Nizom događaja u Goraždu je danas obilježena 32. godišnjica prvog oslobođenja grada u proteklom odbrambeno-oslobodilačkom ratu.
Uz datum koji se danas obilježava kao Dan Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde i Dan Grada Goražda položeno je cvijeće na spomen obilježja i odata počast poginulim braniocima i ubijenoj djeci Goražda te na spomen obilježje u Hrenovici - Općina Pale u FBiH.
Počast šehidima i poginulim borcima odata je i tokom svečane akademije u velikoj sali Centra za kulturu Goražde tokom koje su evocirane uspomene na vrijeme kada se u gradu heroju, branila i odbranila sloboda.
Uz istaknutu zahvalnost svim braniocima zahvaljujući čijoj hrabrosti je Goražde ostalo jedini nepokoreni grad na Drini, čestitke građanima uputili su gradonačelnik Goražda Ernest Imamović i predsjedavajući Skupštine BPK Muradif Kanlić.
Uime predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića na akademiji je govorio šef njegovog kabineta Alija Kožljak, podsjetivši da je Bećirović i prošle godine u gradu na Drini poručio da “pobjede grade naš ponos” te da je Goražde bilo i ostalo ponos države.
"Njegovi građani heroji su i danas, upravo zato što ste pobjeđivali i što nastvaljate s pobjedama. Goražde je izvojevalo najveću pobjedu i 90-ih godina, u vrijeme brutalnih napada na ovaj grad heroj. Bilo je proglašeno Zaštićenom zonom a koliko je agresor to poštivao najviše nam potvrđuje primjer Srebrenice i okoline. Zahvaljujući odlučnosti, hrabrosti i istrajnosti goraždanskih boraca, Goražde je opstalo i ostalo kao jedini nepokoreni grad u istočnoj BiH. Kao pripadnik Armije R BiH ponosan sam što sam i danas sa borcima i što zajedno nastavljamo borbu za našu nezavisnu, suverenu i demokratsku BiH", kazao je Kožljak.
Tokom svečane akadamije tradicionalno su uručena najveća priznanja BPK Goražde.
“Plaketa BPK Goražde” dodjeljena je Humanitarnom udruženju "Svjetlo grada" za kontinuirani doprinos razvoju kantona u oblasti društvene djelatnosti, kroz impelmentaciju programa za zaštitu materijalno i socijalno ugroženih kategorija te promociju vrijednosti humanitarnog rada i volonterizma.
Na prijedlog Odbora za dodjelu javnih priznanja, "Štit kantona" dodijeljen je ratnom komandantu Feridu Buljubašiću, nekadašnjem načelniku Istočno-bosanske operativne grupe (IBOG) koji je dao ogroman doprinos u odbrani Goražda i Bosne i Hercegovine od agresije. Zahvalan je svima koji su doprinijeli ovom priznanju naglasivši da je ono prvo koje je dobio za učešće u ratu.
"Za moj ukupan doprinos nisam dobio ni pohvalu ni nagradu ni bilo šta. Tačno je da sam odbio čin i vojnu penziju, iz razloga što ja nisam ljut i na ove prostore nisam došao ni zbog priznanja ni činova ni nagrada. Moj motiv je bi pomoći Podrinju i mom narodu. Ponosan sam što sam ovdje proveo više od 700, a skupa sa Grepkom 900 dana i što sam komandovao ljudima od kojih je nažalost veliki broj njih upisan na pločicama na spomeniku i sretan sam što sam dijelio sudbinu mog naroda, komšija i mog Podrinja i to mi je najveća nagrada. Pozivam vas da budemo najviše ljudi, bar onoliko jedinstveni, solidarni i humani kakvi smo bili od 1992. do 1995.", poručio je Buljubašić.
Analizirajući sve što se događalo u ratu, kazao je da je njegova savjest čista, a namjere poštene.
"Sretan sam jer mislim da sam ovdje spasio puno života i jer sam ono što sam znao i mogao, podario ovim prostorima, učinio ono što sam mislio i što danas mislim da je najbolje i najkorektinije, ono što su mi omogućavali moje znanje i okolnosti i događaji u kojima se vodio rat. U tomu periodu smo bili više ljudi nego danas jer tada smo djelili isti sudbinu, probleme i puno više bili jedinstveni, borili se za goli život, opstanak u Podrinju, život na Drini i jedinstvenu i cjelovitu BiH", kazao je on.
Na mjestu sa kojeg je sijana smrt po Goraždu, danas izletištu Rorovi iznad grada, održan je historijski sat tokom kojeg su goraždanski srednjoškolci mogli saznati više od aktera odbrambeno-oslobodilačkog rata.
Uz Dan oslobođenja, Dan BPK i Grada Goražde izvršeno je i svečano postrojavanje pripadnika i službi Kantonalne uprave civilne zaštite.
Na današnji dan 1992. godine okončanjem operacija “Krug” i “Drina” koje su trajale od 16. augusta do 18. septembra, branioci ovog područja, pripadnici Prve, 31. i 43. Drinske udarne brigade postigli su najveći uspjeh Armije RBiH u prvoj godini rata, oslobodivši više od 600 kvadratnih kilometara teritorije pod opsadom, čime je oslobođena kompletna teritorija grada na Drini.
Goražde je tada dobilo epitet "Grad heroj".