bez komentara

Ambasadora Srbije u UN-u pozvali da dostavi amandmane na rezoluciju o Srebrenici. On kukao da nije dobio odgovore na pitanja

Ambasador Srbije pri UN-u Saša Mart jučer je uputio pismo kao odgovor na poziv koji je dobio od sponzora rezulicije o genocidu u Srebrenici.

Mart je, kao i drugi ambasadori, pozvan od ambasadora zemalja sponzora rezolucije - Njemačke i Runde - da dostavi komantare i amandmane na predloženi tekst rezolucije.

Međutim, Mart je to odbio.

U odgovoru, ambasador Srbije navodi kako on ne može dostaviti komentare jer nije dobio odgovor na neka pitanja.

"Pišem Vam u vezi s pozivom koji ste uputili državama članicama, u ime kosponzora predložene Rezolucije 'Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine', da dostave komentare i amandmane na pisanom obliku revidiranog teksta rezolucije (Rev.1) koji je distribuiran 25. aprila.

Moram još jednom naglasiti da unatoč sastanku održanom 17. aprila, na kojem su supredlagatelji predstavili nacrt rezolucije, kao i prvim neformalnim konsultacijama održanim 23. aprila, nismo dobili odgovore od supredlagatelja na opetovano postavljena pitanja:

Zašto je inicijativa pokrenuta bez dogovora u Bosni i Hercegovine i bez saglasnosti Predsjedništva Bosne i Hercegovine, kako je propisano Ustavom Bosne i Hercegovine? Zašto Srbija i druge zemlje regije, kojima je najviše stalo do pomirenja, mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i regiji, nisu dobronamjerno pozvane da budu u središnjoj skupini inicijatora rezolucije?", naveo je Mart u pismu.

On dalje navodi kako 'mnoge države članice posljednih sedmica izražavaju zabrinutost zbog načina na koji se ova inicijativa provodi'.

"Štaviše, države članice se stavljaju u poziciju da glasanjem odlučuju o pitanju za koje je potreban konsenzus, a oko kojeg je konsenzus do sada uvijek postignut u Općoj skupštini UN-a.

Republika Srbija nije u mogućnosti komentirati detalje predloženog teksta, koji nije 'državno vlasništvo' države na koju se odnosi. Poznato je da se kuća ne gradi od krova, a u situaciji u kojoj se nalazimo ovoj inicijativi nedostaje dogovor u BiH kao 'temelj' na kojem bi mogli izgraditi suštinski konsenzus oko teksta", naveo je Mart.

On je opet pozvao sponzore rezolucije da povuku svoj prijedlog.

"Imajući u vidu sve navedeno, još jednom pozivam nositelje rezolucije da povuku predloženi tekst, kako bi se o navedenom moglo razgovarati prije svega na nivou Bosne i Hercegovine i regije, a u cilju dogovora na razini regije, kao što je bio slučaj s Rezolucijom Generalne skupštine UN-a o genocidu u Ruandi (58/234) koja bi omogućila usvajanje rezolucije konsenzusom u Generalnoj skupštini UN-a.

S obzirom na to da nakon dva sastanka otvorena za sve države članice UN-a, susponzori, koliko nam je poznato, planiraju nastaviti pregovore o nacrtu rezolucije, uključujući amandmane i dostavljene komentare, na nivou grupe kosponzora i sponzora, Republika Srbija želi svoje komentare podijeliti sa svim državama članicama UN-a u duhu transparentnosti, koje je u ovom procesu nedostajalo od početka", rekao je Mart u pismu.