iznenađeni otkrićem

Astronomi su napravili prilično nevjerovatno otkriće u svemiru: Ovo nikad nismo vidjeli, ogromno je…

Zemljino mjesto u svemiru prilično je poznato jer ona kruži oko prosječne zvijezde. Zvijezda – naše Sunce – kruži oko središta naše galaksije oko Mliječnog puta. Odavde nadalje, priča je manje poznata.

Mliječna staza je dio velike strukture koja se zove Laniakea Supercluster i ima 250 miliona svjetlosnih godina u promjeru!

To je stvarno veliko područje svemira i sadrži najmanje 100.000 galaksija. Ipak postoje veća superjata poput novootkrivenog Einasto superjata koji mjeri nevjerovatnih 360 miliona svjetlosnih godina u promjeru i dom je 26 kvadriliona zvijezda!

Tipična galaksija jednostavno je skup zvijezda, maglica, jata, planeta, kometa i tako dalje, uklonite ih i galaksija više neće postojati, piše Science alert.

Superjata su uglavnom ista, samo skup galaksija povezanih zajedno pod silom gravitacije.

Superklasteri poput Laniakee i Einasta (koji je udaljen 3 milijarde svjetlosnih godina) među najvećim su strukturama u Svemiru.

Otkriće ovog najnovijeg superklastera nazvano je po profesoru Jaanu Einastu koji je bio pionir u području superklastera i koji je 23. februara 2024. proslavio svoj 95. rođendan.

Kada je riječ o vizualizaciji same veličine ovih struktura, zamislite prosječan novčić na nogometnom igralištu. Ovaj novčić predstavlja galaksiju Mliječni put, a dužina polja bi bila krajnji dijelovi superjata!

Možete također zamisliti Sunce kao lopticu za golf, a cjelokupnu zajedničku masu superjata kao Mount Everest!

Najava je stigla od skupine međunarodnih astronoma sa zvjezdarnice Tartu koji su također istražili 662 druga superjata. Njihov rad (koji je objavljen u časopisu Astrophysical Journal) također je otkrio neke zanimljive dinamike unutar superklastera, na primjer, otkrili su da se galaksije unutar superklastera udaljavaju jedna od druge sporije od općeg širenja svemira.

To je zbog gravitacijske sile superklastera koja djeluje kao kočnica širenja. Iako usporava širenje područja, ne usporava ga dovoljno da spriječi udaljavanje galaksija uz dovoljno vremena. Superklastere treba smatrati privremenim, promjenjivim fenomenima.

Također su otkrili da postoji odnos između gustoće i veličine superklastera. Odnos je bio obrnuti kvadratni odnos što znači da gustoća superjata opada s kvadratom njegove veličine.