Migracijski pakt

Čelnici EU će pooštriti mjere sigurnosti na granicama nakon napada u Bruxellesu

Belgijski premijer Alexander De Croo kazao je da je EU također potreban efikasniji sistem vraćanja neovlaštenih imigranata

Čelnici Belgije i Švedske i izvršna čelnica Evropske unije obećali su u srijedu da će pooštriti mjere sigurnosti na granicama i pojačati repatrijaciju nakon što je neuspjeli tražitelj azila iz Tunisa ubio dvojicu švedskih nogometnih navijača u Bruxellesu.

Oni su to objavili nakon što su odali počast žrtvama napada u ponedjeljak u belgijskoj prijestolnici, sjedištu institucija EU, i osudili ono što su označili kao teroristički napad.

Pucnjava je naglasila stalne poteškoće EU u bavljenju azilom i migracijama, uključujući sigurnosne praznine i neuspjehe u vraćanju ljudi za koje se smatra da nemaju pravo da ostanu u bloku od 27 zemalja.

Švedski premijer Ulf Kristersson kazao je da evropska otvorena Schengenska zona neće opstati ako vanjske granice EU ne budu bolje zaštićene od neželjene imigracije.

"Ako nismo u stanju da zaštitimo naše zajedničke granice, nećemo moći da podržimo slobodno kretanje unutar Evrope", rekao je on.

Belgijski premijer Alexander De Croo kazao je da je EU također potreban efikasniji sistem vraćanja neovlaštenih imigranata.

"To je nešto sa čime se moramo pozabaviti, i to možemo učiniti samo na koordiniran način", kazao je.

Četrdesetpetogodišnji napadač stigao je na italijanski otok Lampedusu 2011. godine, a zatim je živio u Švedskoj prije nego što je zatražio azil u Belgiji. Izgubio je slučaj 2020. i naređeno mu je da napusti zemlju.

Prema zakonu, imao je 30 dana da dobrovoljno ode. Naređenje mu, međutim, nikada nije bilo uručeno, iako je bio "poznat policiji".

Švedski javni emiter STV naveo je sudsku presudu u kojoj se tvrdi da je ubica bio u zatvoru u Švedskoj zbog zločina povezanih s drogom.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kazala je da će novi migracijski pakt bloka pomoći u sprečavanju takvih situacija u budućnosti omogućujući bržu deportaciju stranaca koji se smatraju prijetnjom sigurnosti.

EU već dugo krivi niske stope prinosa za, kako tvrdi, nespremnost zemalja porijekla - uključujući Tunis - da vrate ljude. Navodi se da su države članice prošle godine izdale 420.000 odluka o povratku, ali da je samo 77.000 provedeno.

Većina zemalja EU provizorno je dogovorila novi pakt i sada se dalje pregovara s Evropskim parlamentom, a zvaničnici se nadaju konačnom dogovoru ove godine.

Ministri za migracije EU razgovarat će o planovima u Bruxellesu u četvrtak, kao i nacionalni čelnici iduće sedmice.

Islamska država preuzela je odgovornost za napad u ponedjeljak. U video snimku objavljenom na internetu prije nego što ga je ubila policija, napadač se nazvao Abdesalem Al Guilani. Belgijski državni emiter RTBF nazvao ga je Abdesalem Lassoued.

Incident se desio u jeku pojačanih sigurnosnih briga povezanih sa sukobom između Izraela i Hamasa, iako su tužioci naveli da je napadač izgleda više motiviran spaljivanjem Kur’ana u Švedskoj.

Švedska je u augustu podigla uzbunu od terorizma na drugi najviši nivo i upozorila na povećanje prijetnji Šveđanima u zemlji i inostranstvu nakon što su paljevine islamske svete knjige razbjesnile muslimane i izazvale prijetnje džihadista, prenosi Reuters.