arheologija

Arheolozi pronašli drevne artefakte na dnu mora pomoću uputa iz Homerove Ilijade

Foto: IFLS

Arheolozi su upotrijebili Ilijadu, starogrčku epsku pjesmu napisanu 800. godine prije Krista, kao vodič za lociranje brodoloma u blizini obale Grčke.

Istraživači iz grčke Nacionalne istraživačke zaklade i Ministarstva kulture došli su do značajnih otkrića u vodama koje okružuju otok Kasos, otkrivši ukupno 10 brodoloma koji datiraju od 3000. godine prije Krista do Drugog svjetskog rata.

Oslanjajući se na razne povijesne izvore, uključujući Homerovu Ilijadu koja spominje Kasos kao istaknuto trgovačko središte uključeno u Trojanski rat, tim je identificirao olupine iz različitih epoha.

To uključuje posude iz brončanog doba (oko 3000. pr. Kr.), klasičnog razdoblja (oko 450. pr. Kr.), rimskog doba (200. pr. Kr. - 300. god.), kao i olupine iz srednjovjekovnog i osmanskog razdoblja. Zanimljivo, vjeruje se da je jedna od olupina drveni čamac od 25-30 metara (82-98 stopa) s metalnim dijelovima koji datira iz Drugog svjetskog rata, piše IFLScience.

Prema grčkom ministarstvu kulture, tim provodi podvodna istraživanja na tom području od 2019. Njihov posao uključuje lociranje olupina, njihovo opsežno dokumentiranje putem fotografija i sonarnih slika te izvlačenje artefakata. Ovi artefakti nude vrijedan uvid u pomorsku historiju regije, otkrivajući trgovačke veze s Europom, Afrikom i Azijom.

Značajni nalazi uključuju španjolsku amforu ukrašenu pečatom koja datira oko 150.-170. godine n. e., kao i afričke terra sigillata boce iz rimskog doba.