Prije tačno 23 godine, tog, naizgled običnog, pozno jesenjeg dana, stanovnici Njujorka krenuli u još jedan radni dan, u još jedan utorak. Niko nije sanjao da će u 8:46 avion udariti u Sjevernu kulu Svetskog trgovinskog centra, a drugi 16 minuta kasnije i u Južnu. Više od 3.000 ljudi na licu mjesta tragično izgubilo život, na hiljade njih je umrlo nakon toga od posljedica. Pojedine žrtve, ali i prvobitno preživjeli postali su simbol nevinog stradanja u terorističkom napadu, a "žena od prašine" zasigurno je bila najpoznatija među njima.
U pitanju je bila Marcy Borders. Marcy, koja je tada imala samo 28 godina, preživjela je koban udar aviona jer se uspaničarila i nije poslušala šefa koji joj je naredio da ostane za svojim stolom. Samo mjesec dana nakon što je počela raditi na radnom mjestu u Banc of America dogodio se strašan teroristički napad koji joj je promijenio život, a u trenutku udara aviona nalazila se u uredu na 81. spratu, piše CNN.
Kultnu fotografiju snimio je Stan Honda, upravo u trenutku kada je prestravljena mlada žena prekrivena prašinom uspjela pobjeći iz ruševina WTC-a.
Borders je zbog tog ovjekovečenog trenutka, koji kao da je u sebe sublimirao svu patnju, strah, užase, nesnađenost i nesvjesnost realnosti događaja, koji su se sa tragičnim ishodima kalemili jedan na drugi.
Ona je tada preživjela, ali sa životom koji je uslijedio nije znala da se izbori.
Govoreći za "New York Post" 2011. godine, nedugo nakon što su Osamu Bin Ladena u Pakistanu ubile američke mornaričke snage, Borders je opisala kako su traume od terora i tragedije izazvale deceniju dugu borbu sa depresijom i zavisnošću od narkotika.
"Kao da mi se život srušio sa tim kulama. Potpuno mi je izmakao kontroli. Nisam radila nijedan dan skoro 10 godina i do 2011. bila sam u potpunom haosu. Svaki put kada bih vidjela avion, uhvatila bi me panika. Ako bih vidjela čoveka u zgradi, bila bih ubijeđena da će me upucati", rekla je nesretna Marcy.
Tek nakon što je izgubila starateljstvo nad svoje dvoje djece, prijavila se na rehabilitaciju za odvikavanje od kreka.
"Počela sam da koristim krek kokain, jer nisam željela da živim“, rekla je tada još.
Godine 2011. se ipak prijavila u kliniku za borbu protiv ovisnosti, a neposredno prije no što je otkrila da boluje od raka napokon je, nakon više od 10 godina, dobila i novi posao.
Za svoju je bolest okrivila upravo napad u kojem je poginuo velik broj njenih kolega.
"Kako je moguće da ste jedan dan potpuno zdravi, a drugi se probudite s rakom? Pitam se je li taj događaj probudio stanice raka u meni? Definitivno vjerujem da jest, jer prije toga nisam bolovala ni od čega", rekla je Borders u ranijem intervjuu za Jersey Journal.
"Moja je majka vodila bitke protiv svojih neprijatelja, a ja sam je jako voljela. Uvijek će živjeti kroz mene", rekla je njena kćerka Noelle, a njen rođak Elnardo Borders na Facebooku je napisao da je porodica "izgubila svog heroja".
Prema podacima CDC World Trade Center Health Programa, 3.700 preživjelih iz ruševina WTC-a dijagnosticiran je neki oblik karcinoma, kao posljedica terorističkog napada. Isti izvještaj navodi da su preživjeli iz WTC-a i okolnih zgrada, kao i spasioci, bili izloženi toksičnim tvarima nakon rušenja tornjeva.