BHDoktor

Bolne menstruacije: Kako preživjeti ‘te dane u mjesecu‘

Bolne menstruacije žena savijena bol

Menstrualna faza period je ženine najveće fizičke i psihičke ranjivosti, unatoč kojoj "život ide dalje". Naime, unatoč bolovima, oticanju i nadraženosti koje osjećaju u svojim tijelima kada imaju menstruaciju, žene i u tom periodu moraju nastaviti raditi, ispunjavati svoje obveze i ponašati se kao da je sve uredu. Kako bi si bolne menstruacije maksimalno olakšala, svaka žena mora voditi računa o tome kako se ponaša prema svome tijelu. Ovih nekoliko pravila stoga bi vam mogla olakšati vašu sljedeću mjesečnicu.

Čitajte pakiranja tampona i uložaka

Iako je sposobnost upijanja broj jedan prioritet kod biranja tampona ili uložaka, bilo bi poželjno izbjegavati one koji u sebi sadrže rajon. Ova umjetna svila koja je vrlo slična poliesteru može sadržavati tragove pesticida i ostalih toksičnih umjetnih spojeva koji mogu dugoročnim korištenjem imati štetan učinak na vašu plodnost ili endokrini sustav.

Kod sljedeće kupovine uložaka ili tampona zato vodite računa da kupujete one organskog porijekla. Sada je na tržištu čak dostupno i upijajuće rublje, koje se pere u perilici pa ono osim okoliša, štedi i vaš novac.

Pazite na higijenu

Što duže ne mijenjate vaše uloške ili tampone, više rastu bakterije koje se u njima nakupljaju. Tako stvarate plodno okruženje za razne bakterije, poput stafilokoka - koja može uzrokovati sindrom toksičnog šoka. Vaša higijenska pomagala za menstruaciju je potrebno mijenjati svako četiri do šest sati, a po želji i češće.

Minimalizirajte korištenje mirisnih proizvoda

Proizvodi koji sadrže umjetne mirise nisu dobra ideja tokom menstruacije. Naime, osim što mogu iritirati vaše osjetljivo tijelo, također su puni hemikalija koji mogu rezultirati bakterijskim ili gljivičnim infekcijama. Tokom menstruacije optimalno bi bilo koristiti neutralne kupke, dezodoranse i proizvode za njegu kože.

Naspavajte se

Tokom menstruacije jako je važno tijelu osigurati odmor. Smanjite intenzitet vašeg vježbanja, neka vaše fizičke aktivnosti budu blage i u skladu s vašim mogućnostima i spavajte - najmanje sedam sati dnevno. Manjak sna sam po sebi u tijelu stvara stres i upalu, a remeti i hormone. Zamislite tek kakav je njegov efekt na tijelo koje prolazi kroz menstruaciju.

Ne izbjegavajte tjelovježbu

Vježbanje prilagođenoj fazi u kojoj se nalazi vaše tijelo pomaže vam da se riješite toksina i stresa, a poznato je i da ublažava grčenje. Naravno, ne preporučujemo vam da tijekom menstruacije odete u teretanu i dižete teške utege, ali ohrabrujemo vožnju biciklom, lagano trčanje i brzo hodanje.

Odrecite se kafe

Kafa je mnogima neizostavan dio jutra (i dana). Činjenica je da bi ovaj užitak ponekad bilo dobro odgoditi za neki drugi dan. Naime, smanjenje unosa kofeina ublažava simptome napetosti, nesanice i tjeskobe - kao i bolove grudi.