ne spominje, a nakon jučerašnjeg izvještaja o potrošačkim cijenama splasnule su i nade u smanjenje kamata u maju.
Na tržištu novca sada se procjenjuje da izgledi za smanjenje kamata Feda u maju iznose oko 36 posto, dok su prije jučerašnjeg izvještaja izgledi iznosili oko 58 posto.
"Mnogi dužnosnici Feda posljednjih su sedmica na različite načine poručivali da su očekivanja na tržištu o smanjenju kamata u prvoj polovici godine preuranjena. Izvještaji o potrošačkim cijenama sada je to i potvrdilo", kaže Bob Elliott, direktor u kompaniji Unlimited Funds.
Krajem prošle sedmice S&P 500 indeks probio se prvi put iznad nivoa od 5.000 bodova, a blizu rekordnih nivoa bili su i Dow Jones i Nasdaq indeks.
Ostaje za vidjeti mogu li indeksi idućih dana nadoknaditi jučerašnje gubitke ili će slijediti daljnje korekcije cijena dionica na niže.
I na evropskim su berzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,81 posto, na 7512 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,92 posto, na 16,880 bodova, a pariski CAC 0,84 posto, na 7625 bodova.